• یکشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-1287-5
  • خبرنگار : 0584006
  • منبع خبر : ----

بجنورد نامزد پایتخت کتاب در کشور شد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌شمالی از نامزدی بجنورد برای پایتخت کتاب در کشور خبرداد .

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، حسین فرخنده در نشست خبری اظهارکرد: طی سال‌های اخیر طرح پایتخت کتاب در کشور اجرا می‌شود که امسال ۱۵۰ شهر برای شرکت در این طرح برنامه های خود را اجرا کرده اند که پس از داوری ها ۲۰ شهر به مرحله پایانی راه یافته است .

وی ادامه داد: پس از داوری های نهایی پایتخت کتاب مشخص خواهد شد که در صورت انتخاب، اعتباری برای اجرای برنامه های داده شده تخصیص خواهد یافت .

فرخنده با بیان اینکه طرح پایتخت کتاب در راستای ترویج فرهنگ مطالعه اجرا می‌شود،‌ گفت: مدیران کل مراکز استان‌هایی که نامزد پایتخت کتاب شده‌اند با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار می کنند .

وی خاطرنشان کرد: سال های گذشته اهواز، نیشابور و بوشهر به عنوان پایتخت کتاب در کشور معرفی شدند .

فرخنده با اشاره به واگذاری هفت مجتمع فرهنگی و هنری در استان به بخش غیر دولتی، یادآورشد: مجتمع گلشن بجنورد، غدیر شیروان، نسیم اسفراین و مجتمع های گرمه، جاجرم و مانه و سملقان در راستای ایحاد زمینه های فعالیت بخش خصوصی واگذارشده است.

وی با تاکید بر اینکه تصدی ها را به منظور ایجاد فضای باز برای فعالیت بخش خصوصی واگذار کنیم، افزود: با واگذاری مجتمع‌های فرهنگی و هنری هزینه‌های نگهداری کاهش یافته و ساعات بهره برداری از این اماکن افزایش یافته است.

فرخنده با بیان اینکه مجتمع های فرهنگی و هنری در یک فضای رقابتی و قراردادهای شفاف واگذار شده است، خاطرنشان کرد: در قراردادها و کارگروه های واگذاری قیمت بالا خیلی ملاک نبود بلکه سابقه مدیریتی و تجارب افراد نیز تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه خراسان‌شمالی از مسئله فقدان سینما در حال عبور است، گفت: هم اکنون همه مجتمع های فرهنگی و هنری در استان به امکانات پخش فیلم تجهیز شده است.

فرخنده با بیان اینکه شهرهای راز و فاروج نیز امسال مجهز به سینما خواهند شد، افزود: بخش خصوصی نیز در شهر بجنورد اقدام به راه اندازی سینما عمیق کرده و که چشم انداز سینما در این استان روشن است.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی برای راه اندازی سینما در مجتمع های تجاری پیگیری می‌کند، عنوان کرد: هم اکنون به درخواست مالک مجموعه با دعوت از کارشناسان سینما شهربرای بررسی و جانمایی، در مجتمع طلای سفید، سینما راه اندازی خواهد شد.

فرخنده با بیان اینکه سرانه مصرف کالای فرهنگی در گیشه تئاتر و سینما و موسیقی،استان مطلوب است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با سرمایه گذاری و ارائه تسهیلات قانونی زیرساخت های فرهنگی در استان قوی تر از گذشته شود.

وی با بیان اینکه توجه به موسیقی مقامی و فرهنگ ها اقوام در استان در اولویت قرار دارد، گفت:به منظور جلوگیری از به انزوا رفتن موسیقی، در تلاش هستیم تا زمینه مشارکت در تهیه آثار خاص را فراهم کنیم که در این راستا جشنواره موسیقی در این منطقه برپا خواهدشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: