• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 9610-988-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/
شیرجه شنای بانوان خراسان شمالی در استخر مشکلات

شنا یکی از فعالیت ها و ورزش های مورد علاقه بانوان بجنوردی است که موجب می شود تعداد زیادی از بانوان این شهر به خصوص در روزهای تعطیل در استخرهای این شهر حضور یابند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، بسیاری از بانوان این شهر، شنا را برای پر کردن اوقات فراغت انجام می دهند به همین دلیل تعدادی زیادی از آن ها به صورت گروهی در استخر حضور پیدا می کنند.

اما مشکلاتی همچون جانمایی نادرست برخی از این استخرها، بهای بالای بلیط و تعطیلی موقتی برخی از استخرها موجب نارضایتی آن ها شده است.

براتی یکی از بانوان خراسان شمالی که نسبت به بهای بالای بلیط استخرها گلایه مند است، گفت: بیشتر مادران بجنورد تمایل دارند تا به همراه دختران خود به استخر بروند اما بهای بالای بلیط استخرها موجب شده تا آن ها نتوانند این امر را به راحتی انجام دهند و رفتن به استخر را محدود به یک بار در ماه کنند.

وی افزود: در حال حاضر بهای بلیط استخر ایثارگران 10 هزار تومان است و این قیمت برای بیشتر بانوان بجنوردی بسیار بالاست و توان مراجعه به این استخر را ندارند.

وثوق یکی دیگر از بانوان بجنوردی در ادامه در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: بهای بلیط استخر کارگران برای افرادی که دارای دفترچه بیمه هستند پنج هزار تومان و برای افرادی که فاقد دفترچه بیمه هستند هفت هزار و 500 تومان است اما به علت مکانی که این استخر واقع شده افراد مجبور هستند مبلغ حدود شش هزار تومان به آژانس برای مسیر رفت و برگشت پرداخت کنند.

وی تاکید کرد: بانوان خانه دار تمام زمان خود را در منزل و صرف فرزندان می کنند، آن ها نیز نیازمند ایجاد تنوع هستند که استخر و شنا می تواند یکی از زمینه های ایجاد تنوع باشد اما هزینه ها بالاست و امکان به وجود آمدن چنین فرصتی را گرفته است.

وی تصریح کرد: استخر شهروند یکی از استخرهایی است که به لحاظ موقعیتی در مکانی مناسب قرار گرفته و بیشتر مورد استفاده بانوان قرار می گیرد اما این استخر نیز در فاصله زمانی هر دو سه ماه تعطیل می شود و یک ماهی طول می کشد تا دوباره باز شود.

یکی دیگر از شهروندان نیز نسبت به اختصاص دادن بازه هایی از زمان به برخی از ادارات گلایه کرد و گفت: این مشکل بیشتر در فصل تابستان وجود دارد و بیشتر زمان استفاده از استخرهای بجنورد به کارکنان دولت اختصاص می یابد.

وی افزود: این امر موجب شده تا زمان استفاده عموم کمتر شود و از سوی دیگر زمان هایی که برای استفاده عموم نیز در نظر گرفته اند زمان های نامناسبی است و بیشتر بانوان نمی توانند از آن استفاده کنند.

احمد وکیلی مشاور مدیر کل ورزش و جوانان خراسان شمالی و رئیس کمیسیون ورزش و جوانان شورای اسلامی شهر بجنورد با اشاره به اینکه در حال حاضر تمام اماکن ورزشی از جمله استخرها به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: اما وجود رقابت ناسالم موجب شده تا هزینه های استفاده از این اماکن برای مردم با رقم های نجومی انجام شود.

وی با بیان اینکه پایه واگذاری استخرها از سوی ادارات به بخش خصوصی در این استان حدود 30 میلیون تومان در ماه است، افزود: هر استخری باید بتواند حدود 50 میلیون تومان ماهانه درآمد کسب کند تا توانایی پرداخت تمامی هزینه های خود را داشته باشد به همین دلیل رقم هایی بالایی را برای استفاده مردم ارائه می دهند و در حقیقت فشار اصلی برگردن شهروندان می افتد.

وکیلی با تاکید بر اینکه خراسان شمالی از کمبود استخر رنج می برد، ادامه داد: یکی از پیشنهادهای ارائه شده برای استخر شهروند بجنورد بر این است تا این استخر به فروش برسد سپس با درآمد آن دو استخر دیگر، یکی برای آقایان و یکی نیز برای خانم ها ساخته شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر تعداد استخرها زیادتر شود قیمت بلیط ها کاهش می یابد و مردم به راحتی می توانند از آن استفاده کنند.

وکیلی با اشاره به اینکه این روند خصوصی سازی برای اماکن ورزشی اشتباه است، توضیح داد: دولت برای ساخت استخرها چندین میلیارد هزینه می کند و سپس آن را به بخش خصوصی واگذار می کند و استخری که باید حداقل 50 سال عمر کند و بتوان از آن استفاده کرد به علت تحمل فشار خیلی زیاد برای کسب درآمد بیشتر، بعد از گذشت 15 سال مستهلک و فرسوده می شود.

وی گفت: استخر شهروند بجنورد در سال 80 ساخته شده است اما به علت اینکه گاهی اوقات در اختیار افراد غیرمتخصص قرار گرفته و از سوی دیگر به دلیل استفاده بیش از حد و نادرست هم اکنون فرسوده شده است.

به گفته وی اختصاص دادن زمان هایی از ساعت کاری استخر به سازمان ها و ادارات دولتی برای کسب درآمد بیشتر است.

زهرا یوسف نژاد مدیر گروه سلامت روان اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا تاکید کرد: باید ساز و کارهای لازم به منظور استفاده بانوان از استخرها فراهم شود.

وی اظهار کرد: ورزش و از جمله شنا موجب می شود هنگامی که افراد در استخر به سر می برند دوپامین در بدن آن ها ترشح شود که در حقیقت این هورمون انرژی بخش بوده و موجب ایجاد نشاط و شادابی می شود.

یوسف نژاد تصریح کرد: ایجاد نشاط و شادابی در بدن نیز موجب جلوگیری از بروز افسردگی می شود.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر انجام ورزش شنا و حضور در استخر موجب شده تا بسیاری از مشکلات عضلانی، دیسک کمر و اضافه وزن نیز مرتفع شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: