• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-1086-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

چاپ مقاله عضو هیات علمی گروه شيمي دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد در مجله Computer Networks

مقاله‌‌ عضو هيات علمي گروه شيمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد تحت عنوان "شبکه های یونی روتِنیم- سالِن پُل‌ دار تثبیت شده بر روی KCC-1 به عنوان یک کاتالیزور قابل استفاده مجدد برای حلقه زایی آمینهای پروپارژیلی و دی اکسید کربن" در مجله Catalysis Letters با ضریب تاثیر 799/2 به چاپ رسید.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، دكتر سيدمهدي سعادتي نویسنده این مقاله در این خصوص گفت: با توجه به تولید بالای گاز دی اکسید کربن در ایران طرح های پژوهشی در جهت کاهش آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اگر این کاهش با تولید محصولی با جنبه صنعتی و با پتانسیل صادرات به خارج از کشور همراه باشد اهمیتی چندین برابر پیدا می کند.

وي خاطرنشان كرد: این ترکیبات مانند5- aryl-2-oxazolidinones ، α-alkylidene cyclic carbonates ، cyclic carbonate و quinazoline-2,4(1H,3H)-dione که جزء حلال های قطبی آپروتیک می باشد در صنایعی همچون مواد قالب ریزی سازه های ترموپلاستیک؛ جاذب دی اکسید کربن در صنعت کود پتروشیمی؛ باتری های لیتیوم؛ چسب مورد استفاده در ماسه ریخته گری و یا رزین فنولیک به جای چوب؛ لوازم آرایشی؛ حلال در فرمولاسیون های دارویی خوراکی و موضعی کاربرد دارد.

سعادتي با اشاره به ويژگي هاي زيست محيطي پروژه افزود: ویژگی های زیست محیطی این پروژه و تولید محصولی با ارزش افزوده از مواد اولیه بدون پرداخت هزینه، ارزش این پروژه را چندین برابر می‌کند.

مديرگروه شيمي واحد بجنورد ضمن بيان مزايا و مشكلات مايعات يوني تصريح كرد: مایعات یونی به عنوان کاتالیست‌های همگن مناسبی شناخته می‌شوند؛ علی رغم تمامی مزایای این مواد مشکلاتی در حین کارکردن با آن‌ها وجود دارد؛ به عنوان مثال با توجه به ویسکوزیته‌ بالای مایعات یونی، اکثر آن‌ها حالت عسلی دارند و میزان مایع یونی مصرفی در واکنش‌های آلی زیاد بوده و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

عضو هيات علمي واحد بجنورد اظهار كرد: از طرفی بازیافت مایعات یونی زمان‌بر بوده و باعث هدر رفتن مقداری از آن می‌شود و جداسازی آن‌ها از محیط واکنش نیز آلودگی محیط زیست را به دنبال دارد.

سعادتي افزود: به منظور غلبه بر مشکلات ذکر شده، هدف ما تثبیت مایعات یونی بر روی نانو ذرات سیلیس با ساختار و شکل سه بعدی جدید بود كه این روش علاوه بر افزایش فعالیت و گزینش پذیری این مایعات در واکنش‌های آلی، باعث کاهش مقدار مصرف آن‌ها نیز می‌شود.

مديرگروه آموزشي شيمي واحد بجنورد تصريح كرد: مایعات یونی تثبیت شده بر روی نانو ذرات سیلیس در واکنش‌های آلی به عنوان کاتالیست ناهمگن عمل می‌کنند. این کاتالیست پس از پایان واکنش به راحتی توسط صاف کردن از محیط واکنش خارج و بازیافت می‌شودكه برای اثبات کارایی این مايعي و نياز آن برای تبدیل دی اکسید کربن به عنوان گازی خطرناک به ترکیبات5- aryl-2-oxazolidinones استفاده شد.

سعادتي با اشاره به ويژگي هاي طرح پژوهشي اظهار كرد: در این طرح پژوهشی، KCC-1 / Salen / Ru (II ) که یک مایع یونی تثبیت شده بر روی نانو ذرات سیلیس می‌باشد، تهیه و به عنوان یک نانوکاتالیزور سازگار با محیط زیست برای سنتز 2-اکسازولیدینون‌ها از واکنش دی اکسید کربن و پروپارژیلیک آمین‌ها استفاده شد.

عضو هيات علمي واحد بجنورد ضمن بيان نتايج طرح گفت: نتیجه طرح اين است كه بازدهی بالا در زمان واکنش کوتاه بدون نیاز به یک کاتالیزورگران قیمت و نیز قابلیت بازیافت مجدد کاتالیزور در واکنش مربوطه بدون کاهش فعالیت آن، از مزایای واکنش در شرایط یاد شده است.

نتایج طرح پژوهشی که با همکاری دکتر صادق‌زاده انجام گرفت در مجله Catalysis Letters انتشارات Springer تحت عنوان" KCC-1 Supported Ruthenium-Salen-Bridged Ionic Networks as a Reusable Catalyst for the Cycloaddition of "Propargylic Amines and CO2 " با ضریب تاثیر 799/2 به آدرس https://link.springer.com/article/10.1007/s10562-018-2349-9 پذیرفته و چاپ شده است.


انتهای پیام