• پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9511-14814-5
  • خبرنگار : 0584006
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان شمالی:
آموزش و پرورش روحیه استقلال طلبی را به نسل آینده منتقل کند

استاندار خراسان شمالی گفت: آموزش و پرورش به عنوان موثرترین نهاد تعلیم و تربیت وظیفه دارد روحیه استقلال طلبی، حفظ هویت ملی، امید و نشاط و آینده نگری را به نسل آینده منتقل کند.
به گزاش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی استانداری، محمد رضا صالحی در دهمین گردهمایی مدیران کل آموزش و پرورش قطب پنج کشور در بجنورد اظهارکرد: در جمهوری اسلامی دولت های مختلف به ویژه دولت تدبیر و امید برای ارتقای شأن و جایگاه معلمی و نهاد تعلیم و تربیت تلاش های فراوان داشته اند که نشأت گرفته از جایگاه والای این نهاد در دین مبین اسلام است.
وی با بیان اینکه امکانات، تجهیزات، اعتبارات و اختیارات موجود امانت آیندگان هستند و باید با مراقبت و رشد و ارتقای آن ها، به نسل آینده تحویل دهیم، عنوان کرد: یکی از توفیقات دولت تدبیر و امید، توسعه زیربناهای آموزشی به ویژه حذف تدریجی مدارس خشتی و گلی، احداث اماکن رفاهی و فرهنگی با کمک بنیاد برکت و خیران مدرسه ساز در این منطقه است.
وی با اشاره به افزایش تعهدات خیران مدرسه ساز در استان به 300 میلیارد ریال در این دولت، گفت: با رشد خوب اعتبارات استان در بودجه سال آینده ازجمله رتبه نخست کشوری در رشد اعتبارات هزینه ای و رتبه دوم در رشد اعتبارات تملکی و عمرانی، امیدوارم تحولات بیشتری را در این حوزه شاهد باشیم.
وی با تبیین شرایط حاکم بر کشور پیش از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، در خصوص برجام گفت: اگر برجام به ثمر نمی رسید، از این اعتبارات و امکانات کنونی هم خبری نبود، ‌زیرا طبق برنامه قبلی تحریم ها، اکنون فقط می توانستیم میزان محدودی نفت در برابر دریافت دارو و غذا به فروش برسانیم و عزت کشور زیر سوال می رفت.
صالحی با بیان این که اگر برجام هیچ دستاوری جز تغییر این شرایط نداشت، برای ما کافی بود، عنوان کرد: اگرچه ما هیچ گاه از تحریم استقبال نکرده و نمی کنیم، اما با تحکیم اقتصاد مقاومتی بر پایه چهار اصل مردمی شدن اقتصاد، دانش بنیانی، درون زایی و برون گرایی و با تکیه بر توان و حمایت مردم به خصوص نسل جوان، همه تهدیدها خنثی می شود.
استاندار خراسان شمالی با اشاره به نقش مهم آموزش و پرورش در تغییر نگاه جامعه به حوزه اشتغال، گفت: دولت به تنهایی قادر نیست در این حوزه اقدامات موثر داشته باشد و آموزش و پرورش می تواند با فراگیرکردن آموزش های فنی و حرفه ای و تربیت نیروی انسانی ماهر و تغییر نگاه خانواده ها و جوانان به مسائل حوزه کار و اشتغال، در این زمینه نقش آفرینی کند.
وی با اشاره به پیشینه تمدنی و فرهنگی کهن خراسان شمالی و قابلیت های توسعه ای آن را در بخش های گوناگون، افزود: به کمک همه مدیران اجرایی، امامان جمعه و جماعت، احزاب و گروه های سیاسی، سازمان های مردم نهاد و روابط عمومی ها به عنوان حلقه های رابط مردم و دولت، تلاش داریم ظرفیت های بالقوه این استان را بالفعل کنیم.
صالحی با اشاره به سفرهای کاری متعدد مسئولان ارشد اجرایی به خراسان شمالی طی قریب هشت ماه گذشته و نیز صدور 30 درصد مجوزهای سرمایه گذاری خارجی کشور در این استان، یادآورشد: این اقدامات زمینه ساز رشد و توسعه استان است.
 وی کرد: جامعه بزرگ آموزش و پرورش نقش آفرینی مثبت خود را در انتخابات سال آینده داشته باشد تا یک گام دیگر به ساختن ایرانی آباد، آزاد و سربلند نزدیک شویم.
 براتعلی حاتمی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی هم در این نشست با اشاره به جایگاه دهم کشوری در آزمون سراسری دانشگاه ها اظهارکرد: در دولت تدبیر و امید اتفاقات خوبی همانندحذف مدارس خشتی و گلی و ساخت اماکن رفاهی فرهنگیان استان را شاهد بوده ایم.
علیرضا کاظمی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی هم به عنوان دبیر این گردهمایی، مهم ترین چالش های این مجموعه را تشریح کرد و گفت: با توجه به تنگناهای مالی شدید دولت و تبعات اجرای شتاب زده سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در دولت گذشته که بدون توجه به زیرساخت ها اجرایی شد، حوزه مدیریت در آموزش و پرورش دشوارترین دوران خود را سپری می کند ولی تلاش می کنیم با بهره گیری از خرد جمعی و ارتباط بیشتر با مردم و دانش آموزان، بر چالش ها غلبه کنیم.
این گزارش حاکیست، در گردهمایی مدیران کل آموزش و پرورش قطب 5 کشور شامل استان های خراسان رضوی و شمالی، گلستان، سمنان و مازندران، سه دستور کار اصلی شامل تمرکززدایی و تفویض اختیارات، چالش های هدایت تحصیلی دانش آموزان و ارزشیابی کارکنان به عنوان محور اصلی مباحث در نظر گرفته شده بود.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: