• چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-2486-5
  • خبرنگار : 0584006
  • منبع خبر : ----

شناسایی 54 نفر مشکوک به تالاسمی کم خطر در شهرستان بجنورد

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بجنورد از شناسایی 54 نفر مشکوک به تالاسمی کم خطر در 9 ماهه امسال خبر داد .

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، به نقل از روابط عمومی دانشگاه  علوم پزشکی استان، بازخانه ای اظهارکرد: در 9 ماهه امسال دو هزار831 زوج  به آزمایشگاه مراجعه کردند و 54 مورد مشکوک به تالاسمی کم خطر و یک نفر نیز مشکوک پرخطر شناسایی شده است .

وی ادامه داد:65 زوج مشکوک به تالاسمی نهایی شناسایی شده تحت پوشش این مرکز قرار دارند که تعداد بارداری های 12 زوج در  9 ماهه اول امسال گزارش شد و 11 مورد نمونه برداری جنینی مرحله دوم P.N.D برای ایشان انجام گرفت .

وی افزود:طی نتیجه نمونه برداری،پنج جنین سالم و با تالاسمی مینور و شش جنین مبتلا به تالاسمی ماژور گزارش شد که مجوز سقط درمانی برای ماژور صادر گردید .

به گفته سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بجنورد تالاسمی بیماری خونی ژنتیکی است که در اثر آن هموگلوبین که جزء انتقال دهنده اکسیژن در سلولهای قرمز خونی می‌باشد ساختار طبیعی خود را از دست داده و بنابراین پدیده تولید هموگلوبین غیر موثر در بدن ایجاد می شود در نتیجه هموگلوبین معیوب قادر به اکسیژن رسانی مطلوب به اعضا بدن نیست   .

بازخانه عنوان کرد: بهترین راه کنترل این بیماری پیشگیری ازطریق آزمایشات قبل از ازدواج و تشخیص پیش ازتولد است که درآزمایشات قبل ازتولد درمرحله مقدماتی بررسی وضعیت ژنتیک زوج های ناقل تالاسمی برای تعیین نوع نقص ژن درهریک اززوج ها قبل ازبارداری ودرمرحله تکمیلی بررسی وضعیت ژنتیک جنین وتشخیص قطعی مبتلا یا سالم بودن جنین انجام می شود .

وی افزود: فرد مبتلا به تالاسمی مینور به جز یک کم خونی خفیف در برخی موارد، مشکل دیگری ندارد ولی درنوع ماژور، فرد ژن ناسالم را ازهردو والد به ارث می برد وبه بیماری شدید مبتلا می شود .

بازخانه ای افزود: این بیماران دربدو تولد تفاوتی با دیگرکودکان ندارند ولی ازحدود شش ماهگی تا دوسالگی علائم کم خونی را ازخود نشان می دهند و زرد و رنگ پریده می شوند، شبها به راحتی نمی خوابند ، درست غذا نمی خورند و دچار ضعف وبی حالی می شوند وبا بالاتر رفتن سن ، تغییرچهره وبزرگی سر،بزرگ شدن قلب ،اختلال در کارغدد و بزرگی طحال دیده می شود .

وی گفت :بیماران تالاسمی ماژورنیازبه تزریق مداوم خون و داروی دفع کننده آهن دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: