• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4484-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

اعزام هیات تجاری از خراسان شمالی به ترکمنستان در اوایل سال آینده

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از اعزام یک هیات تجاری از استان به ترکمنستان دراوایل سال آینده خبرداد و گفت: این اعزام به منظور توسعه اقتصادی، افزایش صادرات، واردات و تسهیل در ویزا و روادید و وصول مطالبات تجار و بازرگانان و مشارکت در نمایشگاه های طرفین انجام می شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در سی چهارمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد به پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکمنستان در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: در این جلسه مقرر شده مشکلات و موانع موجود و راهکارهای پیشنهادی به منظور توسعه روابط فی مابین تهیه و پیگیری شود.

وی تسهیل در  صدور ویزا و روادید برای تجار و بازرگانان ایرانی از کشور ترکمنستان و عدم انتقال حوالجات را از جمله مشکلات موجود با کشور ترکمنستان اعلام کرد.

وی همچنین عدم پرداخت مطالبات معوق تجار و بازرگانان از موسسات دولتی و خصوصی ترکمنستان، عدم وجود گمرک مرزی و بازارچه مرزی در استان خراسان شمالی  (منطقه پرسه سو) و عدم وجود مرکز تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی در ترکمنستان از دیگر مشکلات موجود با کشور ترکمنستان ذکرکرد.صمدی از انعقاد تفاهم تشکیل اتاق مشترک بازرگانی بین دو کشور ایران و ترکمنستان خبرداد وگفت: این تفاهم نامه با طرف ایرانی اتاق مشترک به ریاست جناب آقای صمدی رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با دارا بودن 165 عضو فعالیت خود را از 19 مهر سال جاری آغاز کرده است.

وی افزود: هم اکنون نیز  اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در تهران و بجنورد مرکز خراسان شمالی راه اندازی شده است.

صمدی اظهارکرد: تشکیل اتاق مشترک ایران و ترکمنستان می تواند فعالیت ها در زمینه تسهیلات ویزا، روادید، توسعه اقتصادی، شرکت درنمایشگاه ها، پذیرش و اعزام هیات های تجاری وبازاریابی و رفت و آمدهای تجاری را تسهیل دهد.

وی بیان کرد: خراسان شمالی به عنوان یکی از استان های همجوار ترکمنستان است که با داشتن حدود 312 کیلومتر مرز مشترک می تواند در رابطه با فعالان برای توسعه اقتصادی و همکاری های متقابل اتاق بازرگانی فعالیت گسترده ای داشته باشد.

وی افزود: این در حالی است که کشور ترکمنستان دومین کشور صادراتی خراسان شمالی محسوب می شود.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از جمله پیشنهادهای مطرح شده در راستای روابط همکاری بین دو کشور را اعلام آمادگی شرکت های معتبر ایرانی برای همکاری در زمینه طرح های تولیدی، صنعتی وصدور خدمات فنی و مهندسی به ویژه در زمینه نفت، گاز ، پتروشیمی، ساختمان سازی ، خدمات ، انرژی برق و راه سازی عنوان کرد.وی تسهیل در تردد ویزا برای تجار و بازرگانان، رفع مشکلات مربوط به سیستم بانکی و نقل وانتقال ارز، افزایش همکاری در زمینه برگزاری هرساله نمایشگاه اختصاصی ایران و ترکمنستان را ازدیگر پیشنهاد مطرح شده بیان کرد.

 وی افزود: علاوه بر کالاهای صادراتی ایران به ترکمنستان، عاملین اقتصادی ایران علاقمندی خود را به صادرات گروه های کالایی دارو، کائوچو، لاستیک وانواع محصولات لاستیکی ، آلومینیوم و... اعلام داشتند.

صمدی  مشکل بانکی، حمل نقل،بالا بودن قیمت تمام شده برخی کالاهای صادراتی ورقابت شدید کشورهایی چون چین، روسیه، ترکیه ، هندوستان با صادرکنندگان ایرانی ، قطع جوایز صادراتی، عدم توانایی رقابت با پیمانکاران چینی و ترک، روسی، کمبود واگن و کم توجهی برخی از کشورهای همجوار به توسعه زیرساخت های مورد نیاز و... را ازجمله مشکلات موجود صنایع و واحدهای تولیدی عنوان کرد .

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در ادامه از اعزام یک هیات تجاری به ترکمنستان دراوایل سال آینده از این استان خبرداد وگفت: این اعزام به منظور توسعه اقتصادی، افزایش صادرات، واردات و تسهیل در ویزا و روادید و وصول مطالبات تجار و بازرگانان و مشارکت در نمایشگاه های طرفین انجام می شود.

وی تصریح کرد: باتوجه به این که اتاق بازرگانی خراسان شمالی مجوز رسمی اتاق مشترک ایران و تاجیکستان را کسب کرده درصدد هستیم  در سال آینده  یک هیات تجاری و بازاریابی  از استان در راستای توسعه روابط اقتصادی به کشور تاجیکستان نیز خواهیم داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: