• شنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9511-3985-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

نماینده پیشین مردم بجنورد در مجلس:

جنبش اصلاحات پروژه ای نیست که گاه گاهی با از ما بهتران هدایت شود

جنبش اصلاحات پروژه ای نیست که گاه گاهی با از ما بهتران هدایت شود

نماینده پیشین مردم بجنورد، راز و جرگلان، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم گفت: جنبش اصلاحات پروژه ای نیست که گاه گاهی با ما از بهتران هدایت شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، رحمانقلی قلی زاده در گردهمایی اصلاح طلبان، حامیان و منتقدین همراه دولت که با موضوع انقلاب، اصلاحات و انتخابات برگزار شد، افزود: این افراد از ما بهتر همانند علف های هرزی هستند که بر دوش اصلاح طلبان فرهیخته می چرند و کجای اصلاحات این است که یک عده ای محدود به جای همه فکر کنند، غضب کنند و ....، اما در اصطلاح به آن اصلاحات گله ای گفته می شود.

وی با اشاره به اینکه اصلاحات خلاقیت و نوآوری است و نیاز به اندیشه صالح دارد، ادامه داد: توسعه، پیشرفت و کسب کرامت انسانی از اهداف جریان اصلاح طلبی است.

وی اظهار کرد: کسب قدرت اصلاح طلبان حق آن هاست اما اگر مردم به نماینده آن ها رای ندادند و آن کاندیدا نتوانست به قدرت برسد، این جریان را ادامه می دهد و از کار متوقف نمی شود.

قلی زاده با بیان اینکه موتور حرکت توسعه کشور از نظر جریان اصلاح طلبی اشتغال است، بیان کرد: در حالیکه این جریان بر بهبود و ساماندهی جوامع تاکید می کند بر این دیدگاه نیز معتقد است که نباید با حاکمان خشونت و اصطکاک داشته باشد و باید با نقد منصفانه جلو برود، اما بسیاری از اصلاح طلبان آن را قبول ندارند.

وی تاکید کرد: اما در حقیقت جریان اصلاح طلبی با هر گونه خشونت مخالف است.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه اصلاحات زنده و پویا است، گفت: تصویر سازی بسیار خطرناک و سم است و آزادی را می گیرد و اگر اجازه داده شود تا در قالب گفت و گو صحبت کنیم این امر به نفع همه است.

قلی زاده افزود: نقد و انتقاد کردن از مسئولان حقی است که بر گردن ما قرار داده شده است و اگر این کار را نکنیم در حقیقت به آن ها ظلم کرده ایم.

وی ادامه داد: تصویر سازی و نقش قبر کردن مسائل گذشته اجازه فکر کردن و اندیشیدن را خواهد گرفت.

وی در ادامه با طرح این سوال که دموکراسی چیست؟ اظهار کرد: دموکراسی چهار رکن دارد یکی از ارکان های آن انتخابات آزاد است که به معنای برابری سیاسی در کسب قدرت با دو معیار نظام انتخابات و پروسه انتخاباتی است.

قلی زاده توضیح داد: رکن دوم آن حکومت باز و پاسخ گو و رکن سوم حقوق مدنی مردم است.

وی رکن چهارم را مطبوعات بیان کرد.

علی قربانی نماینده فعلی مردم بجنورد، راز و جرگلان، مانه و سملقان و گرمه و جاجرم در ادامه این جلسه با بیان اینکه جهان ما جهان در حال گذر است، گفت: چه اتفاقی افتاده که همه ما می گویم دنیا جدید و مدرن شده است ؟ و این امر به دلیل این است که ابتدا این تحولات در اذهان ایجاد شده و سپس به مردم منتقل شده است.

وی افزود: هم اکنون نظام ما نظامی غیر ریاستی و غیر پارلمانی است و علت آن این است که به عنوان مثال در هنگام انتخاب یک وزیر، خود وزیر به میزان سه دانگ و مجلس نیز به اندازه سه دانگ در این انتخاب نقش دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر خود را با کشورهایی همچون آمریکا که تاکنون 45 رئیس جمهور عوض کرده مقایسه کنیم، اشتباه کرده ایم، ادامه داد: ما در این نقطه از جهان قرار داریم، شرایط کشور ما با آن ها متفاوت است و مردم سالاری طی یک شب به وجود نمی آید و باید این امر به فکر و ذهن مردم اضافه شود.

قربانی تاکید کرد: تا تمام بدنه جامعه را با خود هماهنگ نکنید نمی توانید جریان اصلاح طلبی را ایجاد کنید و اولین شرط اصلاح طلبی پایبند بودن به قانون است و در این میان اگر ایراد قانونی وجود دارد باید به دنبال رفع آن باشیم نه اینکه به مبارزه بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه افراد به اصطلاح اصلاح طلبی که در شبکه های بیگانه همچون بی بی سی صحبت می کنند، اظهار کرد: در حقیقت این افراد از اهداف جریان اصلاح طلبی به دور هستند و آن ها به دنبال تغییرات بنیادی در کشور هستند.

وی خاطرنشان کرد: اما جریان اصلاح طلبی مخالف هر گونه خشونت است و آن هایی که می گویند به کوچه و خیابان بریزیم و سر صدا ایجاد کنیم اصلاح طلب نیستند.

قربانی با بیان اینکه جریان اصلاح طلبی معتقد است که مسائل باید از طریق گفت و گو حل شود، گفت: جریان اصلاح طلبی از روش باخت باخت در سال 84 به روش برد برد در سال 92 تبدیل شد و این امر نیز فقط از طریق گفت و  گو به دست آمد.

وی افزود: جریان اصلاح طلبی اقوام و قومیت ها را فرصت می داند نه تهدید و اصلاح طلب پایبند به قانون اساسی است.

وی درباره آفت هایی که اصلاح طلبان را تهدید می کند، توضیح داد: نفوذ اندیشه های بیگانه و تجدد گرایی افراطی از جمله این موارد است.

به گفته قربانی نگاه ساختارگرایانه به قدرت، تندروی برخی از افراد، کم توجهی به فرهنگ ها و ارزش های بومی و نگاه بیرون برخی از اصلاح طلبان( افرادی که به خارج رفته و در شبکه های بیگانه علیه نظام صحبت کرده اند) از جمله اشکالات برخی از اصلاح طلبان بوده است.

هادی قوامی نماینده فعلی شهرستان اسفراین در مجلس در ادامه جلسه با اشاره به اینکه 38 سال از پیروزی این انقلاب گذشته است، بیان کرد: از آن زمان تاکنون دولت های مختلفی بر سر کار آمده اند و علاوه بر اینکه باید نقدهای درست و عالمانه ای انجام شود باید ضعف ها نیز بیان شود تا نتیجه ای از آن حاصل شود.

وی گفت: هر کدام از دولت هایی که سر کار آمده اند متاسفانه نه با کارشناسان نخبه و نه با نخبگان ارتباطی نداشته اند.

وی افزود: در دوره پیشین مجلس تلاش شد تا طرح هایی که مصوب می شود برای اجرای آن با نخبگان نیز ارتباط برقرار شود اما این امر محقق نشد.

قوامی ادامه داد: تاکنون قوانین زیادی در مجلس به تصویب رسیده اما اینکه دولت ها چقدر موفق بوده اند تا آن را اجرایی کنند نیاز به آن دارد تا یک تفکر اعتدالی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تاکنون اجرای پنج برنامه را طی کرده ایم، توضیح داد: در اجرای این برنامه ها سه خطا را داشته ایم که یکی از ان ها رابطه علت و معلولی غلط بوده است.

وی تصریح کرد: از معجزه های هر نظامی اشتغال است و اگر می خواهیم به اشتغال فکر کنیم باید تولید داشته باشیم اما بدون طرح آمایش اقدام به ایجاد صنایع مختلف کرده ایم.

قوامی خاطرنشان کرد: هنوز ما گام های تصادفی بر می داریم و در تاریکی قدم می زنیم و زمانیکه متوجه اشتباه نیز می شویم حاضر به تغییر روش نمی شویم.

وی گفت: اجرای طرح هدفمندی یارانه کار خیلی بزرگی بود که در حوزه تولید اجرایی می شد اما 270 هزار میلیارد تومان فقط صرف کارهای مصرفی شد و در این صورت باید چگونه پروژه هایی همچون راه آهن گرگان-بجنورد- مشهد و صایع پیشین و پسین صنایع مادر در استان ها اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت یازدهم یارانه ها را به درستی و در مسیر درست هزینه می کرد همین اقدام سبب می شد تاهمیشه در اذهان باقی بماند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: