• دوشنبه ۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-690-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

مدیر کل سازمان بازرسی خراسان شمالی:

گاهی صلاح مردم در مصوبات شورا در نظر گرفته نمی شود

مدیر کل سازمان بازرسی خراسان شمالی گفت: گاهی اوقات صلاح مردم در مصوبات شورا در نظر گرفته نمی شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، مهرپرور در جلسه علنی شورای اسلامی شهر بجنورد با اشاره به اینکه برای بررسی شاخصه های حکومت سه مقوله مقبولیت، مشروعیت و کارآمدی مورد توجه قرار می گیرد، افزود: کارآمدی به معنای توان پاسخ گویی یک حکومت به نیازهای فعلی، دور دست و نزدیک مردم است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شاخص های ناکارآمدی به دو عامل بیرونی و درونی بستگی دارد، ادامه داد: شاخص های بیرونی به مسائلی همچون مسائل سیاسی بستگی دارد.

به گفته مهرپرور شاخص های درونی که موجب ناکارآمدی می شود شامل عدم پاسخ گویی، و ناکارآمدی خود مدیران است.

وی تصریح کرد: زمانیکه از حوزه ناکارآمدی صحبت می شود باید به عدم توان و تخصص، عدم انگیزه و عدم اقدام توجه شود چراکه این عوامل موجب می شود به جای اینکه در اجتماع و اقتصاد به حداکثرسازی و برون رفت از مشکلات توجه کنند همانند چوبی لای چرخی می ماند و جامعه به تباهی کشیده می شود.

این مقام مسئول به حوزه شاخصه های نامطلوب برای بروز فساد نیز اشاره کرد و گفت: فساد از امکان تخصیص بهینه منابع در راستای منافع ملی، عمومی، اجتماعی جلوگیری می کند و به جای اینکه بیشتر منابع را در بخش سودآوری داشته باشیم به جهت هایی رو آورده می شود که شاید در اولویت نباشد.

وی ایجاد ناکارآمدی، بهم خوردن عدالت اجتماعی و اقتصادی و سلب اعتماد به نظام را از دیگر اثرات ناکارآمدی بیان کرد.

مدیر کل سازمان بازرسی خراسان شمالی با طرح این سوال که چرا در جامعه با فساد و مولفه های ناکارآمدی مواجه هستیم، اظهار کرد: ضعف قوانین و وجود قوانین ناکارآمد و دارای ابهام و غیرشفاف سبب شده تا ناکارآمدی و فساد به وجود آید.

وی تصریح کرد: باید پیشنهاد اصلاح قوانین بالادستی و همچنین پرکردن خلاهای قانونی به نمایندگان استان در مجلس داده شود.

مهر پرور با تاکید بر اینکه نظارت کمی و کیفی از وظایف اصلی شوراست، خاطرنشان کرد: هر نیروی متخصصی به لحاظ علمی، تجربی و ... اگر راهبری و هماهنگی درستی انجام نشود همانند سمفونی و گروه موزیکی می ماند که به جای اینکه آرامش ایجاد کند، گوش خراش می شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می شود که مصوبات شورای شهر قبل از اینکه ابلاغ شود به صورت زیرمیزی به اجرا درآمده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: