• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4984-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان:

طی فصل سرمای امسال خراسان شمالی با کمترین تلفات آفات مواجه بوده است

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: طی فصل سرمای سال جاری این استان با کمترین تلفات آفات مواجه بوده است.

محمد رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه فعالیت آفات و بیماری های گیاهی به دو عامل درجه حرارت و رطوبت بستگی دارد، افزود: اما متاسفانه در فصل پاییز و دی ماه سال جاری با سرمای چندانی مواجه نبوده ایم که سرما و یخ بندان بتواند آفات را از بین ببرد.

وی با بیان اینکه آفات طی فصل سرما و یخ بندان دوره فعالیت خود را به صورت غیرفعال به پیش می برد، ادامه داد: هر چقدر میزان دمای هوا کمتر شود تلفات آفات نیز بیشتر می شود اما متاسفانه امسال شاهد کمترین دوره سرما و یخ بندان بوده ایم و این امر نشان دهنده خبرهای خوبی برای فصل بهار جعت فعالیت آفات نیست.

رضایی اظهار کرد: این احتمال پیش رود که اگر روند دمایی هوا به همین گونه پیش رود شاهد بیشترین فعالیت آفاتی همچون انواع کنه ها، شته ها، آفات سیب و خوشه خوار انگور باشیم.

وی به فعالیت سن گندم نیز اشاره کرد و گفت: سن گندم از مرداد ماه به سمت ارتفاعات پرواز می کنند و تا دی ماه به صورت غیر فعال درمی آیند و از اواخر دی ماه از حالت غیرفعال بودن خارج می شوند و در اوایل اسفند ماه به سمت مزارع و دشت ها ریزش می کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اگر سرما را در اواخر دی و بهمن داشته باشیم شاهد تلفات سن گندم خواهیم شد، افزود: تاکنون با توجه به درجه دمای هوا با کمترین تلفات سن گندم مواجه بوده ایم اما از آنجاییکه در بهار امسال مبارزات خوبی علیه این بیماری انجام شده است، شاهد میزان بروز سن گندم کمتری در فصل بهار خواهیم شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: