• سه شنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9511-3784-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

تجار خراسان شمالی سود را در ترکمنستان تفریق و ضرر را جمع می زنند

تجار خراسان شمالی سود را در ترکمنستان تفریق و ضرر را جمع می زنند

خراسان شمالی از استان هایی که حدود 300 کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان دارد و این کشور یکی از بازارهای اصلی صادرات برای محصولات صادراتی این استان محسوب می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، سالانه مقدار زیادی از محصولات کشاورزی همچون پیاز، سیب درختی، محصولات پتروشیمی، سیمان و سایر مصالح ساختمانی به این کشور توسط تجار خراسان شمالی صادر می شد اما میزان صادرات کالا از این استان به ترکمستان طی سال جاری کاهش یافته است که برخی از صادرکنندگان این استان در خصوص برخی از مشکلات توضیحاتی را ارائه داده اند.

بازار ترکمنستان برای صادرات کالاهای خراسان شمالی حیاتی است

آزاد فتحی یکی از صادرکنندگان آسانسور و محصولات کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه کشور ترکمنستان در زمان های بسیار گذشته جزئی از کشور ایران بوده است، گفت: در حال حاضر افراد مسن کشور ترکمنستان تمایل به سمت روس دارند اما افراد جوان به دلیل وجود برخی از تشابه های فرهنگی گرایش به سوی ایران دارند که این امر می تواند یک برگ برنده برای ما باشد.

وی با اشاره به وجود مرز مشترک میان خراسان شمالی و کشور ترکمنستان افزود: این کشور برای محصولات تولیدی خراسان شمالی حیاتی است و باید برای حفظ آن تلاش کرد.

وی ادامه داد: اما در حال حاضر شاهد آن هستیم که کشورهایی همچون ترکیه پروژه های بزرگ موجود در ترکمنستان را در دست گرفته و اجرایی می کند و ما همان بازارهای گذشته خود را نیز در حال از دست دادن هستیم.

فتحی با بیان اینکه در گذشته امر تجارت به صورت سنتی انجام می شد و مسئولان کشوری در آن نقشی نداشته و تاجر بدون حمایت امر تجارت را انجام می داد، اظهار کرد: اما در حال حاضر باید جمعی از حمایت ها از سوی مسئولان کشوری انجام شود تا یک بازرگان بتواند در زیر سابه چتر آن ها فعالیت خود را انجام دهد اما تجار ایرانی حمایت های چندانی را در کشور ترکمنستان ندیده اند.

وی تصریح کرد: اگر میزان حمایت های مسئولان کشوری از تجار افزایش یابد به طور حتم میزان کالاهای صادر شده از ایران به خصوص استان خراسان شمالی نیز افزایش می یابد.

وی یکی دیگر از مشکلات تجار خراسان شمالی به کشور ترکمنستان را موضوع صدور ویزا بیان کرد و توضیح داد: برای تجار ایرانی ویزای تجاری صادر نمی شود و صادرکنندگان باید با ویزای توریستی امر صادرات را انجام دهند.

فتحی تاکید کرد: اما یک بازرگان با یک ویزای 15 روزه چه کاری می تواند در آن کشور انجام دهد، آیا زمانی برای رسیدن به مقصد، تخلیه بار و گرفتن پول خود وجود دارد!

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر از زمانی که صادرکننده برای صدور ویزا اقدام کند تا زمانی که این ویزا به دست وی برسد حدود پنج شش ماه طول می کشد.

وی گفت: در حال حاضر با شرایط خاص و با ریسک بالای 80 درصد کالاهای خود را به این کشور صادر می کنیم که این نوع کار کردن برای یک تاجر وحشتناک است و 15 درصد احتمال دارد که هیچ وقت سرمایه اش بازنگردد.

این صادرکننده در ادامه حمل پول را یکی دیگر از مشکلات بیان کرد و افزود: اگر بیش از 10 هزار دلار پول در ترکمنستان حمل شود تخلف است و توقیف خواهد شد و حمل کننده مشمول جریمه خواهد شد.

وی با اشاره به عدم وجود ال سی ادامه داد: این امر سبب شده تا پول ها به صورت چمدانی جابجا شوند و همین امر سبب شد تا در یک بخش کاری 150 هزار دلار، در یک بخش 63 هزار دلار و در یک بخش دیگر 75 هزار دلار از سرمایه ام در این کشور سوخت شود.

وی به نقش رایزن های تجاری و سفیر ایران در ترکمنستان اشاره و تاکید کرد: این افراد نقش بسیار مهمی در  ایجاد برقراری ارتباط میان تجار دارند رایزن تجاری ایران در ترکمنستان می تواند پای میز مذاکره میان تجار دو طرف بنشیند و تجار ایرانی را به لحاظ قوانین و مقررات راهنمایی کند.

فتحی بیان کرد: اما این گونه راهنمایی ها از سوی این افراد دیده نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: تجار ایرانی در ترکمنستان به افرادی احتیاج دارند که جرات و کارآیی داشته باشند.

ال سی تبدیل به یک معضل بزرگ برای تجار ایرانی در ترکمنستان شده است

امید حیدریان یکی دیگر از صادرکنندگان خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: یکی از مشکلات  اصلی صادرکنندگان ایرانی در ترکمنستان ال سی(اعتبار اسنادی) است و این تبدیل به یک معضل بزرگ شده است.

وی با بیان اینکه دولت ها باید این امکان را فراهم کنند، افزود: اجازه حمل بیشتر از 10 هزار دلار پول را در این کشور نداریم این درحالیست که ارزش هر مرتبه باری که به این کشور فرستاده می شود حدود 80 هزار دلار است و اگر این پول در آن کشور بلوکه شود دیگر امکان برگشت آن وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تجار ایرانی برای صادرات کالاهای خود با طرف ترکمنستانی قرار منعقد نمی کنند که در صورت توقیف پول ها با پیگیری بتوان این پول را دوباره برگرداند؟ توضیح داد: ترکمنستان یک کشور تازه استقلال پیدا کرده است و قوانین آن به تازگی شکل گرفته است و تجار آن کشور نیز می خواهند از مباحثی همچون پرداخت مالیات فرار کنند.

حیدریان ادامه داد: اگر قراردادی نیز بین دو طرف منعقد شود سقف ارزش این قرارداد بیشتر از 10 هزار دلار نیست و این امر سبب می شود اگر قراردادی نیز منعقد شود کار به جایی نرسد و قراردادهایی که منعقد می شوند محکم نیستند.

کالاهای خراسان شمالی همانند سال گذشته به کشور ترکمنستان صادر نمی شود

محمد صمدی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی همچنین در ادامه با تاکید بر اینکه دیگر کالاهای خراسان شمالی همانند سال گذشته به کشور ترکمنستان صادر نمی شود، اظهار کرد: در زمانی که کشور ترکمنستان تازه استقلال پیدا کرده بود نیاز به کالاهای خیلی زیادی داشت و در آن زمان قسمت اعظمی از کالاهای خود را از ایران وارد می کرد و علاوه بر این همیشه از ایران به عنوان کشور دوست و برادر یاد می کرد.

وی افزود: در آن زمان این کشور بیشتر مواد غذایی و موارد مورد نیاز برای ساخت و ساز را از ایران وارد می کرد و حتی در آن زمان مسئولان آن کشور بیان کردند که ترکمنستان پول ندارد و باید وام برای اجرای پروژه ها دریافت کند و به ایران پیشنهاد دادند که 50-50 پروژه ها را اجرایی کند اما قبول نکرد.

وی ادامه داد: اما به جای ایران ترک ها این پیشنهاد را قبول کردند و پروژه ها را برای آن ها اجرایی و کارخانه های بسیاری را ساختند و هم اکنون یکی بعد از دیگری در حال بهره برداری است.

فتحی اظهار کرد: ترکمنستان در حال حاضر همانند سال های گذشته دیگر به واردات کالا نیاز ندارد و حتی به مرحله ای رسیده که می تواند کالاهای خود را نیز صادر کند.

وی تصریح کرد: ترکمنستان کشوری است که محصولات کشاورزی در آنجا به خوبی تولید می شود و دارای معادن طلا، نفت و گاز است از این رو وضعشان بهتر شده و به سایر کشورها کمتر توجه دارند.

وی درباره مشکلاتی همچون ویزای صادرکنندگان ایرانی نیز گفت: ایران ضمن اینکه می خواهد روابط خود را با این کشور حفظ کند بعد از مشاهده این گونه مشکلات تقریبا همانند آن کشور عمل می کند .

این مقام مسئول بیان کرد: مشکلات بیان شده در سفارتخانه نیز بهبود یافته و تقریبا حل شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: