• یکشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-4984-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

آبخوان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیرزمینی خراسان‌شمالی یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب کسری آب دارند

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان‌شمالی اعلام کرد: با تجمیع سالانه حدود 80 میلیون متر مکعب کسری مخزن آبخوان‌های زیرزمینی این استان طی چند دهه اخیر، مجموع کسری آب این آبخوان‌ها به یک میلیارد و 819 میلیون متر مکعب رسیده است

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، به نقل از روابط عمومی شرکت اب و منطقه ای خراسان‌شمالی، سید ابراهیم علوی در نشست شورای حفاظت منابع آب استان، گفت: دشت اسفراین 16 متر کاهش سطح آب طی دو دهه اخیر، بیشترین کاهش سطح را داشته و در مجموع با 936 میلیون متر مکعب کسری مواجه است .

وی وضیعت منابع آب زیرزمینی در دشت‌های استان را نگران کننده خواند و افزود: منابع آب زیرزمینی استان در دشت‌های اسفراین، جاجرم و صفی آباد به سمت شور شدن می‌رود .

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان‌شمالی، روند اضافه برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی استان تاکنون موجب شده است وزارت نیرو توسعه بهره‌برداری از هشت دشت از 11 دشت استان را ممنوع اعلام کند و وضعیت منابع آب زیرزمینی در سه دشت اسفراین، جاجرم و شیروان بحرانی است .

علوی با اشاره به آمار پایه منابع آب اشاره کرد و گفت:  از ابتدای سال آبی جاری از مهرماه پارسال تاکنون به طور متوسط 174 میلیمتر بارندگی در استان ثبت شده است که نسبت به سال آبی قبل، 100 میلیمتر کاهش دارد .

وی با اعلام اینکه کاهش بارندگی، موجب کاهش 22 درصدی آب وردی به مخازن سدهای استان شده است، گفت: مخازن سدهای استان در مجموع گنجایش ذخیره 250 میلیون متر مکعب را دارند اما در شرایط کنونی تنها 35 درصد از این مخازن پر است.

 وی حجم بارندگی سالانه استان را شش میلیارد و 500 میلیون متر مکعب ذکر کرد و افزود: بیش از 78 درصد آن یعنی حدود پنج میلیارد و 100 میلیون متر مکعب تبخیر می‌شود .

مدیرعامل آب منطقه ای خراسان شمالی، حجم آب قابل برنامه ریزی استان را یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت:  39 درصد این منابع زیرزمینی و 61 درصد نیز منابع آب سطحی استان را تشکیل می‌دهد.

 علوی گفت: 88 درصد منابع آب استان در بخش کشاورزی، چهار درصد در بخش صنعت و هشت درصد از این منابع نیز برای شرب و بهداشت استان استفاده می‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: