• دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-3114-5
  • خبرنگار : 0584004
  • منبع خبر : ----

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی:

خدمات علمی جهاددانشگاهی فرصتی برای پیشبرد امور شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی گفت: خدمات جهاددانشگاهی در حوزه های مختلف بویژه در حوزه های علمی و دانشگاهی فرصتی برای پیشبرد امور شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، احمد ریواده در نشست با رئیس جهاد دانشگاهی خراسان شمالی اظهار کرد: سیاست های ستاد مبارزه با مواد مخدر تدوین شده و استان نیز به دنبال اجرای آن است.

وی با بیان اینکه قانون گذار، قانون مبارزه با مواد مخدر را در قالب یک شورا و ستاد تعریف کرده است، ادامه داد: این ستاد در کشور تشکیل شده و 14 عضو دارد که دارای کمیته های تخصصی است که اقدامات متمرکز کمیته ها را مدیریت می کند.

ریواده کمیته های تشکیل شده را کمیته فرهنگی و پیشگیری، کمیته مقابله با عرضه، کمیته حقوقی و قضایی، کمیته درمان، کمیته شناسایی اموال قاچاقچیان، کمیته فضای مجازی و کمیته مشارکت های مردمی اعلام کرد و افزود: ریاست هر یک از این کمیته ها را دستگاه هایی همچون دانشگاه علوم پزشکی، معاونت سیاسی استاندار، سپاه، نیروی انتظامی را برعهده دارند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه مبارزه با مواد مخدر اسنادی نیز تدوین شده است، اظهار کرد: سند پیشگیری مبارزه با مواد مخدر طراحی شده است که بالاترین سند موجود است.

ریواده تصریح کرد: اسناد توسعه نیز بخش مرتبط با مواد مخدر است که در برنامه ششم توسعه کاهش 25 درصدی اعتیاد در نظر گرفته شده است.

وی با تصریح بر اینکه اعتیاد یک پدیده جهانی است و یکی از چالش های بشریت در قرن حاضر محسوب می شود، گفت: 80 درصد کشت مواد مخدر هم اکنون در مرزهای شرقی ایران در کشور افغانستان صورت می گیرد بنابراین ناچار هستیم برای مقابله با آن اقدامات علمی داشته باشیم.

این مقام مسئول افزود: هم اکنون بیش از 720 نوع ماده مخدر و روان گردان در دنیا موجود است و از سوی دیگر حوزه مواد مخدر بسیار پیچیده است و برای مقابله با آن باید هوشمندانه برخورد کرد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ایران از جمله کشورهایی بوده است که نسبت به جلوگیری از شیوع اعتیاد موفق عمل کرده است.

دکتر شاهین فر رئیس جهاد دانشگاهی خراسان شمالی در ادامه این جلسه گفت: جهاد دانشگاهی با استفاده از ظرفیت‌های علمی می تواند برای کاهش مصرف و پیامدهای اجتماعی مواد مخدر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر را یاری کند.

وی افزود: این نهاد همچنین می تواند در حوزه های آگاهی بخشی و تنویر افکار عمومی در پیشگیری از شیوع مواد مخدر گام های موثری را بردارد.

وی ادامه داد: هدف تحکیم بنیان خانواده و صیانت از جامعه و بویژه جوانان است که ارتباط این نهاد با دانشجویان و دانشگاهیان و اقشار مختلف جامعه در این زمینه یاری رسان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: