• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2486-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس جهاد دانشگاهی:

واحدهای جهاددانشگاهی موظف به تولید ایده شاخص بومی قابل تبدیل به فناوری هستند

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه بر برنامه عرضه محور تاکید شده است، گفت: تمامی واحدهای جهاد دانشگاهی موظف به تولید ایده شاخص بومی قابل تبدیل به فناوری اند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی حمیدرضا طیبی ظهر امروز در نشست خبری اظهار کرد: برای اثرگذاری فعالیت های جهاد در پیشرفت کشور در برنامه ششم توسعه بر برنامه عرضه محور تاکید شده و تمامی واحدها موظفند بر اساس نیاز منطقه ای خود، فعالیت شاخضی داشته باشند.

وی در همین راستا فعالیت های مورد انتظار در جهاد دانشگاهی خراسان شمالی را، ایجاد پژوهشکده صنایع غذایی با منشاء دامی، ایجاد مرکزی برای ارائه خدمات پزشکی در حوزه های درمان سرطان، درمان ناباروری، درمان زخم های دیابت، سلول درمانی، اجرای طرح مشاغل خانگی و طرح اصلاح نژاد درختان گردوی پیوندی ذکر کرد.

وی با بیان اینکه حرکت جهاد دانشگاهی در زمینه سلول های بنیادی حرکتی در مرز علم است، اضافه کرد: تجاری سازی این طرح بسیار کاربردی و به دنبال توسعه فعالیت های این حوزه در تمام استان ها هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی پژوهشکده گیاهان دارویی را از نیازهای مبرم کشور عنوان کرد که برای نخستین بار در جهاد دانشگاهی عملیاتی شد.

طیبی تصریح کرد: علاوه بر حوزه گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی به حوزه صنعت ورود کرده و با اختراع دانش ساخت دکل های نفتی، مته های حفاری عمیق چاه های نفت و انواع مواد شیمیایی کاربردی از هزینه ها کاسته است.

وی از دیگر دستاوردهای این نهاد را پوشش دیجیتالی برنامه های صدا و سیما با اختراع یک فرستنده که برنامه های صدا و سیما را در روستاهایی که سیگنال های تلویزیون نیست یا به کلی نمی رسد، ذکر کرد و ادامه داد: پنج هزار روستانشین کشور برنامه های صدا و سیما را با امواج ضعیف دریافت می کنند که اختراع این فرستنده با هزینه کم تحول آفرین در نقاط دور دست است.

وی فعالیت خبرگزای ایسنا به عنوان رسانه الگو در میان سایر رسانه های کشور را یکی از دستاوردهای فرهنگی جهاد دانشگاهی برشمرد و اضافه کرد: در زمینه آموزش نیز در مراکز علمی کاربردی، کوتاه مدت و آموزش عالی فعالیت های خوبی انجام شده است.

طیبی در بخشی از سخنان خود در خصوص فعالیت های دانش بنیان جهاد دانشگاهی اضافه کرد: سیاست جهاد بر این بوده که فناوری هایی که در این نهاد به بلوغ رسیده و به جامعه در قالب مرکز تخصصی خدمات می دهند، در قالب ثبت شرکت فعالیت های خود را ادامه دهند.

وی یادآور شد: البته در زمینه ثبت شرکت و فعالیت سالم بدون فساد نیز شبهاتی به وجود آمده که امید است دولت و قوه قضائیه در این زمینه به صورت جدی ورود کرده و با فساد مبارزه نمایند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از ارائه مجوز به 16 شرکت دانش بنیان در کشور خبر داد و گفت: ارائه مجوز به 16 شرکت دیگر نیز در دست بررسی است.

طیبی در ادامه خواستار افزایش اعتبارات دولتی جهاد دانشگاهی در لایحه بودجه 97 شد و اضافه کرد: همیشه نسبت هزینه کرد اعتبارات در جهاد دانشگاهی یک به چهار بوده و 20 درصد اعتبار از سوی دولت و 80 درصد مابقی از محل آموزش و پژوهش کسب درآمد و تامین شده است.

وی با بیان اینکه البته در تلاش برای افزایش راه های تامین منابع این نهاد انقلابی هستیم، خاطرنشان کرد: علاوه بر پیشنهاد به دولت و مجلس برای افزایش بودجه، به دنبال جذب اعتبارات پژوهشی وزارت خانه ها هستیم و ماموریت گرفتن از نظام در اجرای برنامه ها از دیگر رویکردها می باشد.

وی توضیح داد: هفت ماموریت در شورای عالی انقلاب فرهنگی به جهاد دانشگاهی واگذار شده است که یک نمونه آن جلوگیری از در اختیار قرار دادن بازار به خارجی ها با انتقال فناوری و اجرای پژوهش های ماموریت محور است.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه اقتصاد کشورمان دانش بنیان نیست، افزود: در دنیا مجموعه های تولید فناوری از جایگاه ویژه ای برخوردارند و در صورت حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان نقش جهاد دانشگاهی در کشور پر رنگ می شود.

طیبی در ادامه سخنان خود در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامی برای الزام دانشگاه ها به پذیرش فعالیت های فرهنگی جهاد انجام شده یا خیر، توضیح داد: خواهان حضور قانونی و رسمی در شورای فرهنگی دانشگاه ها هستیم و امید است مجموع خدمات فرهنگی جهاد دانشگاهی در قالب یک برند به دانشگاه ها ارائه شود.

وی در ادامه سخنان خود ضمن قدردانی از حمایت استاندار خراسان شمالی در استقبال از ایده های جهاد دانشگاهی تصریح کرد: با حمایت استاندار خواهان تاسیس مرکزی برای ارائه توانمندی های پزشکی جهاد در حوزه های درمان ناباروری، درمان سرطان سینه در خانم ها، سلول در مانی و زخم های بدخیم و دیابتی هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: