• چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-2084-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان:

بروز سن گندم در دیم زارهای کم بازده خراسان شمالی نگران کننده است

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بروز سن گندم در دیم زارهای کم بازده این استان نگران کننده است و تبدیل به دغدغه شده است.

محمد رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با اشاره به اینکه سطح زیرکشت مزارع گندم و جو در این استان 190 هزار هکتار است، افزود: 120 هزار هکتار از این مساحت مربوط به مزارع دیم و مابقی مزارع آبی هستند.

وی با اشاره به کاهش 30 درصدی بارندگی در سال زراعی جاری ادامه داد: دیم زارهای استان متکی به بارندگی هستند اما تاخیر در بارندگی و تاخیر در رویش گندم و جو سبب شده تا وضعیت دیم زارها نگران کننده باشد.

رضایی اظهار کرد: بروز تاخیرهای مذکور سبب شده تا گندم و جوی رویش پیدا کرده ضعیف تر باشد و از تحمل کمتری در مقابل تنش ها برخوردار باشد و این امر زمینه بروز افزایش سن گندم را بیشتر می کند.

وی تصریح کرد: نگرانی بیشتر این سازمان از دیم زارهای کم بازده است چراکه کشاورز در این مزارع تمایل کمتری به انجام عملیات مبارزه ای دارد در نتیجه آفات به خوبی در سال جاری تعذیه می کنند و به ارتفاعات منتقل می شوند و زمینه افزایش بیشتر سن و آفات برای سال آینده فراهم می شود.

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر وضعیت مزارع گندم و جوی آبی استان نیز چندان رضایت بخش نیست.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: