• یکشنبه ۱۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-3084-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی :

اجرای طرح زیست بوم موجب رشد اقتصادی روستاهای استان می شود

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی بر نقش روستاهای گردشگری در توسعه اقتصاد پایدار تاکید کرد و اظهارکرد: اجرای طرح زیست بوم موجب رشد اقتصادی روستاهای استان می شود .

به گزارش ایسنا منطقه خراسان شمالی، محمد صمدی در جلسه هم اندیشی کمیسیون های کشاورزی و گردشگری اتاق بازرگانی در رابطه با طرح حمایت از مناطق زیست بوم استان برنقش روستاهای گردشگری  در توسعه اقتصادی پایدار تاکید کرد.

وی با بیان این که  اجرای طرح زیست بوم در روستاها در ارتقای ساختار های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی نقش تاثیرگذار دارد، اظهارداشت: توسعه پایدار صنعت گردشگری در روستاهای زیست بوم وگردشگری می تواند در حفظ منابع طبیعی و اشتغال زایی موثر باشد و بخش خصوصی نیز دراین مهم نقش اساسی دارد.

صمدی افزود: تقویت زیرساخت های گردشگری در روستاهای هدف گردشگری و زیست بوم در زمینه های ایجاد خانه های بوم گردی، گردشگری و اقامتی و... یک ضرورت است و بخش خصوصی می تواند موتور محرک آن باشد.

مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع و منابع تجدید شونده بجنورد نیز از شناسایی 8 روستای دارای شرایط برخوردار از طرح زیست بوم دراستان خبرداد وگفت: دراین طرح به دنبال توسعه پایدار در روستاهای زیست بوم هستیم.

رمضان وحیدی به میزان اعتبار تخصیصی برای 8 روستای زیست بوم استان به میزان 600 میلیون تومان اشاره کرد واظهارکرد: این میزان بودجه تخصیصی بسیار کم است و عملا با این میزان اعتباری کاری پیش نمی رود.

وی با بیان این که روستای سبز جزئی از روستاهای زیست بوم است، گفت: اهداف روستاهای زیست بوم این است که هیچ فرد بیکاری در روستاها وجود نداشته باشد و کار توریستی در روستاها انجام شود.

وحیدی خواستار همکاری بیشتر ادارات و دستگاه های اجرایی استان در طرح زیست بوم روستاها شد وتوجه بیشتر مسئولین دراجرای این طرح را ضروری دانست .

وی همچنین خواستار تامین منابع مالی مناسب برای اجرای طرح روستاهای زیست بوم در استان شد و گفت: دراین رابطه از بخش خصوصی انتظار داریم اگر به شرکت های تعاونی در روستاها کمک می کنند  اهداف مشخص باشد تا براساس همان اهداف کار انجام شود.

وی به مکاتبات و ارائه گزارش های فراوان در سطح ملی به محیط زیست کشور، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر نیرو و... اشاره کرد و از اعلام آمادگی این وزارتخانه ها خبرداد.

علی اصغر مطهری، مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی دراین جلسه نیز  گفت: سند آمایش محور توسعه استان را به دنبال دارد بنابراین امیدواریم استان براساس سند آمایش که محورآن کشاورزی و گردشگری است حرکت کند.

وی اظهارداشت: سند آمایش استان هم اکنون در حال بازنگری و اصلاح است که متاسفانه متوجه شدیم  محور آن فقط حوزه صنعت را در برمی گیرد.

وی افزود: این درحالی است که صنعت کشاورزی و گردشگری در خراسان شمالی در راس است که این نیازمند توجه بیشتر متولیان امر و برنامه ریزی مشخص است.

مطهری بر لزوم  فراهم سازی زیرساخت های توسعه ای استان برای ایجاد روستاهای زیست بوم و روستاهای سبز تاکید کرد وگفت: اگر این کمیسیون بتواند به روند فراهم سازی زیرساخت های توسعه ای  کمک  کند می تواند نقش تاثیرگذاری برای توسعه بخشی از روستاهای مسیر گردشگری استان داشته باشد.

وی در تعریف روستای سبز، گفت: روستای سبز روستایی است که بتواند درآن روستا معیشت های پایدار برای روستائیان ایجاد کند که این معیشت پایدار تناسبی با وضعیت جغرافیایی منطقه داشته باشد .

مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی به حداقل رساندن تخریب منابع طبیعی محدوده روستاها، استفاده از  معیشت های جایگزین برای برخی فعالیت های مخرب روستا ،استفاده از برخی زیرساخت ها مانند مدیریت فاضلاب و پسماند، استفاده از انرژی های نو در روستاها را ازجمله مواردی اعلام کرد که که باید در نهادینه سازی روستاهای زیست بوم رعایت شود.

اشکان کاویانی، رئیس کمیسیون کشاورزی و ارگانیک اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز بر اهمیت و تاثیرگذاری این جلسات بر حفظ منابع طبیعی و محیط زیست استان تاکید کرد و از تمامی مدیران استان خواست در مسیر حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست با ترسیم نقشه راه با همراهی با بخش خصوصی دراین امر مهم به احیا و باز گرداندن منابع طبیعی و محیط زیست به وضعیت سابق بکوشند.

وی افزود: تولید محصولات کشاورزی در کشورهای توسعه یافته براساس قابلیت ها و مزیت ها برنامه ریزی شده است و هیچ گونه تقابلی با محیط زیست و منابع طبیعی ندارد.

وی تصریح کرد: براین اساس به دلیل کارهای علمی و تجربی بلند مدت دارای کشاورزی پایدار و باثباتی بوده و با کمترین هزینه بیشترین محصول را برداشت می کنند درحالی که بخش کشاورزی ما دچار ناپایداری و روزمرگی بوده است.

کاویانی در تعریف زیست بوم اظهارداشت: زیست بوم یعنی حفظ محیط زیست و به وجود آوردن شرایطی که طبیعت به صورت ارگانیک و دست نخورده باقی بماند در حالی که باتوجه به شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی کشور کوچکترین دخل و تصرف در عرصه منابع طبیعی بزرگترین خسارات را به وجود می آورد که اکنون شاهد آن هستیم.

شیرزاد، عضو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان نیز با تاکید براین که هر صنعتی باید با حفظ محیط زیست بچرخد، گفت: ازدیدگاه  دانشمندان صنعت و ابتکاری مورد تایید است که مبتنی بر حفظ محیط زیست باشد.

وی افزود: بنابراین صنعت گردشگری را باید به عنوان یک صنعت روز دنیا که اشتغال زیادی به همراه دارد جذب کرد.

شیرزاد با بیان این که متولی گردشگری فقط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست، گفت: دراین زمینه همه ما در برابر این صنعت بزرگ مسئولیت داریم و باید درحفظ آن کوشا باشیم.

وی به نقاط پراکنده گردشگری استان اشاره کرد واظهارداشت: این نقاط پراکنده در جذب و ماندگاری توریست و درآمد براستان نقشی ندارد بنابراین باید دراین زمینه تدابیر ویژه اندیشید.

وی فراهم سازی زیرساخت های لازم صنعت گردشگری دراستان را یک امر ضروری دانست که این مهم دراشتغال زایی و توسعه استان نقش موثر خواهد داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: