• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6584-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/
وقتی خرده مالکی اراضی کشاورزی صادرات گیلاس را با مشکل مواجه می‌کند

کشاورزی یکی از قطب‌های تولیدی و اقتصادی خراسان‌شمالی است که در آن تعداد زیادی از مردم به بحث تولید محصولات دامی، زارعی و باغی می‌پردازند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، این استان به لحاظ شرایط آب و هوایی و اقلیمی که در آن وجود دارد محصولات پاک و ارگانیک تولید می‌کند و قابلیت صادرات دارند.

طی چند سال گذشته حجم زیادی از محصولات کشاورزی همچون پیاز به کشورهای همسایه از قبیل عراق صادر می‌شود این درحالیست که برخی از صادرکنندگان استان برای صادرات برخی از محصولات کشاورزی با مشکل مواجه هستند که در این خصوص یکی از صادرکنندگان توضیحاتی را ارائه داده اند.

آزاد فتحی یکی از صادرکنندگان محصولات کشاورزی و خشکبار خراسان‌شمالی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه در حال حاضر سه مشتری روسی برای صادرات محصول گیلاس پای کار دارد، گفت: این افراد خواهان 500 تن گیلاس از این استان هستند.

وی با بیان اینکه در ابتدای امر یک نمونه از گیلاس‌های تولید شده در این استان به این افراد نشان داده شده است، افزود: هم اکنون مشتری پای کار برای گیلاس خراسان‌شمالی وجود دارد اما محصول یک دست از نمونه ای که این مشتری‌ها خواهان هستند، وجود ندارد.

فتحی با اشاره به اینکه خرده مالک بودن باغ‌ها در این استان سبب شده تا این مشکل به وجود آید، ادامه داد: متاسفانه سطح بیشتر باغات گیلاس در این استان با مساحت دو سه هکتار هستند که در هر باغ یک نمونه از درختان گیلاس غرس شده است و محصولات تولید شده یک محصول یک دست نیست.

وی اظهار کرد: صادرکننده گیلاس باید از باغات مختلف در مناطق متفاوت بازدید کند تا یک محصولات یک دست را بتواند جمع آوری کند.

این صادرکننده با اشاره به اینکه عمر گیلاس در سردخانه حدود 15 روز است، بیان کرد: از سوی دیگر صادرکننده زمان دارد تا محموله را طی 12 روز به دست خریدار برساند در نتیجه این فاصله زمانی کوتاه نیز مشکلاتی را برای صادرکننده ایجاد می‍‌کند.

وی تاکید کرد: مشکل موجود سبب می‌شود تا 500 تن بار گیلاسی که به دست مشتری برسد به 50 تن تقلیل یابد.

محمد علی شریکیان در ادامه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه مشکل خرده مالکی مشکلی است که در تمام کشور وجود دارد، گفت: در این استان گیلاس با ارقام متفاوت زود رس، میان رس و دیر رس تولید می‌شود.

وی افزود: تولید محصولات ارگانیک یکی از پتانسیل‌های این استان بوده که تولید گیلاس یکی از این محصولات ارگانیک است و صادرکنندگان استان موفق شدند طی سال گذشته مقداری از این محصول را به سایر کشورها صادر کنند.

شریکیان ادامه داد: صادرکنندگان برای اینکه بتوانند محصول یک دست را از سطح باغات این استان جمع آوری کنند باید موضوع را به بخش تنظیم بازار اعلام کنند تا باغ‌های مد نظر به آن‌ها معرفی شود.

حیدری مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در ادامه با بیان اینکه این استان در حوزه محصولات باغی و زارعی دارای 16 محصول اساسی است که قابلیت صادرات دارد، گفت: این محصولات جزء محصولات ارگانیک به شمار می روند که برخی از آن ها شامل سیب، گیلاس، بادام است.

وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت باغات گیلاس در استان یک هزار و 169 هکتار است، افزود: میزان تولید این محصول پنج هزار و 252 تن است که از این مقدار دو هزار و 500 تن قابلیت صادرات دارد.

حیدری با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات موجود در زمینه صادرات گیلاس از این استان موضوع خرد بودن باغ های گیلاس است، ادامه داد: این امر سبب شده تا صادرکنندگان نتوانند یک رقم گیلاس یک دست را از باغات گیلاس این استان تهیه کنند.

وی با بیان اینکه دره بازخانه در شهرستان بجنورد یکی از مکان هایی است که بهترین گیلاس از آن جمع آوری می شود، اظهار کرد: اما به لحاظ یک دست بودن گیلاس های موجود در این باغات فقط می توان به اندازره یک و نیم تن گیلاس جمع آوری کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه هم اکنون کشورهایی همچون روسیه و حاشیه خلیج فارس خواهان گیلاس خراسان شمالی هستند، تصریح کرد: نبود گیلاس های یک دست مهمترین مشکل موجود در این عرصه است.

به گفته وی از زمانیکه گیلاس ها جمع آوری می شود نمی توان بیبشتر از 10 روز آن را در سردخانه ها نگهداری کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: