• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-1487-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان استان:

موسیقی خراسان شمالی ظرفیت خودگردان شدن را دارد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، مهم‌ترین دستاورد طرح این استان به عنوان پایتخت موسیقی مقامی را بعد تربیتی آن دانست و گفت: طرح خراسان شمالی به عنوان پایتخت موسیقی مقامی، عامل کاهش بزهکاری اجتماعی است.

حسین فرخنده در گفت و گو با ایسنا منطقه خراسان شمالی در خصوص اظهارات اخیر استاندار مبنی بر گفت و گو با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص طرح «خراسان شمالی، پایتخت موسیقی مقامی کشور» اظهار کرد: این طرح با توجه به ظرفیت بالفعل استان، امری تحقق یافته است.

وی با بیان اینکه نگاهمان به موسیقی صرف تفریح نبوده و باید بعد تربیتی آن را در نظر بگیریم، موسیقی مقامی ایرانی را موثر در تعالی روح و تلطیف افکار پریشان دانست.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی جزو استان‌های با آمار بالا در ضرب و جرح است، گفت: پرورش موسیقی و سایر سبک‌های هنری در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر بوده و به همین دلیل فقط نگاهمان به هنر جنبه سرگرمی آن نیست.

این مسئول بر بعد تربیتی و اثرگذار فرهنگ و هنر به ویژه رشته موسیقی تاکید کرد و با بیان اینکه خراسان شمالی استانی مستعد در پرورش موسیقی مقامی است، خاطرنشان کرد: این رشته هنری در استانمان ظرفیت خودگردان شدن را دارد.

فرخنده بر جلب توجه تمام کشور بر ظرفیت موسیقیایی خراسان شمالی تاکید کرد و یادآور شد: کارنامه هنرمندان موسیقی این استان دلیل محکمی بر وجود ظرفیت بالفعل موسیقی در این استان است.

وی دریافت درجه‌های اول هنری هنرمندان خراسان‌شمالی، فعالیت آموزشگاه‌های آزاد موسیقی، برگزاری موفق جشنواره های ملی بدون پیش زمینه قبلی و تمرین های سخت و وجود موسیقی با گویش های محلی کرمانج، ترکی، ترکمنی، تاتی و غیره را از پشتوانه های موسیقی مقامی استان عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: شاید به صورت رسمی به عنوان پایتخت موسیقی مقامی مطرح نشده باشیم اما در عمل این مهم تحقق یافته و جزو استان های برتر در این رشته هنری هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی اظهار کرد: موسیقی در آب و خاک این استان به خوبی پرورش می یابد و دلیل آن نیز پشتوانه تاریخی و فرهنگی این رشته هنری در طول سالیان گذشته است.

فرخنده اضافه کرد: در عصر جهانی شدن باید به فرهنگ بومی و محلی توجه ویژه ای شود تا از انزوا خارج شویم.

وی فراهم آوردن زمینه مشارکت و تعامل فرهنگ و هنر ان منطقه با سایر نقاط کشور و دنیا را عامل تقویت رشته های هنری دانست و افزود: در این راستا موسیقی بهترین زبان تعامل با دنیاست.

این مسئول تصریح کرد: موسیقی خراسان شمالی ظرفیت غنی شدن و غنا بخشیدن را دارد لذا با این زبان از هنر می توان با سایر فرهنگ ها تعامل برقرار کرد.

فرخنده یکی از مزایای معرفی خراسان شمالی به عنوان پایتخت موسیقی کشور را جلب توجه به این ظرفیت هنری دانست و تصریح کرد: در عمل با وجود هنرمندان و غنای موسیقی مقامی این رتبه را داریم اما با عنوان کردن این موضوع به صورت مشخص می توان بیش از گذشته با برگزاری جشنواره ها و برنامه های موسیقی این هنر را معرفی کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: