• سه شنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-5614-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رئیس سازمان انتقال خون خراسان شمالی:

انجام آزمایشات تکمیلی برای تشخیص ایدز خراسانی در استان صرفه اقتصادی ندارد

رئیس سازمان انتقال خون خراسان شمالی گفت: انجام آزمایشات تکمیلی برای تشخیص ایدز خراسانی در استان صرفه اقتصادی ندارد.

دکتر احسان روشن روان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه HTLV1   ویروسی است که در فسیل‌های ژاپن کشف شده و قدمت دوهزارساله دارد، افزود: شیوع آن در خراسان به این دلیل است که به بعد از فرو پاشی شوروی سابق  زنان روس وارد ایران شدند و این ویروس از آن مناطق وارد خراسان شد و حدود بیست سال است که این ویروس در ایران وارد و به ایدز خراسانی مشهور شده است.

وی ادامه داد: این ویروس تا بیست سال علائم ندارد و بعد از این مدت علائم آن به صورت فلج اندام خودش را نشان می‌دهد، این ویروس مانند ایدز کشنده نیست، ولی قابل انتقال است و راه‌های انتقال آن از طریق رابطه جنسی پرخطر، داندان‌پزشکی، حجامت و... ممکن است.

احسان روشن روان با بیان اینکه غربالگری اولیه این بیماری در پایگاه انتقال خون استان انجام می شود، اظهار کرد: اما در صورت مشکوک شدن به نمونه برای انجام آزمایشات تکمیلی تر نمونه به شهر مشهد فرستاده می شود.

وی تصریح کرد: از آنجاییکه مشاهده چنین نمونه هایی در این استان اندک است انجام آزمایشات تکمیلی در این استان صرفه اقتصادی ندارد.

این مقام مقام مسئول خاطرنشان کرد: نمونه های مذکور برای انجام آزمایشات تکمیلی از خراسان شمالی و جنوبی به خراسان رضوی ارسال می شود.


انتهای پیام