• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-4014-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

/گزارش/
بیمارستان؛ آرزویی که هنوز مردم راز و جرگلان داشتن آن را در دل دارند

راز و جرگلان یکی از شهرستان های مرزی خراسان شمالی است که از کمبود خدمات پزشکی و درمانی به شدت رنج می برد و در مضیقه قرار دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اجرای طرح تحول سلامت به منظور ارائه خدمات پزشکی و درمانی بهتر اقداماتی همچون پایگاه های سلامت و ... در روستاهای این شهرستان ساخته شد اما این شهرستان همچنان از نبود برخی از امکانات همچون بیمارستان به شدت رنج می برد و در بسیاری از اوقات مردم این شهرستان مجبور هستند درد طولانی بودن راه را نیز به جان بخرند تا خود را در مواقع ضروری به بیمارستان در شهرهای بجنورد و یا آشخانه برسانند.

بنا به گفته مسئولان خراسان شمالی مجوز ساخت یک بیمارستان 32 تخت خوابی سال هاست که به این شهرستان داده شده است اما هنوز ساخت آن به مرحله عملیاتی شدن نرسیده است.

جانمایی مهمترین مشکل بر سر راه ساخت بیمارستان در راز و جرگلان

محمد زارعی فرماندار راز و جرگلان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه این شهرستان دارای 59 هزار و 210 نفر جمعیت است، گفت: وجود یک بیمارستان در این شهرستان یکی از نیازهای ضروری مردم این شهرستان است.

وی افزود: فاصله راز مرکز این شهرستان با شهر آشخانه به منظور دست یابی به بیمارستان 77 کیلومتر و با شهر بجنورد 107 کیلومتر است که این فاصله طولانی در بسیاری از اوقات نیز موجب شده تا اتفاقات ناگواری نیز به وقوع بپیوندد.

زارعی ادامه داد: در حال حاضر اختلاف نظر میان مردم این شهرستان مهمترین مشکل برای آغاز اجرای این پروژه است چراکه مردم غلامان بر این امر معتقد هستند که باید این پروژه در منطقه غلامان و مردم راز و نیز تاکید دارند که این پروژه باید در مرکز شهرستان ساخته شود.

وی اظهار کرد: متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی استان نیز به طور جدی به این قضیه ورود پیدا نکرده است چراکه اگر اقدام جدی در خصوص مکان یابی اجرای این پروژه انجام شود این مشکل به زودی حل خواهد شد.

زارعی با بیان اینکه پیشنهاد ساخت مرکز درمان بستر نیز در این منطقه از سوی مسئولان داده شده است، تصریح کرد: اما تاکنون اقدامی در این خصوص نیز انجام نشده است.

داشتن بیمارستان حق مردم راز و جرگلان است

دکتر محمد حسین انصاری مود رئیس نظام پزشکی خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا گفت: شهرستان راز و جرگلان در تمامی رشته های پزشک متخصص با کمبود مواجه است.

وی افزود: البته این کمبود در بخش دولتی این شهرستان نیز به شدت به چشم می خورد.

وی ادامه داد: تعدادی از پزشکان متخصص به راز و جرگلان مراجعه می کنند اما فقط به اندازه یکی دو روز در هفته است.

انصاری با اشاره به اینکه تعداد زیادی از جمعیت در این شهرستان ساکن هستند، اظهار کرد: راز و جرگلان محروم ترین شهرستان به لحاظ دارا بودن امکانات پزشکی در خراسان شمالی است.

وی تصریح کرد: در راستای اجرای طرح تحول سلامت خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت متعددی در این شهرستان راه اندازی شد اما مردم این شهرستان نیازمند امکانات تخصصی تر هستند.

این مقام مسئول تاکید کرد: با اجرای این طرح تعداد پزشکان عمومی این شهرستان به اندازه نیاز است اما باید برنامه ریزی های لازم به لحاظ حضور پزشکان متخصص نیز انجام شود.

وی به پروژه ساخت بیمارستان در این شهرستان اشاره کرد و گفت: ساخت این بیمارستان حق مردم این شهرستان است و باید هر چه سریع تر ساخت آن آغاز شود.

وزارت بهداشت هیچ مخالفتی برای اجرای ساخت بیمارستان در راز و جرگلان ندارد

دکتر علی قربانی نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه و جاجرم و مانه و سملقان نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موافق ساخت بیمارستان در این شهرستان است اما ساخت آن در حال حاضر با مشکل اجتماعی مواجه است.

وی با بیان اینکه در گذشته ساخت این بیمارستان با نام غلامان بوده است، افزود: هم اکنون مردم غلامان اصرار دارند که این پروژه در بخش غلامان و مردم راز سعی بر آن دارند تا آن پروژه در مرکز شهرستان ساخته شود و از سوی دیگر بیشتر جمعیت این شهرستان در بخش جرگلان قرار دارد.

قربانی با تاکید بر اینکه تاکنون اقدامات خوبی برای حل مشکل اجتماعی به منظور ساخت این پروژه انجام شده است، ادامه داد: پیگیری ها برای ساخت این پروژه به طور جدی در حال انجام است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اعتباری برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شده است؟ اظهار کرد: مجوز ساخت این بیمارستان از سوی وزارت خانه ذی ربط داده شده و اجرای این پروژه در ردیف 20 گذاشته شده است و برای اینکه به مرحله اجرا برسد باید به پیوست شماره یک برسد تا بودجه لازم برای آغاز ساخت آن اعطا شود.

قربانی در پاسخ به این سوال که ساخت چند مرکز درمان بستر در این شهرستان به کجا رسید؟ بیان کرد: مرکز درمان بستر همانند درمانگاه می ماند که در آن پزشک عمومی می تواند خدمات دهی کند این درحالیست که مردم این شهرستان به خدمات بالاتر از آن نیاز دارند و ساخت این نوع از پروژه ها در این شهرستان منطقی و کارساز نیست.

ساخت و راه اندازی بیمارستان  بر عهده ورازت راه و شهرسازی است

نعمتی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان رازو جرگلان  نیز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جمعیت حدود 60 هزار نفری شهرستان راز و جرگلان تاکید کرد: ساخت و راه اندازی بیمارستان در این شهرستان جهت خدمت رسانی در حوزه سلامت بسیار لازم و ضروری است.

وی با بیان این که دورترین نقطه این شهرستان تا نزدیک ترین بیمارستان 160 کیلومتر فاصله دارد، افزود: دانشگاه علوم پزشکی استان به عنوان متولی سلامت مردم پیگیر ساخت و راه اندازی هرچه سریع تر بیمارستانی که در شان مردم راز و جرگلان است از طریق ارگان های مرتبط است.

وی تصریح کرد: ساخت بیمارستان بر عهده وزارت راه و شهرسازی است که پس از تحویل ساختمان بیمارستان به وزارت بهداشت تامین منابع انسانی و مدیریت بیمارستان بر عهده دانشگاه علوم پزشکی استان خواهد بود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان رازو جرگلان با بیان اینکه جانمایی بیمارستان و ساخت بیمارستان مبحث تخصصی حوزه وزارت راه و شهرسازی است، تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی با توجه به رسالت ذاتی خود و خدمت محور بودن در حوزه سلامت می تواند فقط به عنوان مشاور جهت تسریع در عملیات ساخت با ارگان های مربوطه همکاری کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: