• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-8384-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

تاکید معاون استاندار خراسان‍شمالی بر توسعه و کشت گیاهان دارویی در استان

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان‍شمالی بر توسعه و کشت گیاهان دارویی و بهره وری اقتصادی از این گیاهان در استان تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، به نقل از روابط عمومی استاندرای خراسان‌شمالی، محمود دلپسند در اولین نشست کارگروه گیاهان دارویی استان در سال جاری، اظهار کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی به دلیل ارزش غذایی و ارزش افزوده بالا، نیاز بازارهای گوناگون در عرصه های مختلف بین المللی و همچنین نیاز مبرم جامعه پزشکی به این گیاهان، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و خوشبختانه سازگاری مناسب این گیاهان با اقلیم استان شرایط مناسبی را برای کشت انواع گیاهان دارویی در استان فراهم آورده است.

وی با بیان اینکه موضوع آشنایی مردم خراسان شمالی با گیاهان دارویی ریشه در تاریخ و فرهنگ این استان دارد، افزود: نحوه استفاده از این گیاهان در استان بیشتر به صورت سنتی، خودمصرفی و محدود به منطقه و شهرستان است و بنابراین باید با اهتمام ویژه مسولین ذی ربط این محدودیت ها برطرف شود.

وی ادامه داد: توسعه تولید و کشت گیاهان دارویی می تواند عامل موثری در بهبود شاخص های سلامت استان باشد چرا که بسیاری از داروها منشاء گیاهی داشته و این موضوع در جهان امروز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

دلپسند اشاره کرد: برای توسعه کشت گیاهان دارویی باید در وهله نخست مزیت ها و قابلیت های استان شناسایی و از انجام فعالیت های گسترده در این حوزه پرهیز شود چرا که در این صورت توان استان در ترویج و ایجاد صنایع مرتبط با موضوع کاهش می باید.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: آشنایی مردم با ظرفیت های استان به منظور ایجاد مزارع الگویی و ترویجی باید از دیگر اقدامات استان باشد و همچنین احداث کارخانه های عرقیجات و اسانس گیری به منظور پیش خرید محصولات استان برای ترویج کار و ایجاد انگیزه در کشاورزان بسیار موثر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی گفت: ظرفیت های قانونی گوناگونی برای حمایت از بخش کشاورزی وجود دارد و استان از آمادگی لازم برای ارائه تسهیلات فنی و اعتباری به بخش کشاورزی با اولویت توسعه کشت گیاهان دارویی برخوردار است.

دلپسند گفت: به منظور استفاده از تسهیلات ارزان قیمت باید توجه به مناطق روستایی از سوی سرمایه گذاران بیشتر شود و همچنین برای توسعه کشت گیاهان دارویی استفاده از همه  ظرفیت های دولتی و مردمی در دستور کار قرار گیرد.

وی  افزود: با توجه به محدودیت منابع مالی و همچنین اهمیت بالای بخش صنعت به لحاظ ارزش افزوده سوق دادن بخشی از اعتبارات ملی و استانی به بخش صنایع تبدیلی به نفع استان خواهد بود.

وی مطرح کرد: ما باید در راستای تسهیل امور به دنبال نهادسازی درست فعالیت ها باشیم و بنابراین با ایجاد شرکت های تعاونی نحوه ارتباطات و آموزش دهی به کشاورزان آسان تر و همچنین هم افزایی آنان در حوزه های مختلف افزایش می یابد.

وی در ادامه جلسه تصریح کرد: علاوه بر توسعه کشت گیاهان دارویی و اطلاع رسانی های لازم برای کشت این نوع گیاهان در اراضی شیبدار باید از ظرفیت های موجود استان در این بخش در قالب بسته بندی، بازاریابی و معرفی محصولات به مردم بهره مند شویم.

دلپسند تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی استان نیازهای خود و جامعه امروز را در بخش گیاهان دارویی احصاء به سازمان جهاد کشاورزی اعلام نماید تا این موضوع به عنوان یک اولویت کاری و تکلیفی برای تامین نیازهای دارویی و جلوگیری از صادرات این نوع گیاهان در دستور کار  قرار گیرد.

گفتنی است بنا به گزارش ارائه شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان در سال 95 حدود 1500 هکتار به سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان افزوده شده است که از این مقدار 130 هکتار مربوط به گیاه گل محمدی، 950 هکتار مربوط به گیاه زعفران و 50 هکتار مربوط به زیره است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: