• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-887-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت مدیره انجمن تعزیه کشور:

جوانان و نوجوانان، هنر تعزیه را زنده نگه دارند

عضو هیئت مدیره انجمن تعزیه کشور بر زنده نگه داشتن هنر تعزیه از سوی جوانان و نوجوانان تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی؛ علی عزیزی به تقویت هر چه بیشتر هنرمندان تعزیه اشاره و اظهار کرد: هنرمندان تعزیه باید به صورت مداوم تمرین و در دوره های آموزشی شرکت کنند.

وی تصریح کرد: چیزی که بیش از همه چیز توجه من را به خود جلب کرد شور و شوق وصف ناپذیر هنرمندان تعزیه خراسان شمالی برای در کنار هم بودن و آموزش دیدن در کارگاه آموزشی دو روزه تعزیه در استان بود.

عزیزی در خصوص نقش تعزیه برای جوانان افزود: مخاطب هنر تعزیه قشر خاصی نیست و هرکسی می تواند از سنین کودکی تا پیری به تعزیه علاقمندی نشان دهد، به طور قطع تعزیه مفاهیمی همچون ایستادگی در مقابل ظلم، جوانمردی، ایثار و شهادت را منتقل می کند و نسل جوان که در حال شکل گیری شخصیت است این مفاهیم را به صورت عینی و نمایشی می بیند و این عنصر اخلاقی می تواند عامل موثری در رشد فرهنگ جوانمردی در بین جوانان باشد.

استاد تعزیه کشور در پاسخ به این سوال که بهترین راهکار برای تقویت هنرمندان تعزیه چیست؟ اظهار کرد: برگزاری دوره های هفتگی و ماهانه در بین هنرمندان تعزیه، برگزاری دوره های آموزشی با دعوت از اساتید کشوری از مهمترین راهکارها برای تقویت هنر تعزیه در استان است .

وی با بیان اینکه تعزیه همواره به صورت شفاهی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است، خاطر نشان کرد: نسل جدید بایستی آموزش ببینند و هنر تعزیه را زنده نگهدارند چرا که امروزه با وجود شبکه های دیداری و شنیداری فیلم ها و نسخ زیادی در دست دارند و برای انتخاب با مشکل روبه رو هستند و لازمه آن این است که جوانان زیر نظر اساتید مجرب بتوانند اصول را از نزدیک یاد بگیرند.

عزیزی اضافه کرد: آموزش ها باید بر مبنای ویژگی های نمایشی، سنت های فرهنگی، بومی  و محلی آن منطقه باشد.

وی در خاتمه حمایت از برگزاری کارگاه های آموزشی، اعزام اساتید کشوری به استان ها، حمایت آموزشی و علمی از هنرمندان تعزیه و پیگیری برای بیمه هنرمندان را از جمله برنامه های انجمن تعزیه کشور نام برد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: