• یکشنبه ۱۰ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9511-5414-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

ماهی های زرده پر در کشمکش دو اداره خراسان شمالی، غیرمجاز صید می‌شود

ماهی های زرده پر در کشمکش دو اداره خراسان شمالی، غیرمجاز صید می‌شود

زرده پرها گروهی از کپور ماهیان بزرگ آب های شیرین هستند که معمولا در بسترهای شنی و سنگی در آب هایی با جریان تند با حجم اکسیژن حل شده بالا یافت می شوند. یک زرده پر بالغ طولی بین ۲۵ تا ۱۰۵ سانتی متر و وزنی بین ۲۰۰ گرم تا ۱۰ کیلوگرم دارد. 

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، این ماهی یکی از گونه‌های ماهی است که در سد شیرین دره بجنورد زیست می‌کند که صید آن از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست ممنوع اعلام شده است، اما طی روزهای اخیر شنیده که این ماهی توسط صیادان به‌صورت غیرمجاز از این سد برداشت می‌‎شود.

شرکت آب منطقه‌ای استان همکاری لازم را برای جلوگیری از صید غیرمجاز ماهی ندارد

علی اصغر مطهری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه در این استان دو نوع ماهی زرده پر و کپور زیست می‌کنند، گفت: سد شیرین دره یکی از مکان‌هایی است که این دو نوع ماهی در آن زیست کنند.

وی در پاسخ به این سوال که شنیده شده افرادی(و یا پیمانکار سد شیرین دره) اخیرا اقدام به صید غیرمجاز ماهی زرده پر در سد شیرین دره کرده‌اند، افزود: سد شیرین دره یکی از سدهایی ممنوعه برای ماهیگیری است و مدیریت این سد بر عهده شرکت آب و منطقه ای استان است.

وی با اشاره به اینکه مجوز صید ماهی بر عهده این اداره کل است، ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای نیز برای صید ماهی در این سد باید مجوزهای لازم را از این اداره کل دریافت کند.

مطهری تاکید کرد: هیچ کسی حق ماهیگیری در این منطقه را ندارد و حتی شرکت اب منطقه‌ای نیز نمی تواند چنین کاری را انجام دهد.

وی در پاسخ به این سوال که شنیده شده پیمانکار این شرکت اقدام به برداشت صید غیر مجاز ماهی کرده است، اظهار کرد: در سال گذشته شکایت مردمی درباره صید غیر مجاز ماهی از این سد به این اداره کل گزارش شده اما اداره کل حفاظت محیط زیست استان در سال جاری گزارشی در این خصوص نداشته است، اما اگر این شنیده‌ها صحت داشته باشد نمی‌شود یک عده نسبت به صید ماهی‌‎های این سد اقدام کنند و یک عده نیز از انجام این کار منع شوند.

وی با بیان اینکه محیط‌بان‌های این اداره کل اطراف این سد گشت و کنترل دارند، خاطرنشان کرد: اما این امر نیازمند همکاری شرکت آب منطقه‌ای استان با این اداره کل است که متاسفانه در این خصوص همکاری‌های لازم انجام نمی‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: محیط‌بان‌های این اداره کل برای جمع‌آوری تورهای پهن شده جهت صید ماهی نیاز به قایق دارند اما از چنین امکانی محروم است و شرکت اب منطقه‌ای می‌تواند در این خصوص به اداره کل حفاظت محیط زیست استان کمک کند اما چنین امکانی در سال جاری در اختیار این اداره کل قرار داده نشد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر صید ماهی در این منطقه ممنوع است و اگر پیمانکار این شرکت اقدام به انجام چنین کاری کرده باشد شرکت آب منطقه ای تخلف کرده و باید پول‌ها به خزانه بازگردانده شود.

وی گفت: پیگیری‌ها از سوی این اداره کل مبنی بر اینکه آیا در این منطقه صید غیرمجاز ماهی زردپره انجام می‌شود و یا خیر، انجام می‌شود.

اداره کل محیط زیست استان مسئولیت‌های خود را جدی بگیرد

ابراهیم علوی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی نیز در ادامه افزود: در قانون به صراحت اعلام شده است وظیفه حفاظت از آبزیان بر عهده محیط زیست است و باید این اداره کل مجوزهای لازم را برای صید ماهی ارائه دهد.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون صیدی در سد شیرین دره انجام نشده است، ادامه داد: اما این شرکت به دنبال آن است تا به دلیل بالا بردن کیفیت طعم و بوی آب مجوزهای لازم را برای صید ماهی دریافت کند.

وی اظهار کرد: هم اکنون نیز در حال انتخاب پیمانکار برای انجام این کار هستیم.

علوی با بیان اینکه صید ماهی زرده پر در این سد شایعه است، تصریح کرد: از سوی دیگر این شرکت در محل سد شیرین‌دره پیمانکار ندارد که بخواهد نسبت به صید غیرمجاز ماهی در این منطقه اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه ای نیز گاهی اوقات صیادان غیرمجاز را در اطراف صید مشاهده می‌کند که به آن‌ها اخطارهای لازم را می‌دهد این درحالیست که این شرکت متولی اصلی دریاچه سد که به طول هفت کیلومتر است، نیست و باید اداره کل محیط زیست مراقبت‌های جدی را داشته باشند که برخوردهای جدی از سوی این اداره کل نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه حتی بنده شنیده‌ام صیادانی از شمال کشور نسبت به صید غیرمجاز ماهی در این منطقه اقدام می‌کنند، تاکید کرد: باید این اداره کل فعال‌تر در این زمینه ورود پیدا کند و مسئولیت‌های خود را جدی بگیرد.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که اداره کل حفاظت محیط زیست استان نسبت به عدم اختصاص قایق از سوی این شرکت گلایه‌مند است، گفت: این شرکت در محل این سد فقط یک قایق دارد که آن نیز برای انجام کارهای فنی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: این قایق، یک قایق یک نفره است که برای جمع آوری تورهای ماهی گیری مناسب نیست و حتی نمی‌تواند وزن تورها را نیز تحمل کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر این شرکت به اندازه کافی نیرو ندارد که اقدام به جمع‌آوری تورهای صیادان کند.

 صید 236 قطعه ماهی زردپره در استان در سال جاری

جعفر علی‌پور فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی نیز گفت: یگان حفاظت این اداره کل طی 10 ماه  سال جاری 12 فقره صید غیرمجاز در استان کشف کرد.

وی افزود: از این صیدهای غیر مجاز کشف شده در استان، 236 قطعه ماهی زرده پر صید شده کشف شد که صید آن ممنوع است.

علی پور در بخشی دیگر از سخن خود درباره صید ماهی زرده پر در سد شیرین دره استان اظهار کرد: این نوع ماهی جزو ماهیان حفاظت شده محیط زیست استان است که زیستگاه آن در سد شیرین دره است.

وی با بیان اینکه مدیریت کنترل سد شیرین دره با شرکت آب منطقه‌ای استان و مدیریت صدور صید ماهی در سد نیز با این اداره کل است، عنوان کرد: صید ماهی زرده پر در سد شیرین دره ممنوع است

گزارش از اعظم قهرمانی خبرنگار ایسنای خراسان شمالی.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: