• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-5384-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

خرید گندم در خراسان شمالی از مرز 1000 تن گذشت

  سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: خرید گندم در این استان از مرز یک هزار تن گذشت.

وحید رضا فریدونی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، افزود: طبق پیش بینی مسئولان جهاد کشاورزی استان طی سال جاری 150 تا 160 تن گندم خریداری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه طی سال گذشته 139 هزار تن گندم از گندم کاران خراسان شمالی خریداری شد، ادامه داد: بر طبق پیش بینی های انجام شده میزان خرید گندم در سال جاری افزایش خواهد یافت.

فریدونی اظهار کرد: در سال جاری در تمام کمیسیون های خرید، عامل تشخیص، ذی حساب، ناظر خرید گندم،  عوامل افت زنی و کنترل کیفیت حضور دارند و بیش از 25 مرکز در حال خدمات دهی به کشاورزان هستند.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن با پیگیری های انجام شده به کشاورزانی که گندم خود را تحویل سیلوهای دولتی می دهند تا 150 ریال کرایه حمل تشویقی پرداخت خواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تاکنون گندم خریداری شده از کیفیت خوبی برخوردار بوده است، توضیح داد: بیشتر گندم برداشت شده از سطوح آبی بوده که این سطوح کمتر دچار تنش های خشکسالی و سن زدگی شده اند.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری در جهت افرایش کیفیت گندم دو اقدام انجام شده است، گفت: یکی از این اقدامات این بوده که دامنه افت گندم های برداشت شده کاهش یافته است.

به گفته سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی، در گذشته گندم با عمر مفید 10 درصد و عمر غیر مفید هفت درصد قابلیت خرید داشت این درحالیست که این ارقام در سال جاری برای گندم با عمر مفید هشت درصد و عمر غیر مفبد پنج درصد قابلیت خرید خواهد داشت.

وی افزود: علاوه بر آن اقدام دیگری که برای افزایش کیفیت گندم خریداری شده لحاظ شده آن است که در سال جاری تا دو درصد سن زدگی محاسبه نمی شود.

فریدونی همچنین درباره خرید کلزا نیز بیان کرد: تاکنون 823 تن کلزا خریداری شده که از این مقدار 750 تن به کارخانجات روغن کشی حمل شده است.


انتهای پیام