• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2286-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

رئیس جهاد دانشگاهی:

در توسعه فناوری و تبدیل آن به ثروت در کشور ضعیف عمل شده است

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه این نهاد توان تبدیل علم به فنآوری و ثروت را دارد، افزود: در توسعه علمی کشور اقدامات خوبی انجام شده است اما در توسعه فناوری و تبدیل آن به ثروت بسیار ضعیف عمل شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، دکتر حمیدرضا طیبی در مراسم تودیع و معارفه رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی در بجنورد افزود: باید در تولید فن آوری و تبدیل فن آوری به کار و اشتغال گام های اساسی برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه توسعه پایدار زمانی اتفاق می افتد که همه عناصر دچار تغییر شوند، اظهار کرد: اگر بر روی توسعه سیاسی، علمی، فن آوری، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کار نشود، دچار مشکل خواهیم شد.

وی توضیح داد: در رژیم گذشته در برخی از بخش ها توسعه هایی وجود داشت اما از آنجایی که به مجموعه بخش ها و از جمله موضوع فرهنگ توجه نشده بود و نگاه استقلالی وجود نداشت درصدد بودند که ملت ایران را سرتاپا غربی کنند، نارضایتی مردم به وجود آمد و از آنجایی که میان مردم و حکومت همبستگی وجود نداشت، انقلاب شد.

طیبی با بیان اینکه در توسعه سیاسی کشور به شدت با مشکل مواجه هستیم، گفت: اختلافات سیاسی غیرمعقول زیادی در کشور وجود دارد و برای اینکه کشور توسعه یابد باید در این زمینه به یک سری اشتراکات در اداره کشور رسید.

وی افزود: در حال حاضر در دنیا میان سیاسیون 90 درصد اشتراک در اداره کشور وجود دارد این درحالیست که متاسفانه در ایران با روی کار آمدن دولت جدید، اقدامات دولت قبلی به چالش کشیده می شود.

وی تصریح کرد: در کشور در حوزه سیاسی باید به فهم مشترک و یک مدل مشترک در اداره کشور رسید، چیزی که در حال حاضر در کشور به این تفاهم نامه و هماهنگی نیاز داریم.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور با اشاره به اینکه زیرساخت های بسیار خوبی در کشور وجود دارد، گفت: فرار مغزها در  باید تبدیل به گردش مغزها شود و از سوی دیگر از عواملی همچون طبیعت بکر و محیط طبیعی و ... برای توسعه کشور استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه باید با دنیا ارتباط داشته باشیم و البته قطع ارتباط با برخی از رژیم ها امری منطقی و ضروری است، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم از علم دنیا و فن آوری آن ها استفاده کنیم و ایران فرصت این امر را ندارد که تجربه انجام همه کارها را از ابتدا کسب کند.

وی تاکید کرد: تولید پژوهش در کشور باید برنامه محور باشد نه اینکه همه ادارات بر روی 10 محور فعالیت های پروژهشی انجام دهند و در نهایت به نتیجه نیز نرسند.

وی در ادامه با بیان اینکه جهاد دانشگاهی با استانداری خراسان شمالی نیز تفاهم نامه ای برای انجام ماموریت های خود منعقد کرده است، گفت: تفاهم نامه ایجاد پژوهشکده در زمینه صنایع غذایی با منشا دامی، تفاهم نامه در زمینه مشاغل خانگی از جمله اقداماتی بوده که با استانداری خراسان شمالی منعقد شد.

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی نیز اظهارکرد: با توجه به اینکه مهمترین رکن علمی در جوامع را دانشگاه ها شکل می دهند، بنابراین میزان پیشرفت علمی را با تعداد اعضای هیات های علمی می سنجند.

مهرداد ابراهیمی ادامه داد: با توجه به اینکه در خراسان شمالی به لحاظ کمی مراکز آموزش، وضعیت خوبی داریم، اما از این پس باید در جهت برندسازی و کیفیت تلاش کنیم.

ابراهیمی با اشاره به اینکه هم اکنون آموزش عالی در حال یک نهضت جهانی است، افزود: در این نهضت ما هم نقش و سهم بیشتری داریم، زیرا پژوهش های خوبی در دنیا شکل می گیرد که در این میان ما هم باید تولید علم داشته و کمتر مصرف کننده باشیم.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم ای جهاددانشگاهی با استانداری خراسان شمالی، افزود: با این تفاهم نامه، جهاددانشگاهی می تواند اقدامات جهادی خود را در استان ماندگار تر کند.

ابراهیمی با بیان اینکه جهاددانشگاهی می تواند در موضوع برندینگ فعالیت کند، گفت: به طور مثال جهاددانشگاهی استان در حوزه نازایی می تواند اقدامات خوبی انجام‌ دهد، که انتظار داریم اعضای هیات علمی خراسان شمالی به کمک جهادگران این واحد آمده تا برنامه های خود را پیش ببرد.

ابراهیمی با بیان اینکه هر چه در حوزه آموزش عالی و مباحث معیشتی انجام دهیم هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است زیرا در جای دیگر خود را نشان می دهد، افزود: جامعه ای که از نخبگان بیشتر استفاده کند بالنده ترخواهد شد.

وی بیان کرد: باید در هر جامعه ای دانشگاه ها را به عنوان محل اجتماع نخبگان طوری هدایت کنیم که دچار فرار مغزها نشویم بلکه شاهد گردش نخبگان باشیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه ها در توسعه کشور نقش اصلی را ایفا می کنند که برای تحقق این مهم باید از فضای سستی خارج شوند، افزود: هم اکنون شتاب تولید علم بسیار بالا بوده که باید از این غافله عقب نمانیم و همواره به علوم تولید شده در دنیا به روز باشیم.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاهیان نباید ارتباط با جهاددانشگاهی را قطع کنند، عنوان کرد: با توجه به وجود پتانسیل های خوبی در جهاد دانشگاهی باید در همه زمینه ها از آن استفاده کنیم و در راستای تولید علم گام برداریم.

ابراهیمی با اشاره به اینکه بازار کار و تحصیلات با یکدیگر بالانس شود، یادآورشد: باید این مهم طوری تحقق یابد که در چشم انداز ۱۴۰۴ بیکاری به پنج درصد کاهش یابد که می توانیم از جهاددانشگاهی به عنوان یکی از بازوان بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه ها می توانند مشاوره خوبی برای بخش خصوصی و دولتی باشند، خاطرنشان کرد: می توانیم در این راستا همایش و سمینارهایی برپا کنیم.

ابراهیمی گفت: از نقد سازنده دانشگاه ها استقبال می کنیم که این تفکر سازنده و انتقادی می تواند در پیشرفت و توسعه تاثیرگذار باشد.

احسان عباسی رئیس پیشین جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی  نیز در ادامه جلسه بیان کرد: طی 20 ماه گذشته حدود 60 فعالیت پژوهشی در جهاد دانشگاهی واحد استان انجام شد همچنین شاخه ای از مجموعه خون بند ناف رویان در خراسان شمالی راه اندازی شد و این امر مقدمه ای بود برای راه اندازی کلینیک تخصصی مادر و کودک.

وی با اشاره به اینکه مشکل عمده ای که مجموعه آموزش عالی در این استان وجود دارد نحوه فعالیت آن ها به صورت جزیره ای بوده است، گفت: متاسفانه دیوار دانشگاه ها در این استان بلند است و نقش بدنه پژوهشی و علمی استان بسیار اندک است.

به گفته عباسی با تلاش جهاد دانشگاهی واحد استان بانک اطلاعات از مجموعه اساتید استان نیز تشکیل شد.

وی تصویب کشت گردوی پیوندی در شورای برنامه ریزی و کارگروه اقتصاد مقاومتی،سند جامع راهبردی امور زنان و خانواده را از دیگر اقدامات انجام شده در این نهاد بیان کرد.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی توانست خراسان شمالی را به عنوان هشتمین استان پایلوت در اجرای مشاغل خانگی معرفی کند که در حاضر پیگیری های لازم برای اجرای این طرح در این استان در حال اجراست.

دکتر رضا شاهین فر رئیس جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی در ادامه این جلسه افزود: جهاد دانشگاهی نهاد بزرگی است که از جهاد و دانشگاه تشکیل شده است و باید تلاش شود تا این دو مفهوم به عرصه عمل کشانده شود.

وی ادامه داد: این امر اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه علم با صنعت پیوند داده شود.

وی افزود: باید از فضای همدلی میان دستگاه های خراسان شمالی برای توسعه استان بهره گیری شود.

گفتنی است در این مراسم از زحمات احسان عباسی رئیس سابق این نهاد تقدیر شد و دکتر رضا شاهین فر به عنوان سرپرست جدید جهاد دانشگاهی واحد خراسان شمالی منصوب شد. 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: