• پنجشنبه ۹ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-2186-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرکل حوزه ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد:

لزوم ارائه رشته های کاربردی برای مهار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی

مدیرکل حوزه ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه جذب دانشجو در سال های اخیر در مراکز علمی کاربردی با افت شدیدی مواجه شده است، بر لزوم ارائه رشته های کاربردی برای مهار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان شمالی احمدرضا پیش بین ظهر امروز در آئین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان شمالی در بجنورد اظهار کرد: اکنون هزار دانشگاه جامع علمی کاربردی با 15 هزار کد رشته در کشور فعال است که امسال فقط 600 هزار دانشجو در این مراکز پذیرش شده است.

وی با بیان اینکه به ازای هر فرد در دانشگاه های علمی کاربردی سه صندلی خالی وجود دارد، ادامه داد: افزایش 18 مرکز علمی کاربردی به هزار مرکز، همراه با افت دانشجو بوده است که این افتخار نیست.

وی با تاکید بر لزوم ارائه رشته های کاربردی در دانشگاه ها و سیاست این مرکز در جذب دانشجو و جلوگیری از بیکاری، تصریح کرد: مشکل فعلی کشور عدم ارائه رشته های مهارتی است که سبب می شود دانشجو بدون مهارت کافی وارد جامعه شود.

پیش بین با اشاره به اینکه در قانون بودجه به آموزش‌های نظام مهارتی 200 میلیارد تومان تخصیص یافته است، اظهار کرد: یک ریال از این بودجه جذب مراکز علمی کاربردی نشده است.

مدیرکل حوزه ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی اعطای صلاحیت حرفه‌ای به افراد جامعه برای اشتغال را از رسالت های اصلی مراکز علمی کاربردی برشمرد و بر توان مهارت آموزی دانشجو پس از فارغ التحصیلی تاکید کرد.

پیش بین گفت: در مقطع دکتری نیز فقط 10 تا 15 درصد دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دارای شغل هستند و آمار بیکاری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر نیز نشان از چاره اندیشی برای کاربردی کردن رشته های دانشگاهی دارد.

وی اضافه کرد: در سال های اخیر میزان پذیرش دانشجو به شدت افت کرده و در سال های آینده این چالش ادامه دارد.

به گزارش ایسنا در این آئین ضمن قدردانی از زحمات امین جودت، با حکم دکتر محمد حسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، دکتر محمد دهقان نیری به عنوان سرپرست واحد استانی خراسان شمالی منصوب شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: