• چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9511-4886-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی خراسان شمالی برگزار شد

کنگره تاریخ معماری و شهرسازی خراسان شمالی با حضور مسئولین و محققین و علاقه مندان صبح امروز در تالار اجتماعات حافظ شهر بجنورد برگزار گردید .

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی در این کنگره در خصوص اهمیت موضوع معماری و شهرسازی که از رسالت‌های مهم این سازمان در حوزه میراث فرهنگی است، گفت: کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران که سه دوره  از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور در ارگ بم برگزار شد از رویدادهای ارزشمند فرهنگی کشورمان بعد از انقلاب اسلامی  است که به دلیل محتوای علمی، هنری، فرهنگی و ... در نوع خود کم‌نظیر بوده است.

وی افزود: معماری و شهرسازی وسیله واقعی سنجش یک ملت بوده و هست و از آنجایی که این هنر یکی از مظاهر بیرونی، فرهنگ هر جامعه است نماد مناسبی برای مطالعه فرهنگ آن جامعه محسوب می‌شود و هر فرهنگ دارای معماری و شهرسازی مختص به خود است.

وی ادامه داد: به همین دلیل انجام مطالعات و پژوهش در حوزه معماری و شهرسازی و برنامه‌ریزی و تدوین سیاست‌های اجرایی منطبق بر اصول علمی و داده‌های حاصل از تجربیات گذشتگان برای جامعه علمی و مدیران اجرایی دارای اهمیت بسزایی است .

سویدانلویی گفت: ما می‌بایست در استان خراسان شمالی و شهرها و روستاهای آن برای معرفی و پاسداشت آثار معماری و ویژگی‌های شهری کهن این پهنه جغرافیایی برای ایجاد بستری جهت تشکیل هویت مستقل بر مبنای تاریخ و هنر گذشتگان و آموخته‌های جدید از آنها برای آیندگان فراهم آوریم.

وی افزود: این مهم نیازمند مشارکت تمامی بخش‌های علمی، اجرایی و پژوهشگران در این حوزه است تا بواسطه این چنین برنامه‌‎هایی بتوان به اهداف مد نظر دست یافت زیرا با توجه به نابسامانی و بحران هویتی که در دوران معاصر برای معماری و شهرسازی ما بوجود آمده است دیگر نمی توان با آثار معماری و شهرهایمان ارتباط برقرار کنیم و آنها نیز دیگر زبان گویای فرهنگ و هویت این سرزمین نیستند.

سویدانلویی گفت: پس ضرورت دارد تا با انگیزه و تلاش دو چندان و پایه‌گذاری برنامه‌های پژوهشی – کاربردی در نظام آموزشی و اجرایی کشور و بهره‌گیری از توان و پتانسیل های موجود و مشارکت شهروندان، پژوهشگران، اساتید و علاقمندان، مسیر حرکت آینده این مهم را به سمت جایگاه واقعی آن سوق دهیم و شاهد شکوفایی و استمرار این حرکت تاریخی در هنر معماری و شهرسازی بر پایه داشته های ارزشمندمان باشیم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: