• سه شنبه ۲۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-3386-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

تشریح عملکرد پژوهشی جهاددانشگاهی واحد خراسان شمالی

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی خراسان شمالی عملکرد این نهاد در حوزه پژوهش در سال 96 را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی استان، مهندس محسن رحمانی تصویب طرح توسعه گردوی پیوندی با مشارکت بخش خصوصی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان را از جمله طرح‌ها در این زمینه ذکر کرد.

وی افزود: در حال حاضر دو هزار و ۴١۵ هکتار باغ گردو در خراسان شمالی با تولید سالانه پنج هزار و ۶٧ تن وجود دارد و تا پایان برنامه ششم توسعه باید ۵۶۰ هکتار طرح توسعه کشت گردو پیوندی در استان ایجاد شود.

وی ‌ادامه داد: از جمله ویژگی‌های گردوی پیوندی زودباردهی، باردهی دو برابری، محصول با کیفیت و یک‌نواخت است و در مقابل سرمای دیررس بهاره مقاوم است، همچنین این طرح قابلیت کاشت، داشت و برداشت مکانیزه را فراهم می کند.

رحمانی توضیح داد: با توجه به کم آبی استان باید به سمت آبیاری نوین پیش برویم و این محصول این ویژگی را دارد که به‌صورت مکانیزه کشت شود و نیاز به آب کمتری دارد.

وی ارائه خدمات در مرکز بانک خون بند ناف را از دیگر اقدامات بیان کرد و با بیان اینکه تاکنون  انعقاد بیش از ۵۰ نمونه قرارداد جهت ذخیره سازی خون بند ناف انجام شده است، افزود: خون بندناف که مملو از سلول‌های بنیادی است بعد از زایمان به‌عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود، از همین رو محققان به این نتیجه رسیدند که از این منبع برای فراهم کردن سلولهای بنیادی استفاده کنند.

وی گفت: علی‌رغم اینکه سلول‌های بنیادی پتانسیل درمان ده‌ها بیماری را دارند اما باید گفت در حال حاضر بیشتر در زمینه درمان بیماری‌های خونی که منشا خونی دارند نظیر انواع سرطان‌های خون، کم‌خونی‌های مادرزادی، تالاسمی و نقص سیستم ایمنی به کار گرفته می‌شوند.

رحمانی مشارکت خیرین استان در امر ذخیره سازی خون بند ناف در جهت درمان بیماریهای خونی را بسیار حائز اهمیت دانست.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی خراسان شمالی در ادامه به تصویب طرح"مدیریت دانش و ضرورت پیاده سازی آن" در کمیته اصلاح ساختار، فرآیندها و فناوری های مدیریتی استان اشاره کرد و توضیح داد: مدیریت دانش ابزاری است که به کارکنان سازمان‌ها کمک می‌کند تا در راستای نیل به اهداف سازمانی موفق باشند.

وی ایجاد فرهنگ سازمانی و آموزش را از ضرورت‌های اجرای این طرح و در جهت نیل به اهداف سازمانی ذکر کرد و افزود: افزایش میزان بهره‌وری در سازمان ها از جمله اهداف این طرح است.

رحمانی همچنین با اشاره به  تصویب طرح "سند جامع راهبردی امور زنان و خانواده" در کارگروه امور بانوان و خانواده استان گفت:  این سند در چارچوب ارزش‌ها، چشم‌انداز و سیاست‌های کلی نظام در حوزه زنان و خانواده است.

وی افزود: در این سند توسعه علمی  و معرفتی زنان، عفاف، بصیرت و حضور انقلابی زنان، توسعه حضور علمی، معنوی و فرهنگی زنان و اهمیت تشکل‌های مردمی و انقلابی مورد توجه قرار گرفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: