• شنبه ۲۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-3987-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

خانه های پلکانی رویین در انتظار گردشگری

رویین یکی از روستاهای هدف گردشگری در شهرستان اسفراین است که وجود باغات، خانه های پلکانی، نساجی سنتی و گویش مردم این روستا را تبدیل به یکی از روستاهای خاص در خراسان شمالی کرده است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، عباس سلیمانی زاده یکی از معتمدان و بزرگان روستای رویین در تور گردشگری که به مناسبت روز خبرنگار برای خبرنگاران این استان بر گزار شد، گفت: رویین یکی از روستاهای شهرستان اسفراین است که قدمت آن به دوره پیش از اسلام باز می گردد.

وی با اشاره به اینکه این روستای تاریخی دارای 300 کوچه است، افزود: تمامی کوچه های این روستا دارای سه راهی هستند و فقط در یک کوچه یک چهار راهی وجود دارد که پایین و بالای روستا را به یکدیگر متصل می کند.

وی ادامه داد: این چهار راه به این دلیل ساخته شده بود که اگر جنگی پیش می آمد زن و بچه ها از این محله به محلات دیگر فراری داده شوند.

وی اظهار کرد: در گذشته شش گروه در این روستا زندگی می کردند که هر گروه دارای یک چشمه، یک آسیاب آبی و یک مسجد بودند.

سلیمانی با اشاره به اینکه در داخل این روستاها چنارهای قدیمی زیادی وجود دارد، بیان کرد: قدمت یکی از این چنارها 900 سال است که حدود 10 سال گذشته از تنه این چنار به عنوان قصابی استفاده می شد که در حال حاضر از انجام این امر خودداری می شود.

به گفته وی رویین از زمان صفوی به این نام عنوان گرفته است.

گفتنی است در ادامه این تور گردشگری از یکی از کارگاه نساجی سنتی نیز بازدید شد که در این کارگاه ها حوله ها و چادرشب با نخ های پنبه ای به صورت سنتی تولید می شود.

تعداد زیادی از ساکنان روستای رویین به شغل حوله و چادرشب بافی مشغول بکار هستند که همین امر موجب شده تا این روستا به عنوان پایتخت نساجی سنتی ایران نام بگیرد.

علاوه بر آن در ادامه این سفر خبرنگاران از شهر تاریخی بلقیس بازدید کردند.

حامد وظیفه شناس یکی از مرمت شناسان شهر تاریخی بلقس درباره سابقه تاریخی شهر تاریخی بلقیس در اسفراین گفت: شهر تاریخی بلقیس، مجموعه ‌ای از قدیمی‌ ترین بناهای خشتی و گلی ایران است.

وی افزود: ارگ بلقیس که در منابع به آن نارین قلعه هم می گویند برجسته ترین اثر مجموعه تاریخی اسفراین است.

وی ادامه داد: مساحت آن بالغ بر پنج هکتار و بزرگترین ابعاد اضلاع آن حدود 170*27 متر است.

وظیفه شناس اظهار کرد: تعداد 29 برج در اندازه های مختلف با دیوارهایی با ارتفاع 131 متر گرداگرد ارگ تعبیه شده و از اطراف به خندق منتهی می شده است.

وی مصالح اصلی بکار رفته شده در شهر تاریخی بلقیس را گل و چینه بیان کرد و گفت: در بخش های مختلف از خشت و چوب استفاده شده است.

وی افزود: قدمت ارگ احتمالا به دور ایلخانی باز می گردد و ارگ آخرین مرتبه توسط افغان ها به تصرف در آمده و به طور کامل تخریب شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: