• چهارشنبه ۱۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-3984-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

یکی از آفرینان برتر در حوزه اسب اصیل ترکمن در خراسان شمالی مطرح کرد:

روند طولانی واگذاری زمین از سوی منابع طبیعی از مهمترین مشکلات توسعه صنعت اسب در راز و جرگلان

یکی از کارآفرینان برتر در حوزه اسب اصیل ترکمن در خراسان شمالی گفت: روند طولانی واگذاری زمین از سوی منابع طبیعی برای توسعه پرورش اسب از مهمترین مشکلات این صنعت در راز و جرگلان است.

نجم الدین یزدانی یکی از کارآفرینان برتر در تولید و پرورش اسب اصیل ترکمن از روستای گز در شهرستان راز و جرگلان با اشاره به اینکه اسب در این شهرستان به صورت سنتی نگهداری می شود، افزود: برای اینکه این صنعت از این شرایط خارج شود باید فضاهای مناسبی نیز برای آن در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون در این شهرستان هر خانواده ای چندین سر اسب را در منزل خود نگهداری می کند، ادامه داد: چندین سال است که پیگیری های فراوانی از سوی مردم این منطقه از اداره کل منابع طبیعی استان انجام شده تا زمین مورد نیاز را برای توسعه این صنعت به اسب داران اختصاص دهد اما روند اعطای آن بسیار طولانی بوده و هنوز نیز این امر محقق نشده است.

وی اظهار کرد: علاوه بر آن، خراسان شمالی هیچ نمایشگاهی برای ارائه محصولات تولیدات اسب ندارد و ما باید تولیدات خود را در سایر استان همچون گنبد به نمایش بگذاریم.

یزدانی تاکید کرد: هیچ میدانی برای کورس سوارکاری در این استان وجود ندارد و اسب های جرگلان در کورس های گنبد به تاخت و تاز می پردازند اما از آنجاییکه بخش جرگلان منطقه ای کوهستانی و گنبد منطقه ای دشتی است ما باید چندین روز قبل از برگزاری مسابقات اسب ها را به آنجا انتقال دهیم تا اسب ها بتوانند خود را با شرایط آب و هوایی آنجام منطبق کنند و این امر موجب شده تا ما بیشتر شاهد نتایج منفی باشیم تا نتایج مثبت.

وی تصریح کرد: البته از 15 سال گذشته در دهستان باغلق از توابع بخش جرگلان یک پیست سوارکاری در حال ساخت است که هنوز 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی در ادامه توضیح داد: برای صنعت اسب می طلبد تا یک بازار مناسب برای آن تامین شود، و صرف اینکه بنده بگویم فروش دارم کافی نسبت و تک روی است، و باید مسولان به دنبال آن باشند تا یک بازار برای این صنعت تعریف کنند.

این کارآفرین نمونه با اشاره به اینکه در حال حاضر مهمترین مشتریان اسب اصیل ترکمن، مشتری های خارج استانی هستند، گفت: بیشتر خریدارانی که از خارج استان برای خرید اسب به راز و جرگلان سفر می کنند افرادی هستند که می خواهند عصاره این اسب ها را از این منطقه خارج و سپس خود به تولید تبلیغ بپردازند اما اگر در این امر موفق شوند دیگر هیچ خریداری برای خرید به این منطقه سفر نخواهد کرد.

وی افزود: در این راستا حداقل مسئولان استانی بیایند چند ژنوتیپ و فنوتیپ سیلمی را از میان اسب های اصیل ترکمن راز و جرگلان انتخاب کنند و از آن ها حمایت کرده تا نژاد آن ها و امر اقتصادی آن ها حفظ شود.

وی با طرح این سوال ادامه داد: ژن اسب اصیل ترکمن از افتخارات منطقه جرگلان و خراسان شمالی است اما بدون حمایت مسئولان و متولیان امر تا چه زمانی می توانیم آن نگه داریم؟

یزدانی در پاسخ به این سوال که درصدد هستید تا این صنعت را تا چه میزان گسترش دهید؟ اظهار کرد: ارتقای این صنعت از آرزوهای مردم این منطقه است اما علاوه بر تولید کننده باید افرادی دیگری همچون مربی و چابک سوار نیز منتفع شوند، اما مربیان و چابک سواران هیچ گونه بیمه ای نیستند و در دوران پیری از هیچ حقوق و مزایایی برخورد نمی شوند و این ظلم به آنان است.

وی تاکید کرد: باید تدبیری اندیشیده شود تا مربی و چابک سواران اسب نیز از خدمات بیمه ای بهره مند شوند.

وی گفت: اگر زمین مورد نظر از سوی اداره کل منابع طبیعی استان اختصاص یابد و مسئولان نیز حمایت کنند در صدد هستیم تا مرکز تولید و پرورش اسب اصیل ترکمنی را در این منطقه راه اندازی کنیم که علاوه بر تولید و پرورش جنبه توریستی نیز داشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: