• دوشنبه ۱۴ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-3514-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرکل منابع طبیعی خراسان شمالی خبر داد:

احیای 1900 هکتار از مناطق بیابانی خراسان شمالی با کاشت نهال و بذر

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با بیان اینکه 183 هزار هکتار از عرصه های  این استان را بیابان تشکیل می دهد، گفت: از این میزان هزار و 900 هکتار با کاشت نهال و بذر احیاء شده است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان شمالی، حسن وحید صبح امروز در نشست خبری اظهار کرد: برای 163 هزار هکتار از عرصه های بیابانی استان طرح مدیریت مناطق بیابانی تهیه شده است.

وی تصریح کرد: 96 هزار هکتار از عرصه های بیابانی خراسان شمالی در کانون بحران است که باید نجات داده شود.

وی با بیان اینکه از سال 83 تا 95 پنج هزار و 370 هکتار از مناطق بیابانی استان احیا شده است، خاطرنشان کرد: فقط در سال 96 اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی اقدام به کاشت بذر و نهال در هزار و 900 هکتار از عرصه های بیابانی کرد.

این مسئول در ادامه به بزرگ ترین ذخیره گاه فندق شمال شرق کشور در خراسان شمالی اشاره کرد و افزود: هفت ذخیره گاه جنگلی در این استان وجود دارد که ذخیره گاه های ارس و زالزالک بعد از فندق جزو غنایم طبیعی محسوب می شوند.

وحید با اشاره به اینکه با توجه به شرایط کاهش بارندگی در سال های اخیر باید در توسعه جنگل ها احتیاط شود، خاطرنشان کرد: طی سال های گذشته توسط بخش دولتی و خصوصی هفت هزار هکتار جنگل کاری شده و امسال توسعه 664 هکتار در دستور کار قرار گرفته است.

وی مشارکت در ساخت 340 چاه آب، احیاء و اصلاح مراتع به مساحت 487 هکتار، تخصیص 57 هزار و 422 هکتار به طرح های مرتع داری اقتصادی، واگذاری طرح مرتع داری کستان به بهره برداران، همکاری با شرکت تعاونی کویر میاندشت به منظور کاشت صد هزار اصل نهال و تهیه طرح آبخیزداری در 81 حوزه استان را از اقدامات انجام شده در این نهاد ذکر کرد.

مدیر کل منابع طبیعی خراسان شمالی در خصوص طرح های اقتصادی مرتع داری به کشت گیاهان دارویی اشاره کرد و توضیح داد: در طرح ها مرتع داری اقتصادی با توجه به پتانسیل استان به کشت چهار محصول باریجه، کتیرا، زرشک و گل محمدی توجه ویژه شده است.

وحید اضافه کرد: به همین منظور دو هزار و 884 هکتار زمین مستعد به عنوان پایلوت طرح انتخاب شد.

وی با بیان اینکه برای کشت سه محصول کتیرا، باریجه و زرشک در قالب 96 هزار هکتار که قابلیت تولید 18 تن محصول دارند، طرح تهیه شده است، گفت: امسال توسط بهره برداران 23 تن محصول برداشت شد که 15 تن زرشک بوده است.

وی ادامه داد: امسال هزار و 714 هکتار از عرصه های طبیعی به کمک مردم و دولت به کشت گیاهان دارویی اختصاص یافت.

مدیرکل منابع طبیعی خراسان شمالی از انجام 240 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در سه بخش بیولوژیک، مکانیک و بیومکانیک خبر داد و گفت: در سد بیدواز صد درصد عملیات آبخیزداری انجام شد.

وحید اخذ سند 94 درصد از اراضی منابع طبیعی خراسان شمالی به نام جمهوری اسلامی ایران و دریافت سند تگ برگی کاداکس برای 546 هزار هکتار از عرصه های طبیعی این استان به نام دولت به منظور تثبیت مالکیت دولت و احیای عرصه منابع طبیعی را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد.

وی همچنین از تاسیس صندوق منابع طبیعی خراسان شمالی در سال 97 خبر داد و اظهار کرد: 49 درصد از اعتبارات این صندوق دولتی و 51 درصد با مشارکت بخش خصوصی خواهد بود.

وی در خصوص تخلفات انجام شده در عرصه منابع طبیعی طی سال 96 توضیح داد: هزار و 69 هکتار از عرصه های منابع طبیعی طی سال جاری تصرف شد که متخلفان به دستگاه قضایی معرفی شدند.

مدیر کل منابع طبیعی خراسان شمالی در بخشی از سخنان خود به فرا رسیدن هفته درختکاری اشاره کرد و درختکاری با هماهنگی شهرداری در باغ ایلخانی مورخه پانزدهم اسفند، امضای تفاهم نامه نیروی انتظامی و نهال کاری در محل ستاد فرماندهی انتظامی و کلنگ زنی ساختمان جدید سازمان منابع طبیعی استان را بخشی از برنامه های این هفته ذکر کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: