• چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-4114-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

یک روانشناس:

شروع زندگی های دانشجویی مستلزم بلوغ اجتماعی افراد است

یک روانشناس گفت: شروع زندگی های دانشجویی مستلزم بلوغ اجتماعی افراد است زیرا تعاملات رفتاری که در یک محیط باهم دارند بسیار تاثیرگذار است.

نورالله رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با بیان اینکه کارکردهای فرهنگی و  اجتماعی خانواده ها باید بتواند نیازهای فرزندان را برآورده کند، افزود: برای پیشگیری از ایجاد آسیب های اجتماعی خانواده ها باید آگاهی داشته باشند نیاز های فرهنگی اجتماعی جوانان خود را برآورده کنند تا زمانی که یک جوان به سن 18 سالگی می رسد برای ورود به محیط های دور از خانوداه مانند پانسیون های دانشجویی و دیگر محیط ها به پختگی کامل رسیده باشند.

وی در ادامه افزود: برای دانشجویانی که قرار است دور از خانوداه به تحصیل خود ادامه دهند اگر تا قبل از آن خانواده بیشترین تاثیر را در رفتار فرد داشته است، دانشجو وارد محیط جدیدی می شود که بیشتری تاثیر را از آن محیط دریافت می کند.

رضایی اظهار کرد: اعضای پانسیون احیانا می توانند اختلالات شخصیتی و تجربه های شخصی از گذشته داشته باشند که اگر اشخاص دارای پختگی کامل نباشند می توانند اثرات مخربی را دریافت کنند.

به گفته وی محیط های دانشجویی مانند شمشیر دولبه می ماند اگر محیط سازنده باشد باعث رشد و تعالی افراد می شود در غیر این صورت اثرات سو بدنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در مورد فردی گوشه گیر است اگر آن جمع تعاملات مناسبی باهم داشته باشند می تواند برای شخص گوشه گیر سازنده باشد اما اگر جمع تخریب کننده ای باشد آسیب های شخص را نیز تقویت خواهد شد.

رضایی در پاسخ به این سوال که کدام دسته از جوانان دچار این آسیب ها می شوند، بیان کرد: افرادی که زمینه آسیب پذیری را از خانواده آورنده باشند بیشتر دچار این چالش ها می شوند زیرا از قبل این آسیب در او وجود داشته و با ایجاد کوچکترین بستری دچار مشکل می شود.

وی در این خصوص اینکه دانشگاه توان برطرف کردن کاستی های خانواده را ندارد بیان کرد: خانواده ها باید آگاه باشند که دانشگاه نمی تواند بسیاری از کمبود های خانوداه ها را برطرف کند از همین جهت باید خانواده ها رسالت خود را حفظ کنند و حمایت های عاطفی و مالی را از فرزندان خود داشته باشند.

به گفته وی دانشگاه نیز باید مهارت های ارتباطی را آموزش دهد و آگاهی لازم را نسبت به دانشجویان خود به دست آورد گروهی از این افراد آسیب پذیر نیاز به آموزش دارند و گروهی دیگر نیازمند درمان هستند که دانشگاه باید به این دانشجویان یاری رساند.

رضایی در خاتمه تصریح کرد: 18 سالگی سن تصمیمات عاقلانه است اما در شرایطی که هویت فرد کامل شده باشد در غیر این صورت در محیط اجتماعی دچار چالش خواهد شد.


انتهای پیام