• چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9510-14914-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

اعتیاد بلای خانمان‌سوز امروز، مرگ تدریجی رویاهای فردا

در هر جامعه‌ای نیروی فعال و جوان به‌عنوان یكی از ذخایر و سرمایه‌های آن جامعه است و در عمل نیز چرخه فعالیت‌های مختلف پیكره اجتماع به‌ صورت مستقیم و غیر مستقیم متكی به این نیروها است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، متاسفانه قشر وسیعی از جوانان و نوجوانان ما اكنون گرفتار اختاپوس اعتیاد شده‌اند كه آنان را در كام خویش فرو می‌برد و توان حركت و فكر را از آنان می‌گیرد.

یکی از علل پدیده اعتیاد و اینکه چرا جوانان و نوجوانان ما به اعتیاد گرایش پیدا كرده‌اند و میل به مصرف این ماده خانمان‌سوز دارند را می‌توان بی‌اطلاعی جوانان و نوجوانان از عواقب وخیم و خطرناك اعتیاد برای تفریح و خوش‌گذرانی و لذایذ آنی موادمخدر بر شمرد.

گروهی از جوانان مواد مخدر را وسیله نجات خود از مشكلات دانسته و برای رها شدن از ناراحتی‌ها و فشار و سختی‌های زندگی مدرن در شهرها بدان پناه می‌برند.

 از نظر روانی، معتادین دارای تعادل روانی نبوده و دارای شخصیت تلقین‌پذیر هستند و غالباً از انواع افسردگی‌ها رنج می‌برند و احساسات پایداری ندارند، مضطرب و بی‌قرار هستند، اعتماد به محیط و آینده ندارند و فشار ناشی از مشكلات اقتصادی می‌تواند منشاء بسیاری از این ناهنجاری‌ها اجتماعی باشد.

گروهی استفاده از موادمخدر را برای معالجه و تسكین دردهای جسمانی و روحی خود مؤثر می‌دانند و به‌تدریج به اعتیاد مبتلا می‌شوند. آزادی بیش از حد به جوانان و نوجوانان و عدم مراقبت و راهنمایی آنان در ساعات فراغت و بیكاری و عدم علاقه به تفریحات سالم و ورزش نیز از علل اعتیاد به موادمخدر است.

مهارت‌های اجتماعی باید وارد کتاب‌های درسی شود

یک جامعه‌شناس در خراسان شمالی در این زمینه با اشاره به افزایش اعتیاد در جوانان به ایسنا گفت: مهارت‌های اجتماعی باید وارد کتاب‌های درسی شود.

عزیزالله رحیمی بیان کرد: مهارت‌های اجتماعی وارد کتاب‌های درسی شود و باید توجه کرد که مدرسه تنها مکان آموزش نیست بلکه باید با پرورش همراه باشد.

وی دو عامل بعد شخصیتی افراد و نداشتن مهارت‌های اجتماعی از جمله نه گفتن را از دلایل گرایش به اعتیاد عنوان کرد و یادآور شد: این دو عامل در فرزندان طلاق بیشتر مشاهده می‌شود.

رحیمی خاطرنشان کرد: زمینه‌های خانوادگی باعث ایجاد این مشکلات در سطح خرد می‌شود و همچنین وابستگی به گروه‌ها و انجمن‌ها این پیوستگی و انگیزه را در افراد ایجاد می‌کند تا از اعتیاد دوری کنند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مکان خاصی برای تولید مواد مخدر در کشور وجود ندارد و سوداگران مرگ فقط به فکر جیب خود و کسب درآمد هستند و به عواقب اعتیاد در جامعه توجهی ندارند.

رحیمی ادامه داد: در سطح کلان به خصوص در سازمان مبارزه با مواد مخدر باید افرادی دلسوز و امین باشند تا دست این افراد سوداگر را در داخل و خارج از کشور قطع کنند.

وی تصریح کرد: باید انجمن‌های موسیقی شعر و دیگر انجمن‌ها فعالیت بیشتری داشته باشند تا نوجوانان و جوانان بدانند که به علایق آن‌ها اهمیت داده می‌شود و حس نوعی وابستگی در زمینه های هنری و فرهنگی را در خود داشته باشند.

این جامعه شناس گفت: افرادی که مروج مواد مخدر هستند باید تحت نظر باشند و بازپروری شوند، همچنین نابرابری‌های اجتماعی نیز باعث ایجاد افسردگی و معتاد پروری می‌شود که در این زمینه باید به معتاد توجه کرد.

گروه‌های مردم نهاد در ترک اعتیاد گسترش یابند

جلیل مسعودی‌فرد، رئیس دانشگاه‌های پیام نور خراسان‌شمالی نیز در این زمینه گفت: گروه‌های مردم نهادی که در ترک اعتیاد موفق بوده‌اند باید زمینه فعالیت خود را گسترش دهند.

وی با اشاره به اینکه اعتیاد یک واقعیت تلخ در جامعه است، اظهار  کرد: سن اعتیاد در کشور کاهش یافته و باید این واقعیت را پذیرفت.

وی ادامه داد: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد اعتیاد به مواد مخدر صنعتی بیشتر شده که بسیار خطرناک تر از مواد مخدر سنتی بوده و ترک آن نیز دشوار تر است.

رئیس دانشگاه‌های پیام نور خراسان‌شمالی خاطرنشان کرد: در کشورمان طی چند سال گذشته، اعتیاد دیگر به عنوان جرم شناخته نمی‌شود بلکه به معتاد با دید یک بیمار نگریسته می‌شود.

مسعودی فرد اظهار کرد: در سطوح مختلف فعالیت‌های زیادی در جهت علل گرایش نوجوان و جوانان به اعتیاد انجام شده اما نتایج آن ملموس نبوده و بحران را حل نکرده است.

وی با بیان اینکه در زمینه اعتیاد باید در محیط‌ مدارس، دانشگاه‌ها و مکان‌های ‌اجتماعی باید تلاش‌های جدی‌تری انجام گیرد، تصریح‌ کرد: باید مضرات مواد مخدر صنعتی گسترده‌تر اطلاع‌رسانی شود چرا که بسیاری از جوانان آگاهی لازم را در مورد استعمال این مواد ندارند.

رئیس دانشگاه‌های پیام نور خراسان‌شمالی بیان کرد: اعتیاد صنعتی تبدیل به پدیده‌ای مدرن شده است و تهیه‌ مواد مخدر برای معتادان به این مواد سودهای بسیار بالایی دارد و این سودآوری می‌تواند برای کسانی که در این مسیر قراردارند، جذاب باشد.

مسعودی فرد بحران خانوادگی، تبعیض‌های اجتماعی و فقر را از عوامل گرایش به اعتیاد ذکر کرد.

تمرکز بهزیستی برای کاهش اعتیاد توجه به حواشی شهر است

هاجر پاکدین معاون توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان‌شمالی نیز در این خصوص گفت: تمرکز بهزیستی برای کاهش اعتیاد، توجه و برنامه‌ریزی در حواشی شهر و روستاها است.

وی اظهار کرد: بیشتر تمرکز بهزیستی بر محله‌های روستایی و حاشیه‌نشین با هدف توانمندسازی مردم این مناطق است.

وی بزرگترین عامل اعتیاد را عدم مهارت نه گفتن جوان به گروه همسالان خود ذکر کرد.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان‌شمالی خاطرنشان کرد: افراد زیر 18 سال برای ترک اعتیاد از حساسیت خاصی برخور دارند و حتی بعد از ترک نیز باید تحت نظر باشند.

پاکدین ادامه‌داد: عده‌ای از آن‌ها که دچار اعتیاد شدید هستند با گذراندن کلاس‌های مشاوره نتیجه مناسبی را به‌دست نمی‌آورند و باید در بیمارستان بستری شوند که این فعالیت زیر نظر دانشکده علوم پزشکی است.

وی اضافه‌کرد: بعد از سم‌زدایی توسط دانشکده علوم پزشکی ادامه درمان به عهده بهزیستی می‌باشد که بعد از آن افراد به دست خانواده‌های خود سپرده می‌شوند.

پاکدین خاطرنشان‌کرد: اعلام نیاز شده است برای مراکز نگهداری معتادان، دو بخش مجزا برای بانوان و آقایان ایجاد شود.

وی در ادامه اظهار کرد: سن کاهش استفاده از مواد مخدر کاهش پیدا کرده است و باید فعالیت‌های فرهنگی بیشتری انجام شود.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی خراسان‌شمالی افزود: بهزیستی استان در تلاش است تا با برقراری ارتباط و رایزنی با سایر نهادهای اجتماعی، برای نوجوانان و جوانان کارگاه‌ و کلاس‌های مهارت‌آموزی برگزار کند که تا حدودی پیشگیری‌های لازم انجام شود.

درمان اعتیاد در خراسان‌شمالی در اولویت قرار گیرد 

در ادامه عبدالرضا عزیزی نماینده شیروان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا بر آگاه‌سازی قشر جوان در زمینه استفاده از مواد مخدر و عواقب آن توسط دستگاه‌های فرهنگی تاکید کرد و گفت: درمان اعتیاد در این استان از موارد ضروری است که باید در اولویت قرار بگیرد.

وی یکی از عوامل افزایش معتادان خراسان‌شمالی را، قرار گرفتن این استان در مسیر ترانزیت مواد مخدر در محور شرق عنوان کرد.

وی با اشاره به سفر مقام رهبری به شیروان و رهنمودهای موثر ایشان در زمینه پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر، تصریح کرد: پس از سفر معظم له به شیروان، این شهرستان به‌عنوان پایلوت مبارزه با مواد مخدر تعیین شده و در این زمینه اقدامات پیشگیری، مبارزه و درمان جریان داشته و در حال پیگیری است.

عزیزی اظهار کرد: طی جلسات با مسئولان نیروی انتظامی بر مبارزه جدی با عاملان پخش مواد تاکید شده است و طبق اظهارات در ماه‌های گذشته کشفیات نیز بسیار قابل توجه بوده است.

وی ادامه داد: یکی از عوامل مهم آنچه که سبب نه تنها اعتیاد بلکه تمام آسیب‌های اجتماعی می‌شود، بیکاری است که جوانان را به سمت استفاده از مواد سوق می‌دهد.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی همه دستگاه‌ها را در مبارزه با مواد مخدر مسئول خواند و تصریح کرد: البته صدا و سیما، وزارت آموزش و پروش، وزارت علوم، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی، وزارت کشور و زیرمجموعه آن نیروی انتظامی نقش مهم‌تری را در مبارزه با این آسیب‌اجتماعی ایفا می‌کنند.

عزیزی محیط را در بحث آلودگی به مواد مخدر بسیار مهم توصیف کرد و ادامه داد: وقتی فرزند در محیطی آلوده در دامن مادری معتاد پرورش یابد و یا رفتارهای پدر را مشاهده کند که آشکار در مقابل فرزندان به استعمال مواد مخدر بپردازد، الگوسازی‌ و معادلاتی در ذهن فرزند نهادینه کرده که وی را به سمت استفاده از مواد سوق می‌دهد.

وی در پاسخ به این سوال که خلاء قانونی سبب افزایش اعتیاد در جامعه شده است، اظهار کرد: به اندازه کافی در حوزه مبارزه با مواد مخدر قانون وضع شده است. 

نماینده شیروان تاکید کرد: کاهش سن اعتیاد و استفاده از مواد روان‌گردان باید ریشه‌یابی شده و از جامعه ریشه‌کن شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: