• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-2686-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بجنورد:

جایگاه دانشجو در ایران اسلامی بسیار رفیع و دارای منزلت است

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بجنورد ضمن تاکید بر گرامیداشت علم در دانشگاه ها، گفت:   جایگاه دانشجو در ایران اسلامی بسیار رفیع و دارای منزلت است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان شمالی دکتر عطوئی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت 16 آذر، روز دانشجو در سالن بصیرت دانشگاه پیام نور بجنورد اظهار کرد: با توجه به اینکه روز دانشجو روزی جهانی است اما در سایر کشورها آئین گرامیداشت آن مانند ایران برگزار نشده و به آن خیلی بها نمی دهند.

وی ادامه داد: امروز نقش دانشجو در کشور ایران مهم و جایگاه وی تعیین کننده است.

استاد دانشگاه پیام نور بجنورد ارتقای شاخص های علمی کشور در بسیاری از رشته ها را از افتخارات کشورمان دانست و خاطرنشان کرد: در زمان شاه به علم خیلی بها داده نمی شد اما بعد از انقلاب ایران به بسیاری از جایگاه های رفیع علمی دست یافته است.

دکتر عطوئی افزود: البته رسالت دانشجویان نیز سنگین تر شده است و با دانشجو باید با علم آموزی در رقم زدن فردای بهتری برای کشورمان بکوشد.

وی با بیان اینکه بدون تردید مهم ترین هدف در شکل گیری جامعه و حکومت، تلاش در راه تکامل بخشید به افراد جامعه است، اظهار کرد: رشد و پیشرفت هر جامعه، در دو بعد مادی و معنوی است و جایگاه دانشگاه در جامعه، حرکت دادن و هدایت افراد به سوی هر دو جنبه کمال و ترقی به شمار می آید. امروزه در جامعه اسلامی، مسیر هر دو حرکت باید آمیخته با معارف دینی باشد.

وی گفت: دانشگاه و دانشگاهی باید در مسیر اسلام و در چهارچوب اندیشه های اسلامی حرکت کنند. بدیهی است در این راه، علوم تجربی به صورتی آموخته می شود که در مقام عمل، با مبانی دینی منافات نداشته باشد.

استاد دانشگاه پیام نور افزود: در حقیقت دانشگاه، چراغی فروزان است که باید به برگزیدگان جامعه، راه و چاه را بنمایاند، تا آنها جامعه را هدایت کنند.

دکتر عطوئی یکی از رویدادهای بزرگ بعد از انقلاب اسلامی، را انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها ذکر کرد و ادامه داد: ایجاد دگرگونی در دانشگاه ها و نیز آماده سازی روند تکامل فکری و علمی، از جمله مسائلی بود که در شکل گیری انقلاب فرهنگی مد نظر قرار گرفت.

وی تصریح کرد: گرچه اینک بیش از ربع قرن از این رویداد بزرگ می گذرد، هنوز گام های بلندی باید برداشته شود؛ از جمله، زدودن حالت غرب زدگی و نظام غربیِ حاکم بر دانشگاه، پایه گذاری مبانی علمی دانشگاه بر اساس اصالت فکری اسلام، تلاش در ایجاد وحدت فکری میان مراکز علمی و آموزشی، توجه به مسئله اخلاق فردی و علمی، و تهذیب نفس.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: