• پنجشنبه ۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-186-5
  • خبرنگار : 0584006
  • منبع خبر : ----

ایران دارای بالاترین ظرفیت ذخیره سازی خون بند ناف در خاورمیانه/لزوم ورود خیرین به این حوزه

مدیر عامل بانک خون بند ناف پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی از ظرفیت بالای ذخیره سازی خون بند ناف ایران در خاورمیانه خبرداد.
 به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، دکتر مرتضی ضرابی در نشست خبری در بجنورد اظهارکرد: هم اکنون در بانک عمومی خون بند ناف در سطح کشور ۱۵ هزار نمونه و در بانک خصوصی بیش از ۹۰ هزار نمونه موجود است.
 وی با بیان اینکه ایران در خاورمیانه دارای بالاترین ظرفیت ذخیره سازی خون بند ناف است،‌ افزود: در حال حاضر در سطح جهان در بانکهای عمومی ذخیره سازی خون بند ناف ۷۵۰ هزار نمونه و در بخش خصوصی نیز بیش از سه میلیون نمونه نگهداری می شود. 
وی با تاکید بر توسعه بانک عمومی خون بند ناف در کشور، افزود: متاسفانه از سوی دولت برای این مهم اعتباری در نظر گرفته نشد اما امیدواریم سال آینده از اعتبارات مرکز رویان برای توسعه این بانک اقدام کنیم. 
ضرابی با تاکید بر لزوم ورود خیران به حوزه سلامت و ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان، یادآورشد: هم اکنون در برخی از استان ها در تلاشیم تا با استفاده از ظرفیت خیران بتوانیم خون بند ناف نوزادان همان منطقه را با نام همان استان در تهران ذخیره سازی کنیم. 
وی عنوان کرد: ۵۴ درصد نمونه های خون موجود در بانک خون بند ناف مربوط به نوزادان پسر و ۴۶درصد نیز مربوط به نوزادان دختر است. ضرابی با بیان اینکه این میزان خون ۱۴ درصد مربوط به زایمان های طبیعی و ۸۶ درصد هم سزارین می باشد، گفت: میزان ذخیره سازی در زایمان طبیعی به نسبت سزارین کم تر است. 
ضرابی با اشاره به وجود نمایندگی بانک خون بند ناف در همه استان های کشور، ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۳۰۰ بیمارستان با این سازمان همکاری داشته و در نهایت همه نمونه ها به تهران منتقل و در آنجا ذخیره سازی خواهدشد.
 وی با اشاره به اینکه تاکنون با استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف در کشور ۲۰ عمل پیوندی صورت گرفته که عمدتا بیماری های خونی بوده، افزود: دربیشتر موارد عمل ها با درصد موفقیت ۷۰ درصدی همراه بوده است. 
وی با اشاره به اینکه خون بند ناف به مدت ۲۰ سال نگهداری می شود، گفت: این نمونه با توجه به نوع بیماری برای خواهر،برادر، پدر و یا حتی مادر قابلیت استفاده دارد. 
ضرابی عنوان کرد: هم اکنون کار آزمایی بالینی بر روی ۱۲۰ بیمار فلج مغزی و اوتیسم در حال انجام است.
 وی با بیان اینکه هزینه نگهداری خون بند ناف در بانک خصوصی ۲۵ میلیون ریال بوده و سالیانه ۱۲ میلیون ریال هم شارژمی شود، گفت: افراد می توانند این هزینه را از طریق تسهیلات بانکی و تقسیط بپردازند. ضرابی با تاکید بر فرهنگ سازی ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان در کشور، افزود: با توجه به اینکه دنیای پزشکی به سمتی می رود که در کنار دارو درمانی سلول درمانی هم صورت گیرد بنابراین باید این مهم بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. 
وی ادامه داد: حدود۵۰ درصد خانواده هایی که اقدام به ذخیره سازی خون بند ناف فرزند خود کرده اند رضایت داده اند تا در صورت نیاز فردی به این نمونه آن را در اختیار بیمار قرار دهند. 
ضرابی خاطرنشان کرد: با توجه به موفقیت های کسب شده از ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان، مطالعات بر روی مباحثی همانند پرده آمنیوتیک برای بهبود زخم های دیابتی و سوختگی،سرم خون به منظور محیطی برای کشت بافت و‌ پالپ دندان به دلیل وجود سلول های بنیادی فراوان در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: