• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-1286-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

گلایه محقق مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی خراسان شمالی از عدم آبیاری درختان توسط نهادهای مربوط بعد از کاشت

محقق مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی واحد خراسان شمالی از عدم آبیاری درختان توسط نهادهای ذی ربط بعد از کاشت گلایه کرد.

دکتر محمد دادار در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه باید بلافاصله بعد از غرس نهال های درخت ها آن ها را آبیاری کرد، گفت: زمانیکه نهال کشت می شود هنوز هوا میان آب و خاک وجود دارد که آبیاری سبب می شود تا هر چه سریع تر هوای موجود تخلیه شود و ریشه های نهال به خاک بچسبند.

وی افزود: اما متاسفانه در این استان نهال ها توسط نهادهایی همچون شهرداری و ... کاشته می شود اما بعد از گذشت 10 روز آبیاری می شود.

دادار ادامه داد: از سوی دیگر زمانیکه نهال در مرحله کشت قرار می گیرد باید پیوندک آن در سمت شمال قرار گیرد چراکه پیوندک نهال به هنگام رشد خود در خزانه، به سمت شمال بوده است.

وی اظهار کرد: عدم اجرای این امر سبب می شود تا درخت بعد از گذشت چهار تا پنج سال، شیره پس دهد که همین امر سبب حمله چوب خوارها می شود در نتیجه درخت خشک می شود.

محقق مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی واحد خراسان شمالی بیان کرد: از سوی دیگر زمانیکه نهال کاشته می شود باید پیوندک آن 10 سانتی متر بالاتر از سمت خاک باشد این درحالیست که در بسیاری از مواقع دیده می شود که نیم متر گودال برای غرس نهال کنده می شود سپس بعد از اینکه نهال مورد آبیاری قرار گرفت به اندازه 20 سانتی متر به داخل خاک فرو می رود.

وی تصریح کرد: متاسفانه در بسیاری از خیابان های اصلی شهر بجنورد دیده می شود که درختان کاج و سرو کاشته می شود اما این درخت ها به طور دائم ریزش برگ دارند و از سوی دیگر در فصل زمستان برگ های آن ها مانع رسیدن نور خورشید به یخ و برف نشسته شده در خیابان ها برای آب کردن آن ها می شود.

دادار بیان کرد: از سوی دیگر درخت های اقاقیا و افرا نیز به طور مرتب شته می گیرند و بهتر است از درخت های زبان گنجشک، توت و عرعر برای کاشت در خیابان های سطح شهر استفاده شود چراکه درختانی کم آب طلب هستند و دچار آفت نیز نمی شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: