• دوشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9511-6484-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

توتستان‌هایی که برگ‌های آن‌ها خوراک دام‌ها می‌شوند

توتستان‌هایی که برگ‌های آن‌ها که خوراک دام‌ها می‌شوند

يکی از مشاغلی که از ديرباز به عنوان يکی از فعاليت‌های جانبی در ميان کشاورزان مناطق مستعد پرورش کرم ابريشم رونق داشته، نوغان داری است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، شهرستان راز و جرگلان یکی از مناطق مهم صنعت نوغانداری در کشور است که مردم این منطقه در بازه زمانی فصل بهار به تناسب شرايط جوی مبادرت به پرورش کرم ابريشم و در نهايت توليد پيله ابريشم می‌کنند.

اما این صنعت متأسفانه طی يک دهه اخير به دلايل متعدد از جمله پايين بودن قيمت پيله کرم ابريشم، نبود حمايت‌های مناسب دولت از اين صنعت دستخوش نوسانات شديدی شد به طوری که بسياری از نوغان داران در اين سال‌ها ديگر تمايلی به پرورش کرم ابريشم از خود نشان نمی‌دهند.

درختان توت به علت اینکه درآمدی از آن‌ها حاصل نمی‌شد، قطع شدند

الله وردی سرافراز دهیار روستای کلاته ابریشم از توابع بخش جرگلان در گفت و گو با ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه در گذشته صنعت نوغان داری در این روستا از رونق خاصی برخوردار بود، گفت: اما در حال حاضر به علت افت شدید قیمت‌ها و عدم حمایت دولت دیگر تمایل چندانی برای انجام این کار وجود ندارد.

وی با بیان اینکه روستای کلاته ابریشم دارای یک هزار و 500 خانوار است، افزود: درگذشته بیشتر این خانواده‌ها در فصل بهار به امر نوغان داری می‌پرداختند اما در حال حاضر بیشتر از 20 تا 30 خانوار دیگر در این حوزه فعال نیستند.

سرافراز ادامه داد: اغلب مردم این روستا پیله‌های ابریشم را برای بافت قالی و قالیچه‌های ابریشم تولید می‌کردند اما هم اکنون نخ‌های ابریشم مورد نیاز خود را از بازار بجنورد و مشهد تهیه می‌کنند.

وی اظهار کرد: در گذشته تعداد زیادی درخت توت در این روستا وجود داشت اما به علت اینکه از این بخش درآمدی عاید مردم روستا نمی‌شد این درختان قطع و تبدیل به مزارع گندم، باغات گردو و سیب شدند.

به دنبال جان گرفتن صنعت نوغانداری در منطقه هستیم

سرافراز رئیس شورای اسلامی روستای کلاته ابریشم در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه روستای کلاته ابریشم به دلیل حجم بالای تولید پیله ابریشم با این عنوان نام گرفته است، تصریح کرد: دوباره به دنبال رونق این صنعت در این منطقه هستیم و از کمک‌های دولتی نیز برخوردار می‌شویم.

 وی به تشکیل یک شرکت تعاونی نوغانداری در این منطقه اشاره و تاکید کرد: هم اکنون سه هزار اصله درخت توت در این روستا وجود دارد و شش هزار اصله نهال توت نیز غرس شده است که طی دو سه سال آینده به بار خواهد نشست.

سرافراز خاطرنشان کرد: با آغاز بکار این شرکت تعاونی در زمین 50 هکتاری که از سوی امور اراضی کشاورزی اختصاص یافته قرار بر این است تا 10 هکتار نهال توت و 10 هکتار نیز نهال زیتون کاشته شود.

وی در پاسخ به این سوال که طی چند سال گذشته توسط سازمان جهاد کشاورزی استان نهال‌های توت غرس اما به علت کمبود آب خشک شدند و آب نهال‌های کاشته شده چگونه تامین می‌شود؟ توضیح داد: طی چند سال اخیر یک حلقه چاه حفر شد که لوله گذاری‌های لازم برای انتقال آب انجام شده و قرار بر این است تا آب مورد نیاز از این محل تامین شود.

فقط دو سه خانوار در روستای دویدوخ باقی مانده که نوغانداری می‌کنند

الله نظر چابکی دهیار روستای دویدوخ از بخش جرگلان با اشاره به اینکه این روستا 600خانوار دارد که از این تعداد 50 خانوار به نوغانداری مشغول بودند، گفت: از این تعداد در حال حاضر فقط دو تا سه خانوار این صنعت را در فصل بهار انجام می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه تولید فرش منحصر به فرد دو رویه تمام ابریشم دویدوخ شهرتی جهانی دارد و در هیچ جای دنیا به جزء در این روستا از این نوع فرش بافته نمی‌شود، افزود: مردم این روستا امر نوغانداری را برای تهیه ابریشم مورد نیاز این قالیچه‌ها انجام می‌دادند اما چند سالی است که بازار این قالیچه‌ها نیز دچار رکود شده و مردم همانند گذشته دیگر این هنر دست را تولید نمی‌کنند.

چابکی ادامه داد: کاهش بافت قالیچه‌های دو روی تمام ابریشم دویدوخ سبب شده تا مردم تمایلی به تولید پیله‌های ابریشم نیز نداشته باشند.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر صنایع تکمیلی تولید پیله و نخ ابریشم در این شهرستان وجود ندارد و امر نوغان داری به طور کاملا سنتی در این استان انجام می‌شود.

چابکی بیان کرد: افرادی که صنعت نوغانداری را انجام می‌دهند مجبور هستند در فصل بهار یکی از اتاق‌های منزل را خالی کرده و یا در محل نگهداری دام‌ها این کار را انجام دهند که این امر موجب تلف شدن برخی از کرم‌های ابریشم می‌شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر هیچ تجهیزاتی برای تبدیل این پیله‌ها به نخ وجود ندارد و نوغانداران مجبور هستند پیله‌ها را به سازمان جهاد کشاورزی و یا دلال بفروشند و یا به صورت کاملا سنتی آن را تبدیل به نخ کنند.

چابکی در پاسخ به این سوال که هنوز برخی از افراد مشغول به بافتن این نوع از قالیچه‌ها هستند و نیازمند نخ ابریشم نیز هستند بنابراین نخ مورد نیاز را چگونه فراهم می کنند؟ توضیح داد: از آنجاییکه نوغانداری سنتی با دردسر همراه است نخ ابریشم مورد نیاز را از بازار و به صورت آماده تهیه می‌کنند.

به گفته وی حدود 500 خانوار در این روستا فرش دو رویه تمام ابریشم می‌بافند که سالانه حدود 150 تخته از این قالیچه‌ها بافته می‌شود.

چابکی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه درخت‌های توت موجود در این روستا هم اکنون چگونه استفاده می‌شود؟ گفت: بیشتر برگ‌های این درخت‌ها در حال حاضر برای خوراک گوسفندان استفاده می‌شود.

زنجیره تکمیلی تولید پیله ابریشم تا فرش ابریشمی در راز و جرگلان ایجاد می‌شود

عبدالله یوسفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه صنعت نوغاندارای از دیرباز در شهرستان راز و جرگلان رونق داشته و می‌تواند نقش مهمی در توانمندسازی خانواده داشته باشد، افزود: به همین دلیل توسعه صنعت نوغاندارای به عنوان یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی مطرح و مصوب شد.

وی ادامه داد: توسعه توتستان‌ها در شهرستان راز و جرگلان و بجنورد یکی از اقداماتی است که در راستای این طرح اجرایی می‌شود و در سال گذشته و تعداد زیادی نهال توت غرس شد و این برنامه نیز در هفته درخت کاری سال جاری ادامه خواهد داشت.

یوسفی اظهار کرد: ایجاد 50 هکتار توتستان در روستاهای کلاته ابریشم و کلاته بهار در حال انجام است.

وی بیان کرد: برنامه‌هایی برای تکمیل زنجیره تولید پیله ابریشم تا نخ ابریشم در حال انجام است که در این راستا 652 متر مربع ابنیه به منظور تولید پیله ابریشم تا تولید نخ ابریشمی و فرش ابریشم در بخش جرگلان اختصاص یافته است.

این مقام مسئول تصریح کرد: برای اجرای این طرح مبلغ 20 میلیارد ریال نیز اختصاص یافته است.

به گفته وی طی سال گذشته 200 هزار اصله نهال رایگان توت نیز در اختیار روستاییان شهرستان راز و جرگلان قرار گرفته است.

نوغداری در راز و جرگلان در یکی از اتاق‌های منزل و یا در محل نگهداری دام انجام می‌گیرد

دکتر فرزین حسینی رئیس اداره بهداشت و مراقبت بیماری طیور اداره کل دامپزشکی خراسان‌شمالی همچنین در ادامه در گفت و گو با ایسنا، بیان کرد: کرم ابریشم یک موجود زنده است که تحت تاثیر بیماری‌های ویروسی و باکتریایی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه امر نوغانداری در شهرستان راز و جرگلان اغلب در یکی از اتاق‌های منزل، در ایوان و یا در محل نگهداری دام که قالبا نیز بهداشت به خوبی رعایت نمی‌شود، انجام می‌شود، گفت: باید مکان‌های محل نگهداری کرم‌های ابریشم کاملا بهداشتی و قابل ضدعفونی باشد که بتوان از بروز بیماری‌ها جلوگیری کرد که اغلب این گونه نیست.

به گفته حسینی مکان‌های نگهداری کرم ابریشم فاقد تجهیزات لازم برای تهویه هوا هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بیماری‌های کرم ابریشم قابل درمان است، اظهار کرد: بیماری‌های کرم ابریشم درمان خاصی ندارد اما با رعایت بهداشت و ضد عفونی کردن می‌توان آن را کنترل کرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در مکان‌هایی که برای پرورش کرم و تولید پیله ابریشم مناسب نیست معمولا میزان تلفات تا حدود 50 درصد است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: