• دوشنبه ۱۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2784-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان:

16 چاه برای تامین آب شرب شهروندان خراسان شمالی در سال آینده وارد مدار می شود

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: طی سال آینده 16 چاه آب، برای تامین آب شرب شهروندان این استان وارد مدار می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، غلامحسین ساقی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سال آبی جاری نسبت به مدت دراز مدت با کاهش 60 درصدی بارندگی مواجه است، افزود: وضعیت موجود وضع خوبی نیست و بنا به گفته مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان، در سال آبی جدید تا به امروز هیچ گونه آبگیری در سدها به علت عدم بارش نزولات آسمانی انجام نشده است.

وی با بیان اینکه برای تامین آب شرب شهروندان ناچار به حفر چاه آب هستیم، ادامه داد: در شیروان سه چاه آب، در فاروج دو چاه آب، در راز دو چاه آب، در اسفراین پنج چاه و در آشخانه سه چاه آب طی سال آینده وارد مدار خواهند شد.

ساقی با اشاره به اینکه در حال حاضر سد شیرین دره که محل تامین آب شهر بجنورد است دارای 45 میلیون متر مکعب آب است، اظهار کرد: به همین دلیل برای تامین آب شهروندان این شهر در سال آینده با مشکلی مواجه نخواهیم بود.

وی تصریح کرد: 85 درصد شهروندان خراسان شمالی الگوی مصرف آب را رعایت می کنند به طوریکه سرانه میزان مصرف آب هر نفر در این استان 20 متر مکعب در هر دوره است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه میزان مصرف آب توسط شهروندان این استان کاهش یافته است، گفت: اما اگر سرانه مصرف آب توسط هر نفر در این استان به حدود 15 متر مکعب در هر دوره برسد رقم بسیار مطلوبی خواهد بود.

به گفته وی فقط شش درصد از آب موجود در این استان توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی و شهری استفاده می شود، و 90 درصد از آب موجود در بخش کشاورزی و چهار درصد در بخش صنعت و خدمات مصرف می شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی در ارتباط با پروژه فاضلاب در این استان توضیح داد: این شرکت 82 میلیارد تومان پروژه فاضلاب در شهرهای اسفراین، شیروان، آشخانه و بجنورد تعریف کرده است و به رغم اینکه ردیف ایجاد تاسیسات فاضلاب مسکن مهر بجنورد نیز در این شرکت وجود نداشت بنا به درخواست مکرر مردم، شبکه فاضلاب در این منطقه نیز به طول 9 کیلومتر اجرا شد.

وی با بیان اینکه در اجرای پکیج در گلستان شهر بجنورد با مشکل مواجه شدیم، تصریح کرد: شاید شبکه جمع آوری فاضلاب مسکن مهر بجنورد به تصفیه خانه این شهر متصل شود.

ساقی بیان کرد: برای اجرای شبکه فاضلاب در مسکن های مهر باید 50 درصد از هزینه ها توسط این شرکت و 50 درصد نیز توسط اداره کل راه و شهرسازی انجام شود که در سال گذشته وزارت نیرو برای اجرای طرح فاضلاب برای مسکن های مهر این استان 11 میلیارد تومان اعتبار اعطا کرد اما هنوز اداره کل راه و شهرسازی استان در این زمینه ورود پیدا نکرده است.

وی تصریح کرد: اجرای این پروژه در سال جاری نیز انجام شده است اما اداره کل راه و شهرسازی استان هنوز ورود پیدا نکرده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برای اجرای شبکه فاضلاب در شیروان با مبلغ 15 میلیارد تومان قرار داد منعقد کرده ایم، گفت: در حال حاضر این پروژه 52 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در شهر اسفراین نیز شبکه فاضلاب با طول 180 کیلومتر اجرا شده و هنوز 20 کیلومتر باقی مانده است.

به گفته وی در شهر آشخانه نیز با 70 کیلومتر پروژه فاضلاب انجام شود که تاکنون 25 کلیومتر اجرا شده است و برای اجرای 20 کیلومتر نیز قرار داد با پیمانکار منعقد شده است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی با اشاره به اینکه میزان پیشرفت فیزیکی اجرای پروژه فاضلاب در بجنورد 48.5 درصد است، افزود: برای تکمیل اجرای این پروژه در این شهر باید همه مسئولان دست به دست یکدیگر دهند تا پروژه به پایان برسد و فقط مشکل در کمبود اعتبار نیست.

به گفته وی برای تکمیل این پروژه به مبلغ 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

ساقی با تاکید بر اینکه اجرای پروژه های بزرگ نیازمند دل بزرگی نیز هستیم، ادامه داد: مردم در اجرای پروژه های فاضلاب هیچ گونه مشکلی ندارند اما همراهی برخی از مسولان برای اجرای چنین پروژه هایی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: شهردار فعلی بجنورد هنوز تعامل خوبی برای اجرای پروژه فاضلاب در این شهر با این شرکت ندارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: