• دوشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-2587-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

ثبت 429 طرح صنايع دستي خراسان شمالي در سامانه کارا

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: 429 طرح صنایع دستی در رشته های گلیم بافی، چادرشب بافی، چرم، بافتنی های سنتی و... در سامانه کارا ثبت شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی علی عابدی اظهار کرد: تاکنون به 211 طرح به میزان 33 میلیارد و 690 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.

عابدی از راه اندازی شش مرکز آموزشی سیار صنایع دستی در استان طی نیمه نخست امسال خبر داد و افزود: در مجموع طی این مدت، 163 نفر در دوره های صنایع دستی آموزش دیدند و گواهینامه دریافت کردند.

وی با اشاره به اینکه 51 رشته صنایع دستی در استان فعال است، عنوان کرد: یک هزار و 250 کارگاه و 46 فروشگاه صنایع دستی نیز در زمینه تولید و عرضه فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه صنایع دستی به دلیل اشتغالزایی، توجیه اقتصادی دارد و یکی از راهکارهای مبارزه با بیکاری در مناطق مختلف استان است، تصریح کرد: ارزش افزوده بالا، حفظ فرهنگ و اصالت بومی، انتقال هنر بومی و محلی، پیوند نسل ها و... از دیگر خصوصیات این هنر دستی است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی افزود: صنایع دستی به دلیل مشارکت دادن زنان در تولید و متنوع کردن منابع درآمد خانوار، می تواند تاثیرات بلندمدت بر توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه داشته باشد .


انتهای پیام