• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-4484-5
  • خبرنگار : 0584003
  • منبع خبر : ----

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی خبر داد:

سهم شهرستان‌های استان از تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مشخص شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی از تعیین سهم شهرستان‌های استان از تسهیلات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری خبر داد .

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، حسن نوری اظهار کرد: سهم استان از این تسهیلات 263 میلیارد تومان است که نیمی از آن از سوی صندوق توسعه ملی با نرخ صفر درصد در اختیار چهار بانک تعیین شده قرار گرفته و این بانک‌ها نیز معادل همان میزان تأمین کرده و در قالب تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند .

وی افزود: بانک‌های عامل پرداخت این تسهیلات بانک‌های توسعه تعاون، کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید هستند که طرح متقاضیان پس از انجام امور در دستگاه‌های اجرایی مربوطه در سامانه "کارا" ثبت و برای دریافت تسهیلات به این بانک‌ها ارجاع داده می‌شوند تا از تسهیلات با نرخ 4 و 6 درصد و همچنین سرمایه در گردش با نرخ 10 درصد 6بهره‌مند شوند .

وی شاخص‌های تفکیک تسهیلات را بر اساس آیین‌نامه، جمعیت روستایی و عشایری، مناطق محروم، مناطق مرزی و نرخ بیکاری شهرستان‌ها اعلام کرد و گفت: طی جلسات کارشناسی، موضوع بررسی و آمار بر اساس اطلاعات نفوس و مسکن سال 95 احصا شد. سپس پیشنهادات در کارگروه اشتغال استان ارائه و طی دو جلسه تحلیل، بحث و تبادل‌نظر به تأیید رسیده و تقسیم‌بندی انجام شد .

سهم شهرستان ها

دبیر کارگروه تخصصی اشتغال استان افزود: بر این اساس شهرستان بجنورد با 19.7 درصد 362.72 میلیارد ریال، مانه و سملقان با 17.9 درصد 329.22 میلیارد ریال، شیروان با 17.6 درصد 324.36 میلیارد ریال، اسفراین با 17 درصد 313.41 میلیارد ریال، راز و جرگلان با 14.5 درصد 267.23 میلیارد ریال، فاروج با 7.6 درصد 139.78 میلیارد ریال، جاجرم با 3.3 درصد 61.32 میلیارد ریال و گرمه با 2.3 درصد 42.96 میلیارد ریال اعتبار به آن‌ها تعلق گرفته است .

وی خاطرنشان کرد: مبالغ تقسیم شده، معادل 70 درصد از کل منابع تخصیص یافته به استان است و بر اساس تصمیم کارگروه اشتغال استان مقرر شد 30 درصد مابقی منابع، به صورت متمرکز و شناور بر اساس عملکرد واقعی شهرستان‌ها در ایجاد اشتغال توزیع شود .

توجه به آموزش

وی با بیان اینکه به شهرستان های استان نیز این اختیار داده شده تا برای تسهیلات طرح های متقاضیان حداکثر تا 250 میلیون تومان راسا تصمیم‌گیری کنند افزود: آموزش متقاضیان در رسته های مختلف و مورد نیاز، یکی از مباحث اصلی است که باید در کنار پرداخت تسهیلات به آن نیز توجه ویژه شود .

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همچنین با اشاره به تصمیمات مهم کمیسیون شورای عالی اشتغال گفت: براساس تصمیم گیری های انجام شده، تسهیلات حتما باید در چارچوب رسته های در اولویت و حلقه های پرارزش و با توجه به زنجیره ارزش و بازار پرکشش پایدار پرداخت شود. همچنین تمامی دستگاه های اجرایی متولی پرداخت تسخیلات با دقت بالا نسبت به انتخاب طرح ها، بهره گیری از مشاورین مورد اعتماد و متخصص و راهنمایی متقاضیان اقدام کنند .

وی افزود: براین اساس سازمان فنی و حرفه ای نیز موظف است تا طی زمان مقرر برای انجام فرآیند پرداخت تسهیلات آموزش های عمومی، کارآفرینی و فنی و تخصصی برای رسته مشخص شده را برای متقاضیان دریافت تسهیلات اجرا کند. همچنین اعلام شده است تا کمیته های فنی و کارگروه های اشتغال استان ها نیز در کمترین زمان طرح ها را مصوب کرده و موسسات عامل متولی پرداخت تسهیلات روستایی دارای وحدت رویه باشند .

نوری اظهار داشت: ضمناً 30 درصد از منابع نیز به صورت متمرکز و شناور وجود دارد که استان‌هایی که عملکرد مناسب در ایجاد اشتغال داشته و منابع را به صورت صحیح و کامل مصرف کنند، به آن‌ها تعلق خواهد گرفت .

وی با اشاره به اینکه امکان جابجایی منابع تا میزان 30 درصد در اختیار کارگروه ملی می باشد تاکید کرد: بر این اساس، حسن اجرای طرح در استان ها از منظر دستاورد اشتغالی ملاک ارزیابی عملکرد خواهد بود نه میزان وام تخصیص یافته .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: