• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-5214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان شمالی با اشاره به حواشی مراسم درختکاری:

گذاشتن کارتن در مراسم درختکاری برای جلوگیری از کثیف شدن مدرسه نوساز بود

استاندار خراسان شمالی ضمن تاکید بر حفظ محیط زیست و توسعه فضای سبز، بر ضرورت گسترش فرهنگ درخت و درختکاری در میان خانواده ها تاکید کرد.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان شمالی، محمدرضا صالحی صبح امروز در آئین درختکاری در منطقه ویژه اقتصادی بجنورد، اظهار کرد: باید برای سبز کردن افکار، جامعه، معنویت و زمین بکوشیم و درخت نمادی برای حیات و زندگی است.

وی با اشاره به اینکه درخت و درختکاری برای سبز شدن ظاهری زمین است، خاطرنشان کرد: اما از درخت به عنوان سنبل سبز شدن قلب و افکارمان هم استفاده می کنیم و هر زمانی امکان غرس درخت باشد باید آن را بکاریم.

وی ادامه داد: همانگونه که موسیقی روح انسان را طراوت می بخشد درخت نیز نمادی احیای زندگی است که با این رسم دیرینه و زیبا برای نسل آینده جاودانگی و سبزینگی را به یادگار می گذاریم.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی با اشاره به اینکه از بین بردن درختان در اسلام مساوی با قطع حیات و نابودی انسانیت است، بر توسعه فضای سبز و حفظ محیط زیست تاکید کرد.

صالحی روز درختکاری در فرصت اندک باقیمانده تا فصل بهار را زمینه ساز سبز کردن افکار دانست و یادآور شد: درخت نماد زندگی و سبز شدن است و از این رو می توان با درختکاری و توسعه فضای سبز در جامعه روح حیات و جاودانگی را توسعه داد.

وی در بخشی از سخنان خود به حواشی پیش آمده در خصوص درختکاری هفته گذشته خود در مدرسه ای در بجنورد اشاره کرد و توضیح داد: برای  شرکت در مراسم افتتاح یک آموزشگاه ۹کلاسه در مدرسه ای حضور یافتم که به دلیل تقاضای مدیر مدرسه و بدون هیچ گونه برنامه از قبل پیش بینی شده اقدام به کاشت نهالی کردیم اما به دلیل قرار گرفتن بر روی کارتن مقوایی که برای ممانعت از گلی شدن کفش ها پیش از حضور در محیط نوساز بود، شاهد واکنش های منفی در فضای مجازی بودیم.

صالحی گفت: اینکه چنین مساله ای در فضای مجازی با واکنش های منفی مواجه شد و این که مساله با قرار دادن عکس یکی از شهدا و تصویرسازی این صحنه مقایسه شد، کار درستی نبود حال آنکه در ظاهری مرتب و رسمی برای اصل برنامه که افتتاح آموزشگاه بود و بدون پش بینی و آمادگی قبلی، در آن مراسم حضور یافته بودیم.

وی در عین حال تصریح کرد: برای کسانی که نقدهایشان موجب می شود تا ذهن ما را برای انجام کار بهتر فعال تر کنند، آرزوی سلامتی دارم؛ ضمن این که امیدوارم بتوانیم میدان دید خود را نسبت به تمامی مسائل پیرامون خود وسعت دهیم و به جای پرداختن به چنین موضوعاتی آن هم بدون در نظر گرفتن اصل قضیه، مثبت اندیش باشیم و اصل کار را که کاشت نهال و ترویج فرهنگ درخت کاری و افتتاح یک آموزشگاه بود، زیر سوال نبریم.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی نیز در این آئین اظهار کرد: به همت این شرکت، در سال جاری در کمربند سبز منطقه ویژه اقتصادی بجنورد، هزار اصل نهال کاشته شده است.

سیاوش وحدت با بیان اینکه در فضای 800 هکتار زمین و ناحیه صنعتی خراسان شمالی، 35 هکتار فضای سبز ایجاد شده است، اضافه کرد: این 35 هکتار شامل 70 هزار اصل نهال و درختی می شود که تا کنون کاشته شده است.

وی ضمن تاکید بر عزم شرکت شهرک های صنعتی استان بر توسعه فضای سبز و توجه ویژه به حفظ محیط زیست، ادامه داد: روند توسعه فضای سبز و نهال کاری در سال 97 نیز با همت ویژه و همکاری نهادهای ذیربط ادامه دارد.

رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی با اشاره به درختکاری در منطقه ویژه اقتصادی بجنورد به مزایای استقرار سرمایه گذاران در این ناحیه اشاره کرد و افزود: منطقه ویژه اقتصادی بجنورد از مناطق بسیار خوب کشور است که از مهم ترین مزیت های آن می توان به فاصله اندک منطقه ویژه تا مرکز شهر اشاره کرد.

وحدت تصریح کرد: با توجه به این فاصله اندک و مشوق های ویژه شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی برای سرمایه گذاران، امید است در سال 97 شاهد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی خراسان شمالی نیز در این آئین گفت: در این استان دو میلیون و 33 هزار هکتار عرصه منابع طبیعی تعیین شده است که 433 هزار هکتار آن را جنگل ها تشکیل می دهند.

وحید اضافه کرد: از میزان جنگل های خراسان شمالی، 25 هزار هکتار جنگل بلوط و 425 هزار هکتار جنگل های ارس است.

وی با اشاره به اینکه تا پایان امسال 250 هزار هکتار از مراتع و عرصه های طبیعی این استان به بخش خصوصی احاله شده است، افزود: از سال 95 تا کنون مردم در هزار و 700 هکتار از عرصه های طبیعی این استان گیاهان دارویی کشت کرده اند.

این مسئول کاشت 390 هزار اصله گیاهان بیابانی، مرتعی و درختچه ای و هزار و 900 هکتار بیابان زدایی و 690 هکتار جنگل کاری را از برنامه های در اولویت سازمان منابع طبیعی در سال آینده عنوان کرد.

گفتنی است در این مراسم محمدرضا صالحی استاندار، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی و تنی چند از مسئولان خراسان شمالی، نهالی را در منطقه ویژه اقتصادی غرس کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: