• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-11814-5
  • خبرنگار : 0584006
  • منبع خبر : ----

بیش از 39 هزار دانش آموزخراسان‌شمالی تحت پوشش طرح شهاب قرارگرفتند

رئیس بنیاد نخبگان خراسان‌شمالی گفت: بیش از 39 هزار دانش آموز استان تحت پوشش طرح شهاب قرارگرفتند.

مهدی قاسمی فرد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی اظهارکرد:امسال 39 هزار و 973 دانش آموز در قالب یک هزار و 186 آموزشگاه در پایه چهارم تا هفتم تحت پوشش طرح شهاب قرارگرفتند.

وی ادامه داد: در قالب طرح شهاب نیز یک هزار و 600 معلم نیزاز دوره های آموزشی به منظور تهیه چک لیست های این طرح برخوردار شدند.

قاسمی فرد افزود:مطابق با سياست‌هاي نوين اتخاذشده در بنياد ملي نخبگان، دانش‌آموز داراي استعداد برتر، صرفا فرد درس خوان و باهوش نيست، بلکه دانش‌آموزي بوده که توانايي برجسته‌اي در حوزه‌هاي مختلف استعدادي از خود بروز دهد و از خلاقيت و پشتکار نيز بهره‌مند باشد.

وی عنوان کرد: هدف از تصويب و اجراي طرح، شناسايي و هدايت آموزشي، تربيتي و معنوي مستعدان از دوره ابتدايي تا پايان دوره متوسطه با سازوکار مناسب است تا هويت ديني و ملي افراد تقويت شده و احساس مسئوليت نسبت به ايفاي نقش سازنده در کشور براي آنان حاصل شود.

قاسمی فرد یادآورشد: توجه به تغييرات طبيعي ناشي از رشد شخصيت، استعدادها و توانايي‌هاي کودکان و اجراي کنوني طرح براي پايه چهارم ابتدايي، هدف اصلي اين اجرا، شناسايي حوزه‌هاي استعدادي دانش‌آموزان اين پايه تحصيلي و هم‌چنين هدايت لحاظ‌شده به صورت عمومي و براي همه آن‌هاست. براي دست‌يابي به اين هدف، نبايد هيچ‌گونه جداسازي در کلاس درس و امتياز مادي و تحصيلي ويژه‌اي براي هيچ‌يک از آن‌ها صورت گيرد.

وی خاطرنشان کرد: فرايند شناسايي براي دانش‌آموزان پايه چهارم ابتدايي، داراي چند مرحله است، ابتدا مجريان طرح، شامل مديران استان‌ها، معلمان، مشاوران، معاونان و مديران مدارس بر اساس متون علمي، آموزشي تدوين‌شده دوره‌هاي آموزشي مورد نياز را مي‌گذرانند.

قاسمی فرد گفت: سپس بازبينه‌هاي چک‌ليست شناسايي استعدادها در هشت حوزه استعداد کلامي، رياضي، هنري، فضايي، حرکتي، اجتماعي، علوم‌تجربي و فرهنگ ديني توسط معلمان آموزش‌ديده تکميل و به مدير مدرسه ارائه مي‌شود و براي هدايت عمومي دانش آموزان و اولياي آن‌ها مورد بررسي و تحليل قرار مي‌گيرد و گزارش تحليلي آماري دقيقي از طرف مدرسه به اداره آموزش و پرورش شهرستان ارسال شده و همه مستندات در پرونده سوابق تحصيلي فرد به صورت منظم بايگاني و نگه‌داري مي‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات مورد نياز براي فرايند هدايت دانش‌آموزان پايه چهارم ابتدايي توسط آموزگار در کلاس شامل استفاده از روش هاي متنوع، گروهي و تشويقي در تدريس، بازديدهاي علمي، آگاهي بخشي به والدين در زمينه استعدادهاي شناسايي‌شده، توجه عمومي به همه دانش آموزان و توجه نامحسوس و غيرمستقيم و به دور از هر گونه برچسب‌زني به دانش آموز خاص است.

وی گفت: اقدامات مورد نياز در سطح مدرسه براساس فراواني استعدادهاي شناسايي‌شده است که شامل تشکيل کلاس هاي فوق‌برنامه و دعوت از صاحب‌نظران، فعاليت هاي برون‌مدرسه اي مانند ايجاد زمينه حضور دانش آموزان در بازديدهاي علمي، مسابقات و جشنواره ها، معرفي مراکز فعال، تهيه جزوات آموزشي و آموزش و توجيه خانواده ها است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: