• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-5684-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رئیس اتحادیه قالیبافان بجنورد مطرح کرد:

خراسان شمالی فاقد شرکت تامین کننده مواد اولیه تولید فرش/
دستمزد بافندگان فرش استان نصف کارگران

رئیس اتحادیه قالیبافان بجنورد گفت: خراسان شمالی فاقد شرکت تامین کننده مواد اولیه فرش است و این امر موجب شده تا تولیدکنندگان و بافندگان فرش متضرر شوند.

ابوالقاسم محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، افزود: این امر موجب شده تا تولیدکنندگان جزء در مضیقه قرار گیرند و سطح تولید آن ها کاهش یابد و یا از مواد اولیه بی کیفیت استفاده کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولیدکنندگان فرش، مواد اولیه مورد نیاز خود را از شهرهای مشهد و اصفهان تامین می کنند.

محمدی از مسئولان درخواست کرد تا مبلغ بلاعوض و یا تسهیلاتی را در اختیار این استان قرار دهند تا یک شرکت تامین مواد اولیه فرش به صورت خصوصی و یا تعاونی راه اندازی شود.

وی با اشاره به اینکه در شهر بجنورد حدود 120 تولیدکننده فرش وجود دارد، اظهار کرد: از این تعداد حدود 30 نفر از این تولیدکنندگان وضع مالی آن ها مطلوب بوده و هر یک حدود 100 نفر از قالی بافان را تحت پوشش قرار داده و به آن ها سفارش تولید فرش می دهند و مواد اولیه مورد نیاز بافت فرش را تامین می کنند.

به گفته این مسئول 95 درصد نخ هایی که بافندگان فرش برای بافت فرش استفاده می کنند، متعلق به خود آن ها نیست.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر بیشتر تولیدکنندگان این استان دچار کمبود نقدینگی هستند و همین امر موجب شده تا آن ها نتوانند با آرامش خاطر امر تولید را انجام دهند.

رئیس اتحادیه قالیبافان بجنورد تاکید کرد: از سوی دیگر تعدادی از تولیدکنندگان فرش نیز که وضع مالی آن ها از طریق فرش خوب شده از این حرفه خارج شدند و به سوی شغل های دیگری همچون ساختمان سازی و راه اندازی بنگاه اتومبیل رفته اند.

وی با بیان اینکه در خراسان شمالی حدود 23 هزار بافنده فرش وجود دارد، خاطرنشان کرد: نیمی از این تعداد هم اکنون فعال و نیمی نیز غیرفعال هستند.

محمدی با اشاره به اینکه دلایل مختلفی موجب شده تا تعداد بافندگان استان کاهش یابد، توضیح داد: قیمت پایین مواد اولیه که اغلب آن ها مواد اولیه بی کیفیت هستند یکی از دلایل این امر است که سبب شده تا دست مزد تولید فرش کاهش یابد در نتیجه تعدادی از قالیبافان دست از کار کشیده اند.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در حال حاضر درآمد روزانه یک بافنده فرش نصف یک کارگر شده است این درحالیست که در گذشته درآمد یک بافنده با یک کارگر برابری می کرد و یا بیش از آن بود و همین امر سبب می شد تا افراد تمایل به بافت فرش داشته باشند.


انتهای پیام