• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-2390-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

پارچه بافی ابریشم حاصل لطیف هنر، صنعت و طبیعت در راز و جرگلان

نوغانداری یکی از حرفه های پررونق در شهرستان راز و جرگلان است که تعداد زیادی از زنان و مردان این منطقه به این کار مشغول هستند.

تولید ابریشم در این شهرستان موجب شده تا افراد دیگری به تولید برخی از محصولات منحصر به فرد دیگر همچون تولید فرش ابریشم مشغول شوند.

پارچه بافی ابریشم یکی دیگر از مشاغلی است که توسط زنان ترکمن شهرستان راز و جرگلان انجام می شود و یکی از منابع درآمدی خانواده محسوب می شود.

گلثوم کوهی یکی از بانوان ترکمن در روستای یکه سعود پایین در شهرستان راز و جرگلان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی گفت: مدت زیادی است که در حرفه پارچه بافی با ابریشم مشغول بکار هستم و حتی در حال آموزش این حرفه به سایر زنان این بخش هستم.

وی با اشاره به اینکه این حرفه را از مادر بزرگ خود آموخته ام، افزود: زنان بخش جرگلان برای انجام این کار ابتدا ابریشم را از طریق تولید پیله ابریشم تامین می کنند.

وی ادامه داد: بعد از اینکه پیله های ابریشم تولید شدند، ابتدا تمیز می شوند و سپس توسط دستگاهی به نخ های ابریشم استحکام داده می شود.

کوهی اظهار کرد: بعد از اینکه نخ ها محکم شدند به صورت ضرب دری تبدیل به کلاف می شوند و بعد از آن توسط خاکستر درخت توت و بوته کنجد سفید، سفید می شوند و با با رنگ های شیمیایی، پوست درخت گردو و پوست انار رنگ می شوند.

وی بیان کرد: آهار کردن نخ های ابریشم از دیگر اقداماتی است که بعد از رنگ کردن انجام می شود و این امر مقاومت نخ ها را بیشتر می کند.

به گفته وی نخ های محکم شده داخل قرقره گذاشته می شود و توسط آن امر چله کشی انجام می شود.

کوهی تصریح کرد: با پارچه های ابریشم بافته شده روسری ترکمن ابریشمی و پارچه پیراهنی زنانه تولید می شود.

به گفته وی قیمت هر قواره پارچه پیراهنی ابریشم 800 هزار تومان و روسری با اندازه متوسط 250 هزار تومان است که بیشتر توسط زنان ترکمن و آن نیز برای جشن های عروسی خریداری می شود.


انتهای پیام