• یکشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-5384-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

روستاییان زلزله زده ای که با دست خالی کسب و کار آسیب دیده را احیاء می کنند

یک ماه از وقوع زلزله 5.7 ریشتری در دو شهرستان بجنورد و مانه و سملقان می گذرد، زلزله ای که بر اثر آن تعداد زیادی از منازل روستایی، دامداری و سایر واحدهای کسب و کار در روستاها تخریب شد و یا مورد آسیب جدی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، هم اکنون فصل برداشت محصولات کشاورزی فرا رسیده و بسیاری از مکان هایی که برای ذخیره برخی از محصولات همچون کاه استفاده می شد غیر قابل استفاده شده و تعداد زیادی از دام های سنگین نیز در حیاط منازل نگهداری می شوند این درحالیست که کشاورزان برای ساخت این اماکن با مشکلاتی مواجه هستند اما چاره ای جزء ساخت مجدد آن ها نیز ندارند.

از سوی دیگر مسئولان استانی نیز از اختصاص مبلغ 100 میلیارد ریال به صندوق کارآفرینی امید جهت ارائه تسهیلات ارزان قیمت به زلزله زدگانی که کسب و کار آن ها آسیب دیده است خبر داده اند اما بسیاری از روستاییان از این موضوع یا بی اطلاع هستند و یا برای دریافت آن نیز با مشکل مواجه هستند.

هیچ اطلاعی از تسهیلات کم بهره صندوق کارآفرینی امید برای بازسازی کسب و کار آسیب دیده نداریم

اباصلت مجرد دهیار روستای نجف آباد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه تعدادی دامداری و یا انبار محل ذخیره محصولات کشاورزی در این روستا آسیب دیده اند، گفت: میزان آسیب این امکان به گونه ای بوده که به طور کامل تخریب نشده اما دچار آسیب جدی شده اند و غیر قابل استفاده است و باید تخریب شوند.

وی افزود: اما تاکنون توسط مسئولان این اماکن آوار برداری نشده است و مردم روستا مجبور شده اند تا خود آن ها این مکان ها را تخریب و اقدام به ساخت و ساز مجدد کنند.

مجرد در پاسخ به این سوال که چه تعداد از روستاییان از تسهیلات کم بهره صندوق کارآفرینی امید برای ساخت مجدد این مکان ها مطلع هستند، اظهار کرد: نه بنده به عنوان دهیار روستا و نه روستاییان این روستا از این موضوع مطلع نیستیم.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی اعلام کرده بود که برای بازسازی دامداری های آسیب دیده از محل بانک کشاورزی تسهیلات 18 درصد پرداخت می کند، تصریح کرد: به علت اینکه نرخ سود آن نیز بالاست روستاییان نسبت به آن هیچ تمایلی نشان نداده اند.

پول قرض گرفته ایم و شروع به ساخت و ساز دامداری و انبار کرده ایم

خسرو برزگر یکی از اهالی روستای اخلی در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه ساخت دامداری و یا انبار ذخیره محصولات کشاورزی در حال حاضر برای ما مهم تر از ساخت مجدد منازل است، توضیح داد: تا چند روز دیگر محصولات خود را جمع آوری می کنیم اما مکانی برای انبار آن نداریم، از سوی دیگر دام هایمان یا شب و روز را در بیابان سپری می کنند و یا در حیاط منزل قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه ساخت یک باب دامداری حدود 10 میلیون و ساخت یک انبار نیز حدود 10 میلیون تومان برای یک روستایی هزینه به همراه دارد، گفت: یک ماه از وقوع زلزله می گذرد اما مسئولان خبری از ارائه تسهیلات برای بازسازی کسب و کار آسیب دیده نداده اند و ما مجبور هستیم تا زمان فرا رسیدن برداشت محصولات خود اقدام به ساخت مجدد این واحدها کنیم.

برزگر با اشاره به اینکه بعد از زلزله خود مجبور شده ام تا آوار برداری را انجام داده و هم اکنون در حال ساخت دامداری و انبار کاه هستیم، تاکید کرد: هیچ منبع مالی برای ساخت آن ها نیز نداریم بنابراین مجبور به گرفتن قرض از بقیه افراد شده ایم.

یکی دیگر از روستاییان این روستا در ادامه در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این سوال که چرا برای بازسازی مجدد واحدهای دامی خود از تسهیلات کم بهره صندوق کارآفرینی امید استفاده نمی کنید، گفت: بنده از موضوع ارائه تسهیلات از این صندوق بی اطلاع بوده ام.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر توان تامین وثایق مورد نیاز بانک را ندارم تا این تسهیلات را دریافت کنم.

زلزله 280 میلیارد ریال به بخش کشاورزی خراسان شمالی خسارت وارد کرد

عبدالله یوسفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا گفت: زلزله به بخش کشاورزی استان280 میلیارد ریال خسارت وارد کرد.

وی افزود: از مبلغ مذکور 240 میلیارد ریال مربوط به شهرستان بجنورد و 40 میلیارد ریال مربوط به شهرستان مانه و سملقان است.

یوسفی با اشاره به اینکه عمده خسارت ها متعلق به تخریب واحدهای دامی بوده است، ادامه داد: واحدهای دامی موجود در روستاهایی که از زلزله آسیب دیده بودند 20 تا 100 درصد خسارت دیده اند.

وی اظهار کرد: بر اثر زلزله 150 راس دام سبک تلف شدند و چند راس دام سبک نیز زخمی شدند.

روستاییانی که کسب و کار آن ها آسیب دیده اند می توانند از محل صندوق کارآفرینی امید تسهیلات دریافت کنند

حسین عظیمی مدیر کل بحران استانداری خراسان‌شمالی نیز در ادامه از اختصاص اعتبار لازم برای ارائه تسهیلات به زلزله زدگانی که کسب و کار آن‌ها آسیب دیده بود خبر داد.

وی با اشاره به اینکه وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با حضور خود در شهرستان بجنورد از اعطای 100 میلیارد ریال برای احیاء کسب و کار آسیب دیده از این حادثه طبیعی خبر داد، گفت: هم اکنون این اعتبار به صندوق کارآفرینی امید اختصاص یافته و در حال حاضر زلزله زدگانی که کسب و کار آن‍‌ها از زلزله آسیب دیده اند می‌توانند تسهیلات ارزان قیمت را از این صندوق دریافت کنند.

وی افزود: اگر زلزله زدگان آسیب دیده کشاورز هستند باید به مدیریت جهاد کشاورزی بجنورد و مانه و سملقان مراجعه کنند و یا اگر واحدهای صنفی همچون نانوایی آسیب دیده است باید به مکان‌هایی همچون فرمانداری مراجعه کنند.

عظیمی در پاسخ به این سوال که شنیده شده برخی از زلزله زدگان برای تهیه وثایق مورد نیاز در بانک با مشکل مواجه هستند و آیا راهکاری برای حل این مشکل نیز اندیشیده شده است، اظهار کرد: تسهیلات ارائه شده در این بانک طبق قوانین بانکی خواهد بود.

وی با بیان اینکه دو هزار و 449 واحد روستایی نیاز به نوسازی و دو هزار و 500 واحد شهری نیاز به بازسازی دارند، گفت: هم اکنون بنیاد مسکن اعتبار برای ساخت 700 واحد مسکونی دارد.

این مقام مسئول افزود: برای ساخت مابقی منازل نیز درخواست اعتبار شده است تا در اولین فرصت ممکن این منازل ساخته شود.

بعد از تهیه پیش نویس های لازم دهیارها در جریان پرداخت تسهیلات کم بهره برای کسب و کار آسیب دیده قرار می گیرند

امین خوش قامت رئیس صندوق کارآفرین امید نیز در گفت و گو با ایسنا با تایید این مطلب گفت: مبلغ 100 میلیارد ریال به صندوق کارآفرین امید اختصاص یافته تا تسهیلات چهار درصد به زلزله زدگانی که کسب و کار آن ها آسیب دیده پرداخت شود.

وی در پاسخ به این سوال که تعدادی از دهیارها و روستاییان از ارائه این تسهیلات بی خبر هستند و خود آن ها اقدام به تامین وجوه لازم و ساخت مجدد این واحدها کرده اند، گفت: در حال حاضر در حال مذاکره با سازمان هایی همچون سازمان کشاورزی هستیم تا پیش نویس های اولیه برای ارائه این تسهیلات آماده شود و بعد از اینکه چهار چوب ها مشخص شد به دهیاری ها اعلام می شود که روستاییان را از این موضوع مطلع کنند.

خوش قامت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه یعنی در حال حاضر هیچ پرونده ای در خصوص پرداخت این تسهیلات دریافت نمی کنید، اظهار کرد: اگر در حال حاضر نیز زلزله زده اسیب دیده پرونده ای در اختیار این صندوق قرار دهد پرونده وی دریافت می شود و اقدامات لازم نیز انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال نیز که روستایی ها در خصوص تهیه وثایق با مشکل مواجه هستند و آن را یکی از دغدغه های خود بیان می کنند، توضیح داد: تلاش می شود تا شرایط سختی برای وثایق از افراد گرفته نشود اما از آنجاییکه این صندوق نیز از محل بازپرداخت همین تسهیلات، تسهیلات جدید را به افراد پرداخت می کند باید طبق قوانین بانکی عمل کند.

این مقام مسئول در ارتباط با اینکه برخی از روستاییان در حال ساخت مجدد واحدهای دامی و انبارها هستند این درحالیست که از توان مالی کافی برخوردار نبوده و برخی از آن ها در این ارتباط مقروض نیز شده اند، تصریح کرد: مدیریت بحران و سازمان جهاد کشاورزی اطلاعات این افراد را به طور کامل دارد و ساز و کارهایی برای آن ها نیز در نظر گرفته می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: