• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-4684-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

ترکمنستان بازاری که صادرکنندگان از دست دادند

یکی از صادرکنندگان فعال در خراسان شمالی گفت: ترکمنستان یکی از مهمترین بازارهای صادراتی کشور ایران بوده که متاسفانه طی یکی دو سال اخیر از دست رفته است.

آزاد فتحی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه در حال حاضر این بازار را ترک ها تصرف کرده اند، افزود: اکنون برخی از کالاهای ایرانی به این کشور ارسال می شود اما این کالاها با نام ترک صادر می شود.

وی ادامه داد: تجار برای اینکه بتوانند کالاهای خود را به ترکمنستان صادر کنند باید مدارک گمرکی آن ها به نام ترکیه باشد در غیر این صورت مورد قبول واقع نمی شود و بار از گمرک برگشت می خورد.

وی اظهار کرد: مسئولان کشور ترکمنستان نیز به خوبی می دانند که این کالاها متعلق به ایران است اما اگر به نام ترکیه نباشد برگشت می زنند.

فتحی با بیان اینکه سخت گیری ها در خصوص صدور ویزا در سال گذشته و جاری نسبت به سال های قبل تر بیشتر شده است، تصریح کرد: ویزای تجاری به هیچ عنوان برای ما در ترکمنستان صادر نمی شود و سه تا شش ماه طول می کشد تا ویزای توریستی صادر شود.

وی تاکید کرد: روند صدور ویزا برای امر تجارت در کشور ترکمنستان از گذشته سخت بوده اما سخت تر شده است.

این صادرکننده با اشاره به اینکه همچنان مشکل جابجایی پول پابرجاست، گفت: صادرکنندگان مجبور هستند تا به رانندگانی که بار را جابجا می کنند اعتماد کرده و پول را از طریق آن ها منتقل کنند اما این کار نیز با ریسک بسیار بالایی همراه است.

وی با تصریح بر اینکه مسئله جابجایی پول برای تجار فقط در کشور ترکمنستان مشکل ساز نیست، توضیح داد: در حال حاضر این مشکل برای امر صادرات در سایر کشورها نیز وجود دارد چرا که نه ال سی، نه سوئیفت و نه تبادلات بانکی وجود دارد که بتوان از آن طریق کار کرد و به همین دلیل نه خریدار و نه فروشنده به تجار اعتماد نمی کنند که با آن ها کار کنند.

فتحی خاطرنشان کرد: به علت مشکلات مذکور مجبور هستیم تا به اندازه یکی دو تریلی کار کنیم اما ما دیگر تجاری نیستیم که در اندازه یکی دو تریلی کار کنیم و تجربه کاریمان آنقدر بالا رفته که باید کار خود را توسعه و گسترش دهیم.

وی افزود: جابجایی یکی دو تریلی بار برای امر صادرات برای صادرکنندگان تازه کار است و مشکلات مذکور موجب شده تجار، کوچک و کوچک باقی بمانند و بزرگ نشوند.

این صادرکننده در پاسخ به این سوال که آیا تمام کالاهایی که صادرات می کنید متعلق به خراسان شمالی است؟ گفت: از آنجاییکه کالاهای صادراتی باید به صورت یک دست باشد، اما زمین های کشاورزی و باغات این استان کوچک هستند و محصولات یک دست به سختی پیدا می شود، و فقط می توان از این استان محصولاتی همچون انگور و پیاز را صادر کرد.

وی ادامه داد: محصولاتی دیگر همچون هندوانه، گیلاس، سیب زمینی و غیره از سایر استان ها خریداری و سپس صادر می شود.

وی افزود: تجار و صادرکنندگان برای پیشرفت در  کار نیازمند همت و همکاری مسئولان کشوری و استانی هستند.


انتهای پیام