• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-3784-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

نبود فضا استخوانی لای زخم ابریشم بافان خراسان شمالی

نوغان دارای و ابریشم بافی زمانی در خراسان شمالی از رونق خاصی برخوردار بوده است، این صنعت روزگاری جایگاه ویژه ای در اقتصاد خانواده داشته است اما گویا چند سالی است که از رونق خود افتاده است.

هنوز تعدادی از افراد در این استان هستند که در صنعت ابریشم بافی حضوری فعال دارند و صفر تا صد کار را یعنی از تولید پیله ابریشم تا تولید پارچه را خود انجام می دهند اما این افراد با مشکلات متعددی مواجه هستند.

فاطمه استاد یکی از فعالان نمونه ابریشم بافی در خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی با اشاره به اینکه برای تولید پارچه ابریشم، کارگاه خانوادگی داریم، گفت: تولید پیله ابریشم تا پارچه بافی در این کارگاه توسط اعضای خانواده انجام می شود.

وی با بیان اینکه ماهانه حدود 10 متر پارچه ابریشم تولید می شود، افزود: بیشتر ابریشم تولیدی توسط اعضای خانواده تولید می شود اما اگر دچار کمبود شدیم مقدار مورد نیاز را از بیرون تامین می کنیم.

استاد با تاکید بر اینکه ابریشم بافی تاثیرخیلی زیادی در کسب درآمد خانواده داشته است، ادامه داد: اما کمبود فضا موجب شده تا نتوانیم این حرفه را به میزان دلخواه گسترش دهیم.

وی اظهار کرد: برای اینکه چهار نفر بتوانند در این صنعت مشغول بکار شوند باید اتاقی با مساحت 3*4 اختصاص پیدا کند اما چنین فضایی در دسترس ما نیست و مجبور شده ایم تجهیزات لازم را در گوشه ای از اتاق قرار دهیم و فقط دو نفر مشغول به انجام این کار باشیم.

استاد در پاسخ به این سوال که چرا از تسهیلات مشاغل خانگی برای توسعه حرفه خود استفاده نمی کنید؟ بیان کرد: برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه کرده ام و آن ها درخواست ضامن را داشته اند اما با مشکل پیدا کردن ضامن مواجه هستم.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم تسهیلات مشاغل خانگی را دریافت کنیم کارگاه تولیدی خود را وسعت داده و به این ترتیب میزان تولید میز افزایش می یابد.

استاد با بیان اینکه بازار خوبی برای تولید پارچه های ابریشمی در خراسان شمالی وجود دارد، گفت: ترکمن ها بخشی از جمعیت خراسان شمالی را تشکیل می دهند که این افراد برای مراسمات خود از پارچه های ابریشمی استفاده می کنند در نتیجه مشکلی برای بازار آن وجود ندارد.

وی افزود: از سوی دیگر با افزایش میزان تولید می توان مقدار زیادی از آن را به خارج از استان نیز صادر کرد.

استاد با اشاره به اینکه ابریشم کشی از پیله های ابریشم کار بسیار سختی است و به صورت سنتی انجام می شود، ادامه داد: اگر بتوانیم فضای کار را گسترش دهیم باید بر روی آموزش مسائلی همچون ابریشم کشی نیز توجه ویژه داشته باشیم تا افراد بیشتری بتوانند این کار را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه در این صنعت هم بانوان و هم آقایوان می توانند فعال باشند، اظهار کرد: ابریشم بافی یکی از حرفه هایی است که فارغ التحصیلان و دانش آموختگان نیز می توانند آن را در منازل خود انجام دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: