• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-5386-5
  • خبرنگار : 0584006
  • منبع خبر : ----

بوتولیسم، مسمومیت غذایی کشنده

مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: نوعی مسمومیت غذایی موسوم به بوتولیسم از کشنده ترین انواع مسمومیت ها به شمار می رود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان، حسن براتی زاده اظهارکرد: بوتولیسم نوعی بیماری عفونی عصبی وعضلانی است که منجر به فلج شدن تقریبا کل بدن می‌شود ، عامل این بیماری میکروب کلستریدیوم بوتولینوم است.

وی افزود: این میکروب می‌تواند در هر مکانی به‌خصوص روی خاک، سبزیجات و میوه‌ها وجود داشته باشد. حتی اسپور یا هاگ این میکروب می‌تواند در گرد و غبار به صورت معلق نیز یافت شود.

براتی زاده عنوان کرد: بوتولیسم سه نوع بوده که بوتولیسم غذایی با خوردن غذاهای حاوی سم ایجاد می‌شود، بوتولیسم زخم که حاصل عفونی شدن زخم با میکروب کلستریدیوم بوتولینوم بوده و بوتولیسم نوزادان که با مصرف ذرات حاوی میکروب ایجاد می‌شود.

وی عنوان کرد: در بوتولیسم غذایی، عامل ایجاد بیماری میکروب یا هاگ آن نیست بلکه سمی است که در غذای آلوده به میکروب ایجاد می‌شود و این مسمومیت در اثر مصرف مواد غذایی مانند سوسیس ، کالباس ، کنسرو ماهی ، کنسرو ذرت ، کنسرو لوبیا ، کشک خام و عسل طبیعی که در شرایط نامناسب و غیر بهداشتی تهیه و نگهداری شده اند ایجاد می شود.

به گفته وی علایم و نشانه های بوتولویسم به صورت تاخیری دو تا 24 ساعت بعد از مصرف غذای آلوده به باکتری به صورت تاری دید ، دوبینی ، افتادگی پلک ، عدم توانایی حرکتی ، سختی در بلع ، اختلال تکلم و یبوست ظاهر می شود.

وی تاکید کرد : مصرف آنتی‌بیوتیک در درمان بوتولیسم غذایی و نوزادی تاثیری ندارد زیرا بیماری در اثر میکروب ایجاد نشده بلکه بر اثر سم حاصل از میکروب به وجود آمده است. اما در مورد بوتولیسم زخمی می‌توان از آنتی‌بیوتیک استفاده کرد زیرا میکروبی که از ناحیه زخم وارد شده می‌تواند در آنجا تکثیر یابد. تنها راه موجود برای خارج کردن سم از بدن استفاده از آنتی‌توکسین یا ضد سم است.

براتی زاده خاطرنشان کرد: اگر پزشک به بوتولیسم مشکوک شود باید به سرعت درخواست آنتی‌توکسین دهد. در صورتی که دفع سم به موقع انجام شود و اقدامات مراقبتی لازم مانند استفاده از تنفس مصنوعی برای بیمار انجام گیرد، می‌توان فرد را از مرگ حتمی نجات داد.

وی ادامه داد: پس از خارج شدن سم از بدن، علایم عصبی،عضلانی بیماری حداقل یک تا سه ماه طول می‌کشد تا برطرف شود و حتی ممکن است لازم باشد در این مدت بیمار در آی‌سی‌یو و با استفاده از تنفس مصنوعی نگهداری شود تا عضلاتی که فلج شده‌اند به حالت عادی برگردند و برخی اوقات حتی شش ماه طول می‌کشد تا فرد به زندگی عادی خود بازگردد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: