• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-5614-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

هدیه‌های نحس مردم به طبیعت

برخی آدم ها انگار ساخته شده اند برای اینکه اثری از خود برجای بگذارند، هر جا که پا می گذارند می خواهند دیگران را به نحوی از حضور خود آگاه سازند، به همین علت یا تکه اشغالی را در طبیعت رها کرده، یا شاخه درختی را قطع کرده و ...

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، حیات وحش و طبیعت ایران و استان ما بیش از هر چیز از دست‌کاری شدید و مخرب انسانی آسیب دیده و رو به تباهی می‌رود. به عنوان مثال بروز پدیده های ناگواری همچون جاری شدن سیل، بیابانی شدن برخی از مناطق مستعد و یا نابود شدن برخی از حیوانات و پرندگان در این استان فقط حاصل خودخواهی برخی از مردم و تعدادی از مسئولان است.

کوه باباموسی تبدیل به کوه آشغال شده است

کشمیری رئیس انجمن جمعیت دوست‌داران طبیعت سبز کره زمین در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه بهترین جایگاه طبیعت در اسلام تبیین شده است و قانون مشخصی نیز در کشور برای حفظ آن وجود دارد، گفت: اما نکته ای که در این میان کم است و به آن توجه ویژه نشده، فرهنگ سازی در ارتباط با حفظ محیط زیست است.

وی افزود: متاسفانه یک فرهنگ مداوم و اصولی در این خصوص وجود ندارد و بیشترین آسیب های رسیده به طبیعت به علت وجود چنین مشکلی است.

کشمیری ادامه داد: به علت نبود فرهنگ حفظ محیط زیست شاهد اعطای هدیه‌هایی همچون نوشتن یادگاری بر روی تنه درختان، قطع شاخه های درخت ها و یا استفاده از درخت برای روشن کردن آتش به هنگام تفریح هستیم.

وی به رها کردن ظروف و سفره‌های یک بار مصرف در طبیعت اشاره و اظهار کرد: این ظروف آفت جان انسان است اما به علت اینکه استفاده از آن‌ها راحت بوده و نیاز به شست و شو و پاک کردن ندارد به هنگام سفر بعد از مصرف توسط تعداد زیادی از مسافران رها می‌شود این درحالیست که همین ظروف و سفره‌ها تبدیل به بلای جان طبیعت شده است.

رئیس انجمن جمعیت دوست‌داران طبیعت سبز کره زمین تصریح کرد: رهاسازی زباله‌ها در طبیعت یکی دیگر از مشکلاتی است که در حال حاضر محیط زیست با آن دست و پنجه نرم می‌کند که یکی از این مناطق کوه باباموسی در شهر بجنورد است.

وی تاکید کرد: متاسفانه به علت رهاسازی زباله‌ها در این منطقه، کوه باباموسی تبدیل به کوه بابا آشغال شده و این مکان تفریحی و ورزشی در معرض یک آسیب جدی است و مسئولان نیز نسبت به آن هیچ توجه ویژه‌ای ندارند.

کشمیری با بیان اینکه اجرای برخی از پروژه‌ها همچون جاده‌سازی از دیگر مشکلات طبیعت است، خاطرنشان کرد: طی چند سال گذشته شاهد ساخت جاده‌ای مرزی در منطقه گلیل بودیم که به علت ساخت آن بسیاری از درختان ارس قطع شد و از سوی دیگر زیست‌گاه حیواناتی همچون پلنگ نیز در معرض خطر قرار گرفت.

وی با اشاره به ایجاد شخم و شیارهای غیر مجاز در مناطق کوهستانی این استان گفت: این امر سبب شده تا سالانه شاهد بروز جاری شدن چندین مرتبه سیل در این استان باشیم که ایجاد این شخم و شیارها موجب از بین رفتن پوشش گیاهی و فرسایش خاک در استان شده است.

مراتع تبدیل شده به مناطق بیابانی مهمترین کانون های گرد و غبار در خراسان شمالی

علی اصغر مطهری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: مراتع تبدیل شده به مناطق بیابانی و زمین‌های کشاورزی رها شده مهمترین کانون‌های محلی گرد و غبار در این استان است اما این موضوع نیازمند بررسی بیشتر است .

وی با بیان اینکه در سال‌‍های گذشته این استان تحت تاثیر گرد و غبار غرب کشور قرار گرفت، افزود: گرد و غبار چندین روز مهمان این استان بود که خراسان‌شمالی به مرحله هشدار رسید .

مطهری ادامه داد: شناسایی کانون‌های محلی گرد و غبار در استان نیازمند اختصاص اعتبار است .

وی اظهار کرد: علاوه بر آن خراسان‌شمالی در مجاورت استان‌هایی همچون سمنان قرار دارد که خود کانونی از گرد و غبار محسوب می‌شود .

مطهری در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان جلوی بروز گرد و غبار را در استان گرفت، تاکید کرد: برای اجرای این امر در ابتدا باید کانون‌های محلی گرد و غبار در این استان شناسایی شود که این موضوع مطرح شده است و از سوی دیگر اجرای این طرح نیازمند اختصاص اعتبار هستیم.

وی ادامه داد: وجود سنگ‌شکن‌ها در محدوده شهر از دیگر کانون‌های گرد و غبار محسوب می‌شود که باید جلوی فعالیت آن‌ها گرفته شود .

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تاکید کرد: مدیریت چرای دام، اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری و جلوگیری از شخم و شیار موجب می‌شود تا این کانون‌ها از بین بروند .

افزایش بیابان‌زایی خاموش در خراسان شمالی نگران کننده است

احمد یزدانی مسئول امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: افزایش بیابان‌زایی خاموش در استان نگران کننده است .

به گفته وی تخریب سرزمین و کاهش توان تولید خاک در استان در حال افزایش است .

یزدانی ادامه داد: در بیشتر مناطق این استان، زمین‌های کشاورزی تبدیل به دیم‌زار شده و سپس رها شده‌اند که این امر در افزایش مناطق بیابانی تاثیرگذار است .

وی کم‌آبی را مهم‌ترین عامل بروز این مشکل دانست و توضیح داد: با اختصاص اعتبارات راه به جایی نمی‌توان برد، بلکه آموزش و مشارکت مردم در کنترل این مشکل تاثیرگذار است.

وی گفت: استفاده از روش‌های نوین آبیاری و کشت محصولات کم آب طلب یکی از راهکارهای مهم برای مواجهه با این مشکل است. جنگل و مراتع موجود در استان حافظ آب و خاک هستند و باید در محافظت آنها توجه جدی داشته باشیم .

وی یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از نقاط درجه یک استان جزء اراضی رها شده هستند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: