• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-10514-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

نبود سواد ارتباطی و مالی یکی از دلایل طلاق در جامعه است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان‌شمالی گفت: در حال حاضر نبود سواد ارتباطی و مالی یکی از دلایل وقوع طلاق در جامعه است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، فریبا باقری باغان در همایش تجلیل از فعالان حوزه سواد آموزی در استان اظهارکرد: باید در کنار آموزش سواد خواندن و نوشتن، سواد ارتباطی، مالی، عاطفی، شکرگذاری نیز به دانش آموزان از همان سنین کودکی در مدارس ارائه شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون به دلیل نبود سواد ارتباطی و مالی برخی از افراد دچار تنش شده و از هم جدا می‌شوند، افزود: زیرا فرد با داشتن مدارک تحصیلی بالا در برخورد با همسر و دوست خود دچار مشکل شده و نمی‌تواند اموالی همانند خانه و ماشین را به اشتراک بگذارد و می گوید خانه من، ماشین من که این من گفتن ها زندگی را دچار چالش خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه افراد با شرکت در 10 جلسه مذاکره و مشاوره به این نتیجه می رسند که باید از هم طلاق بگیرند، گفت: در این موضوع آموزش های لازم را ارائه نکرده ایم و هم اکنون آموزش حلقه مفقوده ای در جدایی ها است.

باقری با تاکید بر لزوم داشتن سواد رسانه ای، ادامه داد: نباید هر چیزی را در رسانه های فردی و گروهی مختلف نگاه کرد زیرا در برخی از کشورها گروه های مختلفی به برنامه ریزی می پردازند تا با سریال های متفاوت تخم شک، تردید و خیانت را در افراد ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه باید سواد عاطفی از سوی آموزش و پرورش مورد توجه قرار گیرد، یادآورشد: در خانواده به کودکان یاد نداده ایم که چگونه اعتراض و قهر خود را بروز دهند و این در حالیست که در خانواده ای که زن و شوهر حدود دو سال با یکدیگر قهر بوده و فرزندان آنان نیز شاهد این موضوع هستند، با این وضعیت چگونه باید آنان را تربیت کرد.

باقری با بیان اینکه باید فن مذاکره، مهارت غرور، جرات مندی را در کتاب های درسی بگنجانیم، یادآورشد: باید فرزندان ما این مهارت ها را فرا بگیرند تا در صورتی که مورد تعرض قرار گرفتند با جرات به بیان این مهم بپردازد.

وی با اشاره به اینکه باید سوادشکرگذاری را به فرزندان خود یادبدهیم زیرا در زندگی بیشتر چیزها را دارند اما باز هم به دنبال نداشته های خود می گردند، عنوان کرد:با توجه به اینکه آمار ضرب و جرح و خشونت بالا است، بنابراین باید کودکان یاد بگیرند که از همان ابتدا مهربانی با یکدیگر را فرا بگیرند.

باقری با تاکید بر لزوم یادگیری سواد کاربردی، افزود: باید تفکر واگرا را به کودکان خود فرا دهیم زیرا هم اکنون افراد با بهترین مدارک دانشگاهی نمی توانند از سواد خود در چه راه و روشی و چگونه استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون در عصر پس از باسوادی هستیم، یعنی کتاب داریم و کتاب خوان نداریم، ماشین و گواهینامه داریم اما تصادفات افزایش یافته، بنابراین تعلیم و تربیت باید اثر بخش شود.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌شمالی نیز در این همایش اظهارکرد: هم اکنون این استان در حوزه سواد آموزی از رتبه 28 کشوری با چهار پله سعود به رتبه 24 کشور رسیده و در بخش های متفاوت حائز رتبه های اول تا دهم شده است.

براتعلی حاتمی با بیان اینکه در جذب اولیاء بیسواد در استان رتبه پنجم کشور را داریم، ادامه داد: اما هنوز هم افراد بیسوادی در استان وجود دارند که باید جذب آموزش ها شوند.

وی با بیان اینکه در میزان باسوادی گروه سنی 10 تا 49 از میانگین کشوری عقب هستیم، خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا سرچشمه های بیسوادی را با اجرای طرح های انسداد بیسوادی بخشکانیم.


انتهای پیام