• دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 962-2685-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

صندلی های گران قیمت شورای اسلامی شهر در بجنورد

اگر گشتی به هسته مرکزی شهر بجنورد بزنیم شاهد آن می شویم که تکاپویی خاص در سطح شهر ایجاد شده برخی از بنگاه های مسکن شلوغ هستند و برخی نیز به دنبال پیدا کردن مغاره ها و منازل خالی در حاشیه خیابان هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، علاوه بر آن تعدادی از کاندیداهای شورای اسلامی شهر نیز در حال مذاکره با مغازه داران هستند تا بتوانند رقم اجاره مغازه را طی هفت روز به حداقل برسانند و از سوی دیگر مشغله چاپخانه داران نیز بیشتر شده و مشغول چاپ اقلام تبلیغاتی کاندیداهای شورا هستند.

اما در این میان کاندیداها از بالا بودن هزینه های اجازه مغازه و چاپ اقلام تبلیغاتی گلایه مند که در این میان توضیحاتی ارائه شده است.

یکی از کاندیداهای انتخابات شورای اسلامی شهر بجنورد در گفت و گو با ایسنا گفت: به دلیل اینکه هزینه اجاره مغازه برای هفت روز تبلیغات انتخابات شورای اسلامی شهر بسیار زیاد است یک مسجد را برای سخنرانی در نظر گرفته و یکی از بستگانم مغازه خود را تخلیه و به صورت رایگان در اختیار بنده قرار داده تا امر تبلیغات را انجام دهم.

وی افزود: هزینه چاپ اقلام تبلیغاتی نیز بسیار بالا بوده و چاپخانه رقم های بسیار بالایی را مطالبه می کنند.

وی ادامه داد: بنده حدود 40 روز گذشته اقلام تبلیغاتی مورد نیاز که شامل زندگی نامه، پوستر و ... که حدود 2000 عدد بود را در مشهد چاپ کردم و رقم دو میلیون تومان را پرداخت کردم و این برهه زمانی موقعی بوده که بیشتر چاپخانه داران بیکار بودند.

وی اظهار کرد: اگر این اقلام در این برهه زمانی چاپ می شد رقم پرداختی بنده تا شش میلیون تومان نیز می رسید.

وی تصریح کرد: البته در چاپ زندگی نامه، بنر و پوستر موارد زیادی همچون سایز، زمینه و رنگ مطرح است که تمامی این ها در قیمت گذاری دخیل هستند.

یکی دیگر از کاندیداهای انتخاباتی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا منطقه خراسان شمالی با گلایه از اینکه هیچ نظارتی در حال حاضر بر قیمت های ملک هایی که کاندیداها می خواهند اجاره کنند وجود ندارد، گفت: به تعدادی از مغازه ها مراجعه کرده ام و صاحبان آن برای اجاره مغازه های خود به مدت یک هفته هفت، 10 و 15 میلیون تومان را پیشنهاد کرده اند که این رقم بالایی برای شهر کوچکی مثل بجنورد است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از صاحبان مغازه که ملک آن ها بزرگتر، در معرض دید بیشتر و موقعیت خوبی واقع شده است بازار سیاه راه انداخته اند.

قهرمانی راد یکی از صاحبان بنگاه و مسکن در بجنورد در ادامه با اشاره به اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری می توانند ستادهای خود را از فاصله خیابان 17 شهریور تا چهار راه امیریه و کاندیداهای شورای شهر نیز در سایر خیابان ها ستادهای تبلیغاتی خود را برپا کنند، اظهار کرد: شنیده شده رقم 25 میلیون تومان نیز برای اجاره به ستادهای انتخاباتی ریاست جمهوری در این شهر پیشنهاد شده است.

وی بیان کرد: برخی از افراد که ملک آن ها در خیابان طالقانی واقع شده رقم 10 میلیون تومان و در خیابان امام خمینی نیز تا پنج میلیون تومان فقط برای یک هفته پیشنهاد داده اند که این ارقام برای شهر بجنورد بسیار بالاست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هیچ نظارتی بر اجاره این مغازه ها نمی شود و آیا رقم های مصوبی برای اجاره املاک طی این بازه زمانی وجود ندارد، گفت: هیچ نظارتی در این زمینه وجود ندارد و حتی صاحب ملک با کاندیدا وارد مذاکره شده و هر دو بدون مراجعه به بنگاه قرار دادی را بین یکدیگر منعقد می کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی از مشاغل همچون کفش فروشی و مواد غذایی نمی توانند مغازه های خود را تخلیه کنند، افزود: بنابراین تعداد مغازه های قابل اجرا به کاندیداها نیز کاهش می یابد به همین علت نرخ اجاره بها نیز در دوران تبلیغات افزایش می یابد.

محمد زاده رئیس اتحادیه مشاوران املاک در بجنورد نیز در گفت و گو با ایسنا ادامه داد: اجاره بهای املاک طی یک سال عرف مشخصی دارد و همه طبق رقم مصوب شده تبعیت می کنند اما طی ایام تبلیغات انتخابات به دلیل اینکه میزان عرضه و تقاضا بالا می رود نرخ اجاره بهای مغازه ها نیز افزایش می یابد.

وی توضیح داد: البته زمانیکه یک شخص درصدد اجاره دادن مغازه خود به یک کاندیداست باید تمامی وسایل مغازه را تخلیه، کار را به مدت 10 روز تعطیل کند، که دچار ضررو و زیان می شود به همین دلیل طی این مدت زمانی میزان نرخ اجاره بهای مغازه ها به کاندیداها افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر اقدام فرمانداری مبنی بر جلوگیری راه اندازی ستادهای انتخاباتی از فاصله خیابان 17 شهریور تا چهار راه امیریه موجب شده تا تورم کاذب اجاره بهای مغازه شکسته شود.

محمد زاده با بیان اینکه رقم اجاره بهای ملک میان کاندیدا و صاحب ملک توافقی است و خیلی از آن ها نیز به بنگاه ها مراجعه نمی کنند، خاطرنشان کرد: اما رقم های اجاره بها طی این مدت بالاست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: